Od redakcji

Bardzo poetycki jest pierwszy w tym roku (stuleciu, tysiącleciu, jak kto woli) numer „Gazety Uniwersyteckiej UŚ”. Wszystko dzięki zapowiadanym już od dwóch miesięcy przekładom wierszy zapomnianego dziś poety Christiana Morgensterna autorstwa Prof. Teresy Kowalskiej z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ. Towarzyszą im nowe wiersze Agnieszki Dudały, której twórczość prezentowaliśmy już na naszych łamach.

Kontynuujemy cykl uniwersyteckich liderów z indeksów cytowań – dziś z wielką przyjemnością prezentujemy sylwetkę znanego również z naszych łamów Prof. Jerzego Paszka z Wydziału Filologicznego. Przypominam, że merytoryczną pieczę nad cyklem piastuje Prof. Grzegorz Racki (przy okazji, bijąc się w piersi za opóźnienie, gratulujemy tytułu profesorskiego). I jeszcze jeden miły awans – mój redakcyjny poprzednik - Franciszek Szpor obronił rozprawę doktorską. Cieszymy się i bardzo Ci gratulujemy.

Nie możemy pominąć milczeniem tak ważnych wydarzeń w życiu naszej Uczelni jak niezwykła prezentacja z cyklu VERBA SACRA, nadanie Wydziałowi Radia i Telewizji imienia Krzysztofa Kieślowskiego czy jubileusz ks. prof. Remigiusza Sobańskiego. Sporo miejsca zajmuje także w nowym numerze „Gazety Uniwersyteckiej” omówienie konferencji naukowych zorganizowanych na Wydziale Filologicznym oraz Wydziale Prawa i Administracji oraz polecany szczególnie naszym studentom tekst Prof. Zofii Ratajczakowej, prorektora UŚ Studia na MOŚCIE.

Za miesiąc m. in. nasz najpopularniejszy dodatek Co – gdzie – kiedy dla kandydatów na studia w Uniwersytecie Śląskim oraz informacje o Bibliotece UŚ.

Autorzy: Dariusz Rott