5. edycja Śląskiej Nocy Naukowców

Nie spać, zwiedzać!

Niecodzienne podejście do spraw nauki, spora dawka humoru, szalone eksperymenty, prowadzone przez znanych i lubianych naukowców, uczenie poprzez zabawę, to kwintesencja Śląskiej Nocy Naukowców.

Przedsięwzięcie jest częścią projektu Europejska Noc Naukowców, który powstał w 2005 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma na celu zachęcenie młodych ludzi do nieustannego poszerzania wiedzy i promocję szeroko pojętej nauki. Od 2005 r. w ramach Europejskiej Nocy Naukowców w ostatni piątek września we wszystkich krajach Unii Europejskiej odbywają się wykłady, pokazy, odczyty, wystawy i konkursy.

Tegoroczną Śląską Noc Naukowców wspólnie zorganizowały: Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) oraz Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego. Wśród wydarzeń piątej edycji ŚNN znalazły się m.in. propozycje dla: zestresowanych biznesmenów, osób o wybuchowym charakterze, dzieci poszukujących dinozaurów, ekip remontowych aranżujących mieszkania, lubiących robić zakupy, czyli dla młodych i dorosłych, humanistów i tzw. ścisłowców, kochających przyrodę oraz muzykę – każdego z otwartym umysłem. Imprezy odbywały się 24 września w kilku miastach województwa śląskiego: Katowicach, Gliwicach, Rybniku, Zabrzu, Sosnowcu i Cieszynie. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Nie spać, zwiedzać!”.

Naukowcy naszej uczelni przygotowali mnóstwo atrakcji, nie sposób je wszystkie wymienić. Do najciekawszych z pewnością należały: warsztaty matematyczne w Instytucie Matematyki, gdzie młodzież rozwiązywała matematyczne łamigłówki, dyskutowała o „królowej nauk” w kawiarni szkockiej, próbowała odszyfrować swoją przyszłość podczas warsztatów kryptograficznych i dowiedziała się, jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą tzw. piramida finansowa. Ciekawe zajęcia przygotował także Instytut Fizyki, Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego, neofilolodzy oraz informatycy.

Wielu gości przyciągnęły wydarzenia odbywające się w kinoteatrze Rialto w Katowicach. Dr Andrzej Boczarowski przygotował spektakl popularno–naukowy pt. „Człowiek z lodowca”, podczas którego opowiadał o odnalezionej najstarszej mumii ludzkiej oraz przedstawił nowoczesne metody dochodzenia naukowego w oparciu o archeologię eksperymentalną. Dr Paweł Jędrzejko z Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych porwał widownię swoją ekspresywną opowieścią o Moby Dicku Hermana Melville’a, mówił o relacjach pomiędzy językiem a egzystencją w kontekście literatury morskiej i doświadczenia granicznego. Ostatnim wydarzeniem Śląskiej Nocy Naukowców w Katowicach był koncert zespołu Banana Boat, w którym, w roli „szantymana”, wystąpił również dr Paweł Jędrzejko.

Autorzy: Agnieszka Sikora
Fotografie: Agnieszka Sikora
Ten artykuł pochodzi z wydania: