Sesja Jubileuszowa z okazji 45-lecia Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach

Dziecko starsze od rodzica

Dwudniowe obchody jubileuszu 45-lecia Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ rozpoczęły się 8 listopada mszą świętą w kościele św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Następnego dnia odbyła się sesja jubileuszowa w Muzeum w Sosnowcu (w Pałacu Schöna).

 
W spotkaniu uczestniczyli: JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, dziekani wydziałów Uniwersytetu Śląskiego, przedstawiciele uczelni Śląska i Zagłębia, posłowie, senatorowie oraz reprezentanci władz samorządowych Sosnowca, Będzina i Dąbrowy Górniczej. Oprawę muzyczną sesji zapewnił Chór Duszpasterstwa Akademickiego Diecezji Sosnowieckiej „Gloria Dei” pod dyrekcją mgr Marii Styblińskiej (dyrygowała Małgorzata Lasota).
Podczas uroczystości mówiono o sukcesach Wydziału, jakie odniósł na przestrzeni 45 lat, licznych rzeszach absolwentów, którzy dziś zasilają kadry wielu renomowanych firm, uczelni i instytutów badawczych oraz o przyszłości. Gratulacje składali m.in. wiceprezydent Sosnowca mgr Zbigniew Jaskiernia i senator Zbigniew Szaleniec. O długiej i bogatej historii Wydziału opowiadał były jego dziekan - doc. dr Julian Dudek, zaś o teraźniejszości, prowadzonych badaniach i działalności dydaktycznej – obecny dziekan prof. dr hab. Jan Ilczuk. Ks. dr Sobierajski, wieloletni współpracownik Wydziału powiedział m.in., że taki cud, gdy dziecko jest starsze od rodzica może zdarzyć się tylko w Uniwersytecie Śląskim, nawiązując do historii powołania Wydziału (przed powstaniem Uczelni).
Rektor Banyś gratulował także prof. zw. dr. hab. inż. Henrykowi Morawcowi otrzymania zaszczytnego tytułu doktora honoris causa Aristotele University of Thessaloniki (Uniwersytetu im. Arystotelesa w Salonikach w Grecji).
Na zakończenie części oficjalnej dziekan Jan Ilczuk i rektor Wiesław Banyś wręczyli Oznaki za Zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego 22 pracownikom i współpracownikom Wydziału.
W części artystycznej wystąpili: tenor ks. Dr Paweł Sobierajski i Małgorzata Lasota z Chóru Duszpasterstwa Akademickiego w Sosnowcu.
Autorzy: Agnieszka Sikora
Fotografie: Agnieszka Sikora