I po wakacjach

Liście na drzewach przybrały kolory żółci i czerwieni, a w parkach pojawiły się pierwsze kasztany - to znak, że czas rozpocząć kolejny rok akademicki. Tym razem witamy go w nowej Międzywydziałowej Auli przy Wydziale Nauk o Ziemi. Na pierwszych stronach zamieszczamy relację i fotoreportaż z uroczystej inauguracji.

Często okazuje się, że "nowe" niesie ze sobą zmiany. I tak, wraz z pierwszymi jesiennymi podmuchami, odeszła od nas - czyli Redakcji "Gazety Uniwersyteckiej UŚ" - dziennikarka Kasia Bytomska. Chcielibyśmy podziękować Jej za wieloletnią współpracę i wysiłek, jaki włożyła w tworzenie "Gazety...", a jednocześnie życzyć powodzenia i zadowolenia w nowej pracy "na placówce" w Mińsku. Z drugiej strony, pragniemy poinformować wiernych Czytelników o nowych dziennikarkach w Redakcji: mgr Patrycji Mrowiec i dr Agnieszce Sikorze, które z całych sił będą starały się kontynuować pracę Kasi i współtworzyć coraz ciekawsze wydania "Gazety...".

Nowością w "Gazecie Uniwersyteckiej" są także dwie witryny poświęcone pismu internetowemu "Pre-text" i gazecie studenckiej "Suplement". Ponadto, w październikowym numerze można znaleźć kilka artykułów dotyczących wydarzeń wakacyjnych, takich jak corocznie organizowana wakacyjna Szkoła Języka i Kultury Polskiej, czy XXVII Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Wspominamy także o akcji, której współorganizatorem jest Uniwersytet Śląski, Tolerancyjny dla świata. Jest to wydarzenie cykliczne, mające na celu propagowanie i szerzenie idei ogólnie pojętej tolerancji, zainicjowane przez pełnomocnika Wojewody Śląskiego ds. AIDS - Panią Małgorzatę Ochęduszko-Ludwik oraz Stowarzyszenie "Bez Granic". W tym roku patronat honorowy nad akcją objęła również Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska oraz Wojewoda Śląski Lechosław Jarzębski.

Wakacje były okresem wydarzeń zarówno wesołych, jak i smutnych. Na łamach "Gazety Uniwersyteckiej" żegnamy zmarłego 9 września 2004 r. prof. dr. hab. Jana Barcika, wieloletniego wykładowcę na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz senatora Adama Graczyńskiego, przewodniczącego Rady Fundacji Śląskiego Funduszu Stypendialnego. Nastrój zadumy towarzyszy także artykułowi prof. dr. hab. Jacka Lyszczyny - Czesław Miłosz - świadek i kronikarz wieku.

Autorzy: Redakcja