Nie tylko inauguracjami człowiek żyje ;-)

Inauguracja nowego roku akademickiego za nami. Mało tego, można powiedzieć, że wdrożyliśmy się już do powakacyjnego rytmu pracy. Mimo tego w bieżącym numerze "Gazety Uniwersyteckiej" znaczącą część wypełniają artykuły poświęcone właśnie XXXVIII inauguracji roku akademickiego w murach naszej Uczelni. Pod pewnymi względami jest to rok wielu zmian (o których częściowo informowaliśmy już w poprzednim numerze). Jedną z takich znaczących zmian jest zakończenie istnienia cieszyńskiej Filii UŚ. Zatem zapraszamy do lektury artykułów poświęconych zarówno samej uroczystości inauguracji roku akademickiego 2005/2006 odbywającej się nie bez przyczyny w Cieszynie, jak i innym imprezom towarzyszącym rozpoczęciu nowego roku w murach Uniwersytetu Śląskiego.

Tegoroczne wakacje wprawdzie już pozostają w naszych wspomnieniach, ale z przyczyn czysto egoistycznych zachęcamy do lektury relacji z wrześniowo-październikowej wyprawy Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Katowice" do... Argentyny. Dlaczego czynimy to z przyczyn egoistycznych? A to dlatego, że w wyprawie SZPiT "Katowice" uczestniczyła częściowo (a dokładnie w 2/3) redakcja "Gazety Uniwersyteckiej".

Wzorem ubiegłych lat miesiąc wrzesień przebiega w naszym regionie pod znakiem tolerancji. Oczywiście nie tylko we wrześniu odbywają się imprezy poświęcone szerzeniu tej idei, ale właśnie w tym miesiącu, już od paru lat, ma miejsce uroczystość wręczenia statuetek Clemens pro Mundo. Autor artykułu "Uniwersytet tolerancji" przekonuje, że w naszym województwie nie brakuje osób, instytucji i organizacji, które z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem podejmują działania zmierzające do promowania idei tolerancji. Wśród laureatów tegorocznej nagrody znalazł się także Uniwersytet Śląski. Zachęcamy do zapoznania się z listą innych wyróżnionych w materiale Rafała Smolorza.

Polecamy także uważnej lekturze kolejny artykuł z cyklu "XXV lat NSZZ Solidarność w Uniwersytecie Śląskim" zatytułowany "Teleranek generała". Tym razem materiał złożony jest w znacznej części ze wspomnień uczestników i świadków (byłych lub obecnych pracowników UŚ) dotyczących stanu wojennego.

Redakcja

Autorzy: Redakcja