16 listopada w rektoracie UŚ odbyła się konferencja prasowa, podczas której został przedstawiony zakres wspólnych działań Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej, prowadzonych w celu stworzenia nowoczesnego Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013 oraz z budżetu samorządu województwa śląskiego, miasta Katowic, Akademii Ekonomicznej i Uniwersytetu Śląskiego (realizowany przez konsorcjum AE i UŚ). Nowoczesna biblioteka naukowa, która niedługo stanie pomiędzy budynkami Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Prawa i Administracji w założeniach ma spełniać standardy XXI wieku – tak w zakresie udostępniania informacji niezbędnej do realizacji programów studiów obu uczelni, poprawy jakości nauczania poprzez zwiększenie potencjału badawczego, jak i zwiększenia dostępności literatury naukowej w regionie oraz zwiększenia roli Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej w międzynarodowych relacjach naukowych.
Konferencja była okazją do zaprezentowania funkcji przyszłej biblioteki oraz łączących się z nią korzyści dla mieszkańców regionu.
– Biblioteka poprzez zwiększenie dostępności będzie przyjazna i otwarta dla każdego użytkownika – powiedział kierownik projektu CINiBA prof. UŚ dr hab. Dariusz Pawelec. – Ponadto będzie można w niej korzystać z elektronicznych źródeł informacji i systemu samoobsługi wypożyczeń. Zapewnimy naszym czytelnikom dostęp do wysokiej klasy profesjonalnych materiałów edukacyjnych i najnowszych technologii informatycznych. Nowością na pewno będzie dostęp do źródeł elektronicznych przez całą dobę oraz możliwość zwrotu wypożyczonych książek przez tzw. wrzutnie.
Na powierzchni zabudowy w kształcie prostokąta zostanie wzniesiony jednolity, trzykondygnacyjny budynek. W Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej przewidziano możliwość zgromadzenia i magazynowania około 1,8 mln woluminów. W pierwszym okresie jego funkcjonowania zgromadzonych zostanie około 800 tys. woluminów. Ponadto biblioteka będzie pełnić funkcje tzw. niebiblioteczne; pojawi się przyjazna przestrzeń, mogąca stanowić miejsce spotkań, aneks wystawowy, sala dydaktyczna na ok. 30 osób i sala konferencyjna na ok. 90 osób. W całkowity koszt projektu jest wliczona nie tylko budowa, ale także wyposażenie Centrum, czyli specjalistyczne regały na książki, meble, infrastruktura techniczna, sprzęt komputerowy, czy system zabezpieczenia zbiorów w wolnym dostępie.
Projekt CINiBA będą wspomagały inne projekty: RID (dostosowanie zasobu Śląskiej Biblioteki Cyfrowej do rozszerzonego dostępu internetowego) i MOK (dostosowanie systemu zarządzania zbiorami do nowoczesnego modelu otwartych kolekcji dziedzinowych).
Wartość projektu: Środki z EFRR: Kubatura: Powierzchnia: Księgozbiór:
Liczba osób mogących jednocześnie przebywać w budynku: Etapy budowy:
1. Przygotowanie terenu pod budowę
2. Budowa obiektów podstawowych 3. Roboty wewnętrzne 4. Zagospodarowanie terenu i mała architektura
|
79 453 600,00 PLN 52 828 698,64 PLN 62 559,70 m3 13 260,49 m2 1 800 000 woluminów
975
(lato 2009) (jesień 2009 - wiosna 2011) (wiosna 2010 - wiosna 1012) (lato 2011 - wiosna 2012) |