Nie daj się przekonać, że będziesz pucybutem w UE

Wydaje się, że Unia Europejska jest już wokół nas. Mówi się o niej wiele i trudno nie oprzeć się wrażeniu, że jest wszechobecna i nawet, gdy otworzymy lodówkę to wyskoczą z niej żółte gwiazdki. Niestety dyskusja ta jest bardzo ogólnikowa i nie wykracza na ogół poza wymianę frazesów opinii przeciwników i zwolenników.

Ważne jest jednak, co wejście Polski do UE oznacza dla Ciebie, polskiego studenta. Potrzebujesz konkretnych wskazówek, jak wykorzystać możliwość, które daje rozszerzenie Unii Europejskiej. W tym celu powstał projekt "Yourope!", dający praktyczne podejście do pracy i przedsiębiorczości w Unii Europejskiej. Założeniem projektu jest przygotowanie studentów ostatnich lat uczelni wyższych i absolwentów do swobodnego poruszania się po rynku pracy w nowej Europie.

W tym celu przygotowano program merytoryczny zawierający m.in. symulację egzaminu na urzędnika unijnego, szkolenie ze stosowania sytemu EURES, pozyskiwania kapitału z funduszy unijnych, zakładania własnej firmy w poszczególnych krajach Europy. Uczestnicy projektu będą mieli okazje spotkać się z osobami, które odbyły staż w instytucjach europejskich, dostały grant z funduszy unijnych, a także poznają różnice w pracy z ludźmi z różnych krajów.

Najważniejszym elementem projektu "Yourope!" jest Międzynarodowe Seminarium, które odbędzie się w dniach 16-18 kwietnia 2004 w Ośrodku Szkoleniowym Pekao S.A. w Serocku k. Warszawy. Pekao S.A. jest także Partnerem Projektu "Yourope!" Trzy dni szkoleń symulacji i szkoleń, zakończone codziennie imprezą integracyjną. Warto tam być. Wystarczy wejść na stronę: www.yourope.pl, zgłosić chęć uczestnictwa w Seminarium i odpowiedzieć na parę pytań, które pozwolą nam poznać Was bliżej. Pamiętajcie, że ostateczny termin składania zgłoszeń upływa 19 marca 2004.

Uczestnictwo w "Yourope!" jest oczywiście bezpłatne. Wśród zaproszonych gości są Patroni Honorowi Projektu: prof. Marek Grela, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej oraz prof. Marek Rocki, Rektor Szkoły Głównej Handlowej. Cenna nagroda - staż w Misji Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej - czeka na uczestnika projektu, który uzyska największą liczbę punktów podczas wszystkich etapów rekrutacji. Na stronie www.yourope.pl można uzyskać szczegółowe informacje.

11 marca 2004 warto być w Warszawie. Tego dnia odbędą się dwa wydarzenia, których nie można pominąć. Od 9 rano w Szkole Głównej Handlowej odbywać się będzie Dzień Kołacza, a wieczorkiem w jednym z warszawskich klubów będziemy mogli spróbować największego drinka na świecie - 300 litrów napoju o nazwie VALIB000! Bez pracy, nie ma kołaczy. ll marca w Szkole Głównej Handlowej będziecie mieli niepowtarzalną okazję spróbować kołacza i dowiedzieć się wiele o pracy w Europie. W kafejce internetowej będziecie się mogli zagłębić w wirtualny świat instytucji unijnych, a na popołudniowym panelu dyskusyjnym wysłuchać opinii uznanych autorytetów na temat: Polak pucybutem Europy? Polski i unijny rynek pracy po 1 maja 2004 r.

"Yourope!" nie jest projektem tylko dla studentów Szkoły Głównej Handlowej. Kampania informacyjna została tak pomyślana, aby jak najwięcej osób skorzystało z przygotowanych materiałów. Punkty informacyjne pojawią się na uczelniach w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Łodzi i Gdańsku. Organizatorzy dbają także o medialną oprawę wydarzeń. Patronami medialnymi projektu są: Rzeczpospolita, TVP 3, Unia i Polska oraz portale Tlen.pl i praca.onet.pl.

Wszystkie aktualne informacje na temat projektu można znaleźć na stronie www.yourope.pl Serwis posiada bogaty zbiór artykułów i testów z zakresu pracy i przedsiębiorczości w UE.

Serdecznie zapraszamy !