HIV/AIDS - czy to mnie może dotyczyć?

Gdy jedni odpoczywali i dalecy byli od intelektualnych zmagań, inni - z pełnym poświęceniem - kształcili się i zgłębiali kolejne arkana wiedzy. Prawie 25 osób, studentów i nauczycieli, zebrało się w sobotni ranek 31 lipca w jednej z sal Wydziału Filologicznego, by zdobyć podstawową wiedzę na temat HIV/AIDS oraz zachowań ryzykownych. Pod wieloma względami było to szkolenie niecodzienne, dosłownie i w przenośni.

Zajęcia prowadzili edukatorzy Krajowego Centrum ds. AIDS i UNDP: prezes Stowarzyszenia Bez granic Adam Arkadiusz Niedbała i psycholog Tomasz Wojtasik. Swoją obecnością i aktywnym uczestnictwem zaszczyciła zebranych pani Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, która jest pełnomocnikiem Wojewody Śląskiego ds. HIV/AIDS i narkomanii. Każdy uczestnik zajęć miał możliwość wykazania się wiedzą na temat HIV/AIDS, nabycia nowych umiejętności i doświadczenia. Warsztatowa formuła zajęć oraz serdeczna atmosfera ułatwiły pokonanie barier i ograniczeń psychicznych.

Praca w małych zespołach pozwoliła dojść grupom do

Uczestnicy szkolenia na Wydziale Filologicznym
Uczestnicy szkolenia na Wydziale Filologicznym
kilku istotnych i wspólnych wniosków. Okazało się, że posiadana przez nas wiedza na temat HIV/AIDS jest niepełna, często błędna i oparta na stereotypach oraz schematycznym rozumowaniu. Prowadzący szkolenie zwrócili uwagę zebranych (notabene: większość stanowili filolodzy polscy) na błędy językowe, jakie są popełniane, gdy rozmowa dotyczy HIV/AIDS. Nie można bowiem być zarażonym tylko zakażonym, zaś HIV (ludzki wirus odpornościowy) to nie AIDS (zespół nabytego upośledzenia organizmu). To, że ktoś jest zakażony HIV, nie oznacza, iż ma AIDS. Szczegółowe badania epidemiologiczne wykazały trzy możliwości rozprzestrzeniania się HIV: drogą płciową, pozajelitową i wertykalną. Nie ma dowodów, że HIV przenosi się drogą oddechową czy pokarmową. Nic nie wskazuje, że zakażenie może nastąpić wskutek korzystania z wspólnej ubikacji i tych samych przedmiotów. AIDS nie jest pojedynczą chorobą lecz zespołem objawów różnych chorób, które w charakterystyczny sposób atakują osoby zakażone HIV.

W Polsce od 1985 r. do czerwca 2004 r.

Prowadzący szkolenie na Wydziale Filologicznym, Adam Niedbała i psycholog Tomek Wojtasik, edukatorzy UNDP i  Krajowego Centrum ds. AIDS
Prowadzący szkolenie na Wydziale Filologicznym,
Adam Niedbała i psycholog Tomek Wojtasik,
edukatorzyUNDP i Krajowego Centrum ds. AIDS
zarejestrowano 8800 przypadków zakażenia, choć szacuje się, że może ich być trzy razy więcej. Problem w naszym kraju polega na tym, że niewiele osób robi testy. Nie wszyscy wiedzą o tym, że są zakażeni. Tylko test wykonany 12 tygodni po ostatnim zachowaniu ryzykownym będzie gwarancją bezpieczeństwa i zdrowia, gdyż nie ma już wtedy ryzyka fazy okienka serologicznego. HIV ginie w detergentach i ciepłej wodzie. Techniki seksualne - w zależności od rodzaju kontaktu lub możliwości uszkodzeń błon śluzowych i skóry podczas jego trwania - można podzielić na bezpieczne, ryzykowne i bardzo ryzykowne. Wiele uwagi i czasu poświecono terapii antyretrowirusowej oraz profilaktyce poekspozycyjnej, którą stosuje się, gdy u pacjenta zdrowego doszło do kontaktu z płynem potencjalnie zakaźnym. Profilaktyka trwa 28 dni, a leki do jej stosowania powinny znajdować się teoretycznie w każdym szpitalu i stacji pogotowia. Jeśli zaistniała sytuacja ryzykowna, czyli osoba miała kontakt z płynem potencjalnie zakaźnym to powinna przyjąć leki antyretrowirusowe do 72 godzin od zdarzenia. Uczestnicy otrzymali certyfikaty i materiały edukacyjne dotyczące zachowań seksualnych a ryzyka zakażenia HIV/AIDS. Edukatorzy Krajowego Centrum ds. AIDS i UNDP dzięki swoim wybitnym osobowościom, wiedzy i doświadczeniu, poprowadzili szkolenie w sposób niezwykle profesjonalny. Zarówno oni jak i sami szkoleni podkreślali, że sobotnie spotkanie odbyło się z obopólnym pożytkiem i satysfakcją.
Ważne adresy internetoweAdresy w województwie śląskim Informacje na temat HIV/AIDS, zachowań seksualnych oraz możliwości badań na obecność wirusa
www.aids.gov.pl www.undp.org.pl free.ngo.pl/bezgranic Ośrodek Diagnostyki i Terapii AIDS
ul. Zjednoczenia 10
Chorzów

Punkt Konsultacyjno- Informacyjny ds. HIV/AIDS
Al. Pokoju 12
42-200 Częstochowa
tel.: (34) 323 6911
Ogólnopolski Telefon Zaufania HIV/AIDS (całodobowy) (22) 622 5001

Zielona Linia AIDS
(22) 621 3367
Autorzy: Lucyna Sadzikowska, Foto: Magdalena Jaworska