czyli II cieszyńskie Warsztaty Gospel

Będę śpiewał pieśni chwał

W niezwykłej scenerii Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbywały się 5-6 kwietnia II Cieszyńskie Warsztaty Gospel. Tym razem instruktorem śpiewu był Colin Vassell z Wielkiej Brytanii.

Impreza, która z roku na rok przyciąga swoim niepowtarzalnym klimatem rzesze młodych ludzi, pragnących śpiewać Ewangelię, została zainicjowana i zorganizowana przez: Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Stowarzyszenie "Gospel" z Krakowa oraz Radę Samorządu Studenckiego Filii UŚ w Cieszynie.

Lea Kjeldsen, która osobiście zaprosiła Colina Vassella

Colin Vassell w pełnej gali
Colin Vassell w pełnej gali
i sprawowała nad nim pieczę przez całe warsztaty, na co dzień zajmuje się działalnością Stowarzyszenia "Gospel", którego celem jest rozpowszechnianie tego rodzaju muzyki przez organizowanie cyklicznych warsztatów i tworzenie chórów. Chcemy jednoczyć ludzi różnych kultur, a także propagować i kształtować wartości chrześcijańskie - mówi Lea.

Sam Colin Vassell, który gościł w Polsce po raz pierwszy, był zachwycony życzliwością polskiej młodzieży: Pracuję z różnymi ludźmi z różnych krajów. Każdy kraj ma swoją kulturę i specyfikę. Polska młodzież jest bardzo otwarta na muzykę gospel, już w pierwszym dniu warsztatów czułem, że do nich trafia, i że oni trafią poprzez nią do innych.

Niektórym wydawało się jednak niemożliwe,

Emanujący ze sceny entuzjajzm udzielał się widowni
Emanujący ze sceny entuzjajzm
udzielał się widowni
aby w ciągu tych dwóch dni można było nauczyć się aż 10 różnych pieśni (wszystkich w języku angielskim) - jednak nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli wytrwale dąży się do celu! Chór, liczący 162 osoby, uwieńczył ciężką pracę jednym, jedynym koncertem, który odbył się w Auli Akademickiej. Zainteresowanie koncertem przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów - Aula "pękała w szwach"! Chór zabrzmiał tak, jak gdyby śpiewał razem od kilku miesięcy a nie od dwóch dni. Nigdy nie byłam jednocześnie tak blisko Boga, muzyki i drugiego człowieka - wyznała po koncercieuczestniczka warsztatów.

Nietaktem byłoby nie wspomnieć, że nad sprawnym i efektywnym przebiegiem warsztatów czuwali organizatorzy: wolontariusze Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Rada Samorządu Studenckiego Filii UŚ w Cieszynie, pilnując aby nikomu niczego nie zabrakło.

W czasach, kiedy słowo "Bóg" i "kościół"

Chór na scenie
Chór na scenie
jest niemodne, a chrześcijaństwo kojarzy się bądź z postawą ascetyczną, bądź z nadużyciami, młodzi ludzie potrafią jednak pielęgnować prawdziwe wartości poprzez nowe formy przekazu. Następne spotkanie z gospel odbędzie się za rok o tej samej porze. Tym razem Aula Akademicka U.Ś w Cieszynie może okazać się za mała...

Colin Vassell z Wielkiej Brytanii - instruktor śpiewu podczas tegorocznych Warsztatów Gospel
Colin Vassell z Wielkiej Brytanii -
instruktor śpiewu podczas tegorocznych
Warsztatów Gospel
Autorzy: Ilona Fajfer
Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Kronika UŚNiesklasyfikowaneOgłoszeniaStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymWydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Zobacz stronę wydania...