XV Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny

Uniwersytet folkujący

Studencki Festiwal Folklorystyczny

Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny odbył się już po raz piętnasty, tradycyjnie w ostatnim tygodniu wakacji (24 sierpnia – 1 września). To jedyna impreza nie tylko w Polsce, ale i w Europie, łącząca zamiłowanie do tradycji z witalnością i pasją ludzi młodych, jeszcze studiujących. Organizatorem spotkań jest od 24 lat Uniwersytet Śląski, a niemniej zaszczytną rolę Gospodarza Festiwalu pełni od początku świata jego pomysłodawca – Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”.

Festiwal związany jest z trzema uniwersyteckimi

Studencki Festiwal Folklorystyczny
miastami: Sosnowcem, Katowicami i Chorzowem, od niedawna gości też w ogrodzienieckim zamku. W tym roku jeden koncert zaplanowano w Będzinie – sierpniowa folklorystyczna epidemia zakreśla coraz szersze kręgi! Festiwalowe uroczystości odbywają się przede wszystkim w plenerze: miejskim, podmiejskim, tradycyjnie wiejskim nareszcie (a to możliwe dzięki uprzejmości Dyrekcji Górnośląskiego Parku Etnograficznego). Oprócz występów scenicznych ulicami festiwalowych miast przetaczają się barwne, malownicze korowody – szczególnie lubiane przez publiczność, wtedy można przecież być najbliżej, niemal dotknąć, porozmawiać... Wyjątkowy w swej magicznej formule jest zwykle (i był!) Koncert Muzyki Świata, tradycyjnie późno-wieczorno-nocny, wymyślony i zaplanowany tego roku w plenerach ogrodów będzińskiego Pałacu Mieroszewskich. To właściwie spektakl złożony z muzyki, pieśni, ciemności i światła.

Studencki Festiwal Folklorystyczny
Dzięki pomocy Prezydenta Sosnowca jeden z ważniejszych koncertów przeglądowych zyskał niepowtarzalną okazję aby ograniczonych przestrzeni wydobyć się na powietrze, na słońce - odbył się na Placu Stulecia (czyli tak zwanej „patelni”) w centrum miasta. Pomysł okazał się być strzałem w dziesiątkę, nikt bowiem nie spodziewał się takiego rozmachu i tłumów zadowolonej publiczności.

XV Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny należy uznać za zamknięty, niestety. Ostatniego dnia wakacji odbył się w chorzowskiej hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu podsumowujący tygodniowe spotkania z folklorem Koncert Finałowy. Tam po raz ostatni zobaczyć było można wszystkie zespoły zaproszone do udziału w XV MSFF, którym udało się dotrzeć do Polski (czyli z Niemiec, Sardynii, Portugalii, Ukrainy i gospodarzy: Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”, działający przy Uniwersytecie Śląskim).

W trakcie koncertowej gali nastąpiło, zgodnie z tradycją,

Studencki Festiwal Folklorystyczny
uroczyste wręczenie dyplomów i pamiątkowych statuetek oraz wyróżnień indywidualnych, ufundowanych przez organizatora – Uniwersytet Śląski w Katowicach. Tajemnicą reżysera jest stworzenie atmosfery zarazem podniosłej i czarodziejskiej, tak aby wszyscy (z obydwu stron sceny) wynieśli z tego spotkania niezapomniane wrażenia. Dyplomy (w tym roku po raz pierwszy w postaci olbrzymich fotogramów z wizerunkiem całej grupy, uwiecznionej w przepięknych ogrodzienieckich plenerach) wraz z opiniami Rady Artystycznej XV MSFF (której przewodniczył Edward Błażek – kulturoznawca, folklorysta, Sekretarz Polskiej Sekcji C.I.O.F.F.) stanowią podsumowanie wysiłków grupy włożonych w przygotowanie i prezentację własnych programów wokalno-tanecznych (przedstawianych w całej okazałości jedynie podczas Koncertów Przeglądowych), a podlegających specjalistycznej ocenie festiwalowej Rady.

Pojawiający się od czasu do czasu tajemniczy skrót C.I.O.F.F.

Studencki Festiwal Folklorystyczny
oznacza Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et D’Arts Traditionnel) - działającą przy UNESCO organizację jednoczącą podobne naszemu festiwale całego świata. Warto nadmienić, że patronat C.I.O.F.F. jest dowodem wysokiego poziomu imprezy, jej prestiżu, a praktycznie oznacza możliwość zapraszania do Polski najlepszych, uznanych na świecie zespołów folklorystycznych nawet z najdalszych zakątków świata.

Warto przypomnieć, że przyznawane rokrocznie uczestnikom

Studencki Festiwal Folklorystyczny
Festiwalu wyróżnienia mają znaczenie równorzędne, Rada Artystyczna nie stanowi bowiem odpowiednika jury, a sam MSFF nie odbywa się w formule konkursowej, a to z uwagi na nieporównywalność dziedzictwa kulturowego różnych narodów - zabieg sztucznego szeregowania i hierarchizacji byłby w tej sytuacji zawsze krzywdzący.

Studencki Festiwal Folklorystyczny
Organizatorzy MSFF przystąpili niniejszym do planowania kolejnej, szesnastej edycji Festiwalu – znowu jubileuszowej (tym razem ze względu na 25-lecie imprezy, która początkowo odbywała się co dwa lata). Proszę się przygotować na zwiększoną dawkę atrakcji i fajerwerków, związanych także z obchodami 35-lecia SZPiT Katowice.

Studencki Festiwal Folklorystyczny Studencki Festiwal Folklorystyczny
Studencki Festiwal Folklorystyczny