11 października Uniwersytet Śląski wraz z Akademickim Związkiem Sportowym UŚ i Studenckim Studiem Radiowym „Egida” zorganizowali w chorzowskim Parku Śląskim zawody sportowe

Bieg(z)USiem pod Egidą

Bieg(z)USiem pod Egidą odbywał się na dystansie 4,7 km

Organizatorzy zdecydowali się na dystans 4,7 km. To dystans symboliczny, ponieważ Uniwersytet Śląski – główny organizator zawodów – wszedł właśnie w 47. rok swojej działalności. Trasa składająca się z dwóch rund była dostosowana również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Start i meta usytuowane zostały w pobliżu Hali Wystaw „Kapelusz”. W stawce prawie stu startujących oprócz biegaczy pojawiło się także kilkunastu amatorów nordic walking. Znak do rozpoczęcia rywalizacji dał dr hab. Mirosław Nakonieczny, prorektor UŚ ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocji.

Zawodnicy walczyli w dziewięciu kategoriach wyznaczonych przez płeć, wiek oraz technikę pokonywania dystansu, a za pomiar czasu odpowiadała firma STS-Timing. W klasyfikacji bezwzględnej biegu (czyli bez podziału na kategorie) zwyciężył Adam Jamiński. W kategorii nordic walking na pierwszym miejscu uplasowali się Karol Schröder (mężczyźni) i Wioletta Mól (kobiety), zaś w kategoriach wiekowych laureatami zostali: Adam Jamiński (mężczyźni 18–35), Wojciech Bryja (mężczyźni 35–50), Marek Maciejewski (mężczyźni 50+), Monika Hałasa (kobiety 18–35), Grażyna Lazar (kobiety 35–50), Anna Kapuścińska (kobiety 50+). Triumfatorem wśród osób niepełnosprawnych został Paweł Wrzołek.

W biegu wzięło udział wielu sympatyków nordic walking

Powodzenie inicjatywy nie byłoby możliwe bez zaangażowania i wsparcia wielu partnerów, takich jak: KU AZS UŚ, Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UŚ, Park Śląski, NZOZ „Kamed”, Stadion Śląski, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Agencja Ochrony „Era”, Pan Spinacz (grochówka!), Śląskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, Kino Planet Cinema, Filharmonia Śląska im. H.M. Góreckiego, Kinoteatr Rialto, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Kino Kosmos CSF, lokale: The Spencer Pub, Aleje Smaku, Bar a Boo, Sweet Sushi i Backstage, centra Laserhouse i Autodrom, Akademia Tańca „Silesia”, piekarnie: Popowicka, Mirosław Michalski i Antoni Król, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA, agencja NianiaNet oraz Szkoła Rolkowa Tomasz Kwiecień.

Pierwszy na metę wbiegł Adam Jamiński

Autorzy: Tomasz Płosa