Natalia Pawlus, asystentka w Katedrze Grafiki Wydziału Artystycznego w Cieszynie, wzięła udział w programie Artist in Residence

Miesiąc w Chinach

W marcu 2010 roku otrzymałam zaproszenie do wzięcia udziału w programie Artist in Residence, organizowanym przez Guanlan Original
Printmaking Base w Chinach. Początkowo uznałam, że jest to mało realne, zważywszy na brak doświadczenia w podróżowaniu. Postanowiłam jednak zmierzyć się z tym wyzwaniem. Podróż z Polski do Chin trwała 23 godziny, do wioski Guanlan, miejsca gdzie znajdowała się baza graficzna, zostałam przywieziona przez jej dyrektora graficznego Zhao Jiachun. Był późny wieczór i dopiero rano dotarło do mnie, że jestem na miejscu, mogłam chłonąć wszystko, co mnie otaczało.

Wioska artystyczna z 300–letnią historią, wspaniale odrestaurowana, może pomieścić około 100 artystów jednocześnie, a znajdujący się tam warsztat jest doskonale wyposażony – prasy drukarskie i wszelkie niezbędne materiały zostały sprowadzone z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Korei i Tajwanu. Można zatem tworzyć zarówno drzeworyty czy inteligo, jak i litografię oraz serigrafię. Każdy artysta dostaje własną pracownię oraz opiekę świetnie przeszkolonego w danej technice graficznej asystenta.
Opodal warsztatu znajduje się gąszcz maleńkich uliczek, prowadzących do Muzeum Historii Chińskiej. Mój pobyt w Guanlan urozmaicony był wyjazdami do pobliskich miast, muzeów, przyjęć z udziałem przedstawicieli państwowych. Podczas miesiąca spędzonego w Chinach poznałam wielu wspaniałych artystów z Bułgarii, Holandii, Kanady i Turcji, zrealizowałam cztery grafiki, zapoznałam się też z innowacyjnymi technikami, stosowanymi przez miejscowych twórców. Do programu Artist in resident zostałam zaproszona po wysłaniu prac na Międzynarodowe Biennale Grafiki Guanlan, którego czwarta edycja rozpocznie się w tym roku.
 

Autorzy: Natalia Pawlus
Ten artykuł pochodzi z wydania: