Od 22 do 26 września na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ odbywały się III Spotkania z Nauką zorganizowane przez Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe

Łącząc naukę z zabawą

Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe jest jednostką współtworzącą Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Śląskiego. Jego głównym zadaniem jest rozwijanie pasji oraz zainteresowań uczniów poprzez bezpośredni kontakt z ludźmi nauki i ich warsztatem pracy.

Spotkania z Nauką 2014
Spotkania z Nauką 2014

– UTN to zarówno popularyzacja nauki, jak i upowszechnianie wiedzy na temat kierunków studiów prowadzonych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – mówi dr Marek Kaczmarzyk, dyrektor Uniwersyteckiego Towarzystwa Naukowego. Wykłady i laboratoria dotyczą każdej dziedziny wiedzy: od historii poprzez biologię, chemię, fizykę, matematykę, geografię, na informatyce kończąc. – Zajęcia adresowane są głównie do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jednak specjalnie dla młodszych dzieci zorganizowaliśmy letnie półkolonie – wyjaśnia dr Kaczmarzyk.

Dwa razy do roku, w lutym i we wrześniu, organizowane są Spotkania z Nauką, czyli zajęcia pokazowe, w których uczestniczą uczniowie szkół z województwa śląskiego. Każde zajęcia składają się z trzech 30-minutowych modułów, dotyczących różnych aspektów biologicznego życia. Podczas dotychczasowych zajęć uczniowie mieli możliwość dotknąć zastawek serca, sprawdzić, czy można podsłuchać własny żołądek, a także dowiedzieć się, czy można sterować odrzutowcem za pomocą myśli. – Hitem ostatnich zajęć była możliwość gry na ludziach, którzy na chwilę stali się klawiaturą fortepianu. W ciągu półtora roku Spotkania z Nauką przyciągnęły niemal 10 tysięcy uczniów. To najlepszy dowód na zapotrzebowanie na tego typu przedsięwzięcia – przekonuje dyrektor UTN.

Zespół Uniwersyteckiego Towarzystwa Naukowego. Od lewej, w pierwszym rzędzie: Dorota Kopeć, Marek Kaczmarczyk,
Krzysztof Chyżak; w drugim rzędzie: Dorota Domaradzka, Łukasz Chajec, Jacek Francikowski, Mikołaj Cup, Jakub Janiec
Zespół Uniwersyteckiego Towarzystwa Naukowego. Od lewej, w pierwszym rzędzie: Dorota Kopeć, Marek Kaczmarczyk, Krzysztof Chyżak; w drugim rzędzie: Dorota Domaradzka, Łukasz Chajec, Jacek Francikowski, Mikołaj Cup, Jakub Janiec

Podczas tegorocznych wakacji wystartował innowacyjny projekt – Wakacyjne Spotkania z Nauką. To letnie półkolonie, podczas których dzieci w wieku od 7 do 14 lat spędzały cały dzień – od 7.30 do 17.00 – w laboratoriach i salach wykładowych UTN oraz uczestniczyły w wycieczkach dydaktycznych. W tym czasie poznawały między innymi nieznaną stronę znanych roślin (tę niewidoczną gołym okiem), uczyły się poprawnego udzielania pierwszej pomocy czy testowały działanie swoich mózgów. Dzieci brały również udział w wycieczkach do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego i Śląskiego Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie, gdzie prowadzone były wykłady i pokazy.

Na Uniwersytecie Śląskim była to jedyna w swoim rodzaju akcja, ponieważ nikt inny nie organizuje tego typu zajęć podczas wakacji. Zapewniliśmy dzieciom fascynujące zajęcia, wraz z przejazdami, posiłkami, ubezpieczeniami, dzięki czemu dzieci na cały tydzień wpadły w wir ciekawych zajęć na uczelni. W przyszłym roku chcemy poszerzyć ofertę półkolonii o dodatkowy turnus, organizowany podczas ferii zimowych, tworząc Zimowe Spotkania z Nauką.

Wiele zajęć prowadzonych przez Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe ma charakter długofalowy. Tak wygląda współpraca m.in. ze szkołą w Milówce. Wykładowcy UTN co miesiąc odwiedzają szkołę i prowadzą zajęcia warsztatowe, zaś uczniowie z Milówki przyjeżdżają do Katowic na zajęcia laboratoryjne. Towarzystwo dysponuje nowoczesnym sprzętem m.in. systemami SILab, Wernier czy ADInstruments służącymi do pomiarów praktycznie wszystkich parametrów ludzkiego ciała (tętno, ciśnienie, pojemność oddechowa, reakcja galwaniczna skóry, EKG, EEG, EMG i wielu innych).

Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe aktywnie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych na Uniwersytecie Śląskim, takich jak Noc Biologów, Festiwal Nauki, Fascynujący Świat Roślin czy Tydzień Mózgu. Prowadzone tam zajęcia przyciągają rzesze zainteresowanych nauką dzieci i dorosłych.

Autorzy: Krzysztof Chyżak
Fotografie: Agnieszka Szymala, Krzysztof Chyżak