Mecz Senat kontra Senat

Bagaż goli, worek stypendiów

Trzy bramki stracone, zero strzelonych – reprezentacja senatów uczelni polskich nie dała rady drużynie Senatu Rzeczpospolitej Polskiej w meczu piłkarskim, który 16 października odbył się na stadionie Polonii Bytom.

– W telewizji to inaczej wygląda, a okazało się, że kopanie piłki wcale nie jest takie proste – kręcił głową prof. dr hab. Zygmunt Tobor, na co dzień dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. – Na przyszłość już wiemy, że trzeba poważnie trenować, a nie od święta, czy tak jak ja, mailowo – dodał z właściwym sobie poczuciem humoru.

Płonne okazały się nadzieje, że drużyna polityków, złożona z przedstawicieli różnych partii – jak to w parlamencie – pokłóci się między sobą. – Nasza drużyna jest apolityczna, tworzymy jeden zgrany team, więc niech profesorowie nie liczą na żadną taryfę ulgową – przestrzegał kapitan ekipy senatorów, Zbigniew Szaleniec, którą prowadził legendarny trener, a obecnie wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Antoni Piechniczek.

No i, niestety, sprawdziło się. Profesorowie, przygotowani do boju przez trenera Dariusza Fornalaka, jeszcze się na dobre nie rozgrzali, a już w 2 minucie stracili gola. Do własnej siatki piłkę wpakował rektor katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego. – Jak to nie strzeliliśmy gola? A profesor Waśkiewicz to niby co? – puszczał oko Fornalak.

W drugiej połowie meczu, trwającego dwa razy po 20 minut, naukowcy kilka razy byli bliscy zdobycia honorowej bramki, ale – wbrew temu, co sugerował zabawiający publiczność komentarzem, znany sprawozdawca Andrzej Zydorowicz – nie trafili nawet w słupek.

– Mimo wszystko jestem pełen podziwu dla kolegów, ja nie wytrzymałbym 40 minut biegania za piłką – przyznał kibicujący na stadionie Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego i zarazem wielki fan futbolu.

Tymczasem „katem” uczelnianej drużyny okazał się senator Piotr Kaleta, który zdobył kolejne dwie bramki. – Dedykuję je pomysłodawczyni meczu, senator Krystynie Bochenek – zadeklarował jeszcze na boisku. Obie drużyny otrzymały pamiątkowe statuetki, przedstawiające piłkę wspartą o damski but na wysokim obcasie, w jakich zwykle chodziła wicemarszałek Senatu RP. Wręczała je córka Krystyny Bochenek, Magda.

Tragicznie zmarła w katastrofie pod Smoleńskiem Krystyna Bochenek była inicjatorką pierwszego meczu „Senat kontra Senat”, który przed dwoma laty odbył się w Zabrzu. Tegoroczna impreza była poświęcona właśnie jej pamięci, ale miała też inny szczytny cel – dochód z niej został przeznaczony na Śląski Fundusz Stypendialny im. Adama Graczyńskiego, wspomagający utalentowaną młodzież, pochodzącą z biednych rodzin, na którego czele stała Krystyna Bochenek. W sumie wzbogacił się o prawie 44 tysiące złotych. Profesor Tobor zadeklarował, że Wydział Prawa i Administracji UŚ ufunduje jedno pięciomiesięczne stypendium, w wysokości 1900 złotych.


Senat uczelni polskich – Senat RP 0:3 (0:2)

Bramki: Zbigniew Waśkiewicz (2 min., samobójcza), Piotr Kaleta 2 (13 min. i 21 min.).

Drużyna senatów uczelni polskich:

Wiesław Banyś – kapitan, Rafał Molencki, Marian Kisiel, Dariusz Pawelec, Zygmunt Tobor, Andrzej Matan (wszyscy Uniwersytet Śląski w Katowicach), Katarzyna Chałasińska–Macukow (Uniwersytet Warszawski), Bazyli Siegień (Uniwersytet w Białymstoku), Jan Ślusarek, Marian Dolipski, Bogusław Łazarz, Łukasz Skirzyński (wszyscy Politechnika Śląska w Gliwicach), Zbigniew Waśkiewicz i Łukasz Bobryk (AWF Katowice), Dariusz Bogdał (Politechnika Krakowska), Andrzej Klimek, Mariusz Ozimek, Tomasz Pałka (wszyscy AWF Kraków), Marek Tukiendorf (Politechnika Opolska), Jan Duława i Krystian Wita (Śląski Uniwersytet Medyczny), Sebastian Nowok (Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie), Andrzej Dybczyński (Uniwersytet Wrocławski), Andrzej Barczak (Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. gen. Ziętka). Trenerzy: Jacek Trzeciak/Dariusz Fornalak

Drużyna Senatu RP:

Zbigniew Szaleniec (PO) – kapitan, Tadeusz Gruszka (PiS), Stanisław Jurcewicz (PO), Piotr Kaleta (PiS), Marek Konopka (PO), Sławomir Kowalski (PO), Waldemar Kraska (PiS), Roman Ludwiczak (PO), Tomasz Misiak (PO), Rafał Suchacki (PO), Władysław Sidorowicz (PO), Eryk Smulewicz (PO), Andrzej Szewiński (PO), Mariusz Witczak (PO), Piotr Zientarski (PO), Piotr Gruszczyński (PO), Andrzej Misiołek (PO), Jacek Zagórny, Marek Sidor, Mirosław Kowalczyk, Bogusław Małek (pracownicy Kancelarii Senatu RP). Trener: Antoni Piechniczek

Autorzy: Tomasz Mucha
Ten artykuł pochodzi z wydania: