PRZEMÓWIENIE MAGDALENY PIEKORZ NA ROZDANIU DYPLOMÓW NAJLEPSZYM ABSOLWENTOM UŚ W ROKU AKADEMICKIM 2003/2004

Witam serdecznie i z góry proszę o wybaczenie mi ewentualnych potknięć, ponieważ w roli osoby wygłaszającej laudację, a to chciałabym właśnie uczynić, występuję po raz pierwszy.

To dla mnie wielki zaszczyt być tu dziś z Państwem i uczestniczyć w święcie Waszym i Naszej Uczelni. Mówię: Naszej, bo także i mojej. Tu bowiem spędziłam najmilsze lata. Najpierw przez krótki czas, jako studentka politologii i dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych, potem - i już do końca - jako studentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Pan Profesor Andrzej Gwóźdź, w felietonie

Magdalena Piekorz
Magdalena Piekorz
opublikowanym na łamach "Górnośląskiego Informatora Kulturalnego", w ciepłych słowach skierowanych do Wojtka Kuczoka (także absolwenta Uniwersytetu Śląskiego) i do mnie podkreślił, że nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym dziś jesteśmy, że nie bylibyśmy tym, kim jesteśmy, gdyby nie Uniwersytet. I jest to święta prawda, bowiem miejsce, które daje szansę rozwoju - Uniwersytet - pozwala też na spełnianie naszych pasji.

Za sprawą Pani Dziekan Krystyny Doktorowicz na Wydziale Radia i Telewizji pojawili się w ostatnich latach wybitni twórcy, artyści, filmowcy: Krzysztof Zanussi, Jerzy Stuhr, Filip Bajon, Leszek Wosiewicz, Andrzej Fidyk, Jerzy Duda-Gracz. To dzięki ich obecności można mówić o tak ważnej w procesie kształcenia relacji mistrz - uczeń. Moi profesorowie byli dla nas autorytetami, uczyli nie tylko zawodu, ale i odwagi w wyrażaniu siebie, w opisywaniu świata. Pomagali nam realizować pierwsze szkolne etiudy, ale i profesjonalne produkcje. Roztaczali nad nami parasol ochronny, co dawało pewność, że jeśli w naszych pierwszych, twórczych poszukiwaniach pojawią się kardynalne błędy, nie pozwolą, by ujrzały światło dzienne.

Szkoła chroniła, dawała poczucie bezpieczeństwa. Pierwsze lata po jej ukończeniu były dla mnie trudne. Czułam się samotna, ale siłę dawało mi poczucie, że zawsze mogę tu wrócić, że mogę liczyć na moich profesorów, na ich rady. Dziś, Pan Krzysztof Zanussi jest producentem i opiekunem mojego debiutu fabularnego Pręgi. Filmy dokumentalne realizuję dla cyklu Czas na dokument, do którego drogę otworzył mi pan Andrzej Fidyk. Do pani Joanny Krauze zawsze zwracam się z prośbą o radę, niezależnie od tego, czy robię spektakl czy film. To nieoceniona pomoc!

Drodzy Laureaci! Życzę Wam, aby te nagrody, które dziś otrzymaliście, dały Wam nie tylko satysfakcję, nie tylko budowały poczucie wartości, ale były również zobowiązaniem, motywacją do dalszego rozwoju. Życzę Państwu wielu sukcesów w samodzielnym zawodowym życiu poza murami Uczelni, a Uniwersytetowi kolejnych wspaniałych absolwentów, dumnych tak jak ja, że mogli tu studiować.

Autorzy: Magdalena Piekorz, Foto: Patrycja Piekorz
Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Kronika UŚNiesklasyfikowaneOgłoszeniaStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymWydawnictwo Uniwersytetu ŚląskiegoZ Cieszyna
Zobacz stronę wydania...