O rasizmie i demokracji w Instytucie Kultury i Literatury Brytyjskiej i Amerykańskiej

W dniu 2 czerwca br. w Instytucie Kultury i Literatury Brytyjskiej i Amerykańskiej (Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego) odbył się wykład Prof. Christophera Phelpsa z Ohio State University, pt. Race and democracy in the history of America.

Profesor Phelps w ponad godzinnym wykładzie przedstawił spory rozdział współczesnej historii amerykańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem "dynamiki rasowej społeczeństwa" w kraju rządzonym demokratycznie, jak to ujął. W swojej koncepcji dotyczącej niebezpieczeństwa rasizmu profesor Phelps sięgnął aż do czasów niewolnictwa, poszukując korzeni uprzedzeń właśnie w tamtym czasie historycznym. Głównym powodem problemu rasizmu, jak to ujął, jest ciągły podział społeczności na "wyższych" (superior) i "niższych" (inferior), a sam rasizm nazwał "wymyśloną ideologią", która nie ma nic wspólnego z intelektem, czy inteligencją; jest raczej "akulturową fikcją" i usprawiedliwia "nierówność społeczną". W zasadzie, postulował profesor Phelps, od momentu zniesienia niewolnictwa w USA (w 1865 r.) społeczeństwo pozostaje "głęboko zranione rasizmem". Jednakże obecnie poszukuje się sposobów przezwyciężenia supremacji rasowej. Służy temu demokracja i nieustanna walka o jej zwycięstwo m.in. poprzez dialog i dyskurs wielokulturowy.

W wykładzie uczestniczyli pracownicy i ponad 100 studentów anglistyki. Wykład został przyjęty z dużym entuzjazmem, a po wykładzie studenci długo jeszcze uczestniczyli w dyskusji z profesorem, zadając bardzo ciekawe i inspirujące pytania.

Prof. UŚ dr hab. Ewa Borkowska
IKiLBiA, Wydział Filologiczny

Autorzy: Ewa Borkowska