W Filharmonii już się gra

Okres wakacji w Filharmonii Śląskiej był w tym roku bardzo krótki, bowiem już na początku września (03-07.09) Chór i Orkiestra Symfoniczna uczestniczyły w festiwalu „Wratislavia Cantans” we Wrocławiu, a zaraz potem wystąpiły na koncercie połączonym z wystawą prac Jerzego Dudy-Gracza na Jasnej Górze w Częstochowie (08.09).

Oficjalnie nowy sezon artystyczny 2001/2002 rozpoczął się 21 września koncertem Śląskiej Orkiestry Kameralnej, którą poprowadził Jan Wincenty Hawel. Gwiazdą koncertu był młody, ale już dojrzale grający polski skrzypek, Kuba Jakowicz. Dwudziestokilkuletni artysta zaprezentował się z jak najlepszej strony. Jego gra charakteryzowała się wyraźnym, indywidualnym rysem, pozbawionym jakichkolwiek skojarzeń ze sztuką odtwórczą jego ojca, Krzysztofa Jakowicza. Cieszy więc fakt, że na estradzie filharmonii możemy słuchać tak dobrze zapowiadających się młodych artystów.

Z dużą satysfakcją odnotować należy kolejny już występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka na festiwalu muzyki współczesnej „Warszawska Jesień” (26.09). Koncert odniósł ogromny sukces a wielu krytyków przyjęło występ orkiestry entuzjastycznie. Możemy mieć tylko nadzieję, że zespoły Filharmonii Śląskiej nadal będą prezentować tak dobry poziom, co w przyszłości z pewnością będzie procentować zaproszeniami na kolejne festiwale.

Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej rozpoczęły nowy sezon 28 września. Program tego koncertu był dość niezwykły. Obok słynnego V Koncertu fortepianowego Beethovena (Lidia Grychtołówna – fortepian), usłyszeliśmy rzadko wykonywaną Symfonię psalmów Strawińskiego oraz Credo na orkiestrę Aleksandra Lasonia.

Jak widać początek sezonu był obfity w koncerty i bogaty w muzyczne wrażenia. Wydaje się jednak, iż największe atrakcje dopiero przed nami. Plan koncertowy Filharmonii Śląskiej został bowiem tak ułożony, aby każdy z koncertów był pod pewnym względem atrakcyjny i skierowany do szerokiego grona odbiorców. I tak w listopadzie w sali filharmonii gościć będziemy tak wybitnych artystów jak Jerzy Salwarowski, Jerzy Sterczyński, Robert Marat, Waldemar Gromolak, Marek Pijarowski czy muzyków Kwartetu Śląskiego a repertuar obejmuje kompozycje od baroku po XX wiek.

09.11. (piątek) g. 19.00 A
Koncert symfoniczny

Jerzy Salwarowski - dyrygent
Jerzy Sterczyński - fortepian
Fryderyk Chopin -II Koncert fortepianowy f-moll op. 21
Mikołaj Rimski-Korsakow -Szeherezada op.38

11.11. (niedziela) g. 19.00 A
Koncert z okazji Święta Niepodległości

Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
Robert Marat - fortepian
Zygmunt Noskowski -Step
Ignacy Jan Paderewski -Fantazja polska op. 19

13.11. (wtorek) g.19.00 A
Koncert kameralny
Śląska Orkiestra Kameralna

Czesław Grabowski - dyrygent
Waldemar Gromolak - gitara
Andrzej Staciwa - flet
Program:
Tadeusz Baird -Suita w dawnym stylu Colas Breugnon na flet i orkiestrę smyczkową
Antonio Vivaldi -Koncert fletowy D-dur II gardelino nr 3 op. 10
Antonio Vivaldi -Koncert C-dur na gitarę i ork. smyczkową
Antonio Vivaldi -Koncert D-dur na gitarę i orkiestr smyczkową
Edvard Grieg -Suita w dawnym stylu Z czasów Holberga op.40

23.11. (piątek) g. 19.00 A
Koncert symfoniczny

Zygmunt Rychert - dyrygent
Szymon Krzeszowiec- skrzypce
Gioacchino Rossini -Uwertura do opery Włoszka w Algierze
Piotr Czajkowski -Koncert skrzypcowy D-dur op. 35
Johannes Brahms -I symfonia c-moll op. 68

30.11. (piątek) g. 19.00 A
Prolog Festiwalu Kwartetu Śląskiego

Marek Pijarowski - dyrygent
Beata Raszewska - wiolonczela
Zbigniew Raubo - fortepian
Kwartet Śląski w składzie:
Anna Rechlewicz - skrzypce
Arkadiusz Kubica - skrzypce
Łukasz Syrnicki - altówka
Piotr Janosik - wiolonczela
Wolfgang Amadeus Mozart -Uwerturado opery Uprowadzenie z Seraju
Ludwig van Beethoven -IV Koncert fortepianowy G-dur op.58 (w oprac. na kwintet smyczkowy)
Edvard Elgar -Introdukcja, Allegro na kwartet smyczkowy i orkiestrę op. 47
Piotr Czajkowski -Uwertura-fantazja Romeo i Julia

Zapraszamy wszystkich pracowników i studentów Uniwersytetu Śląskiego do Filharmonii Śląskiej. Mamy nadzieję, iż chwile spędzone w sali koncertowej Filharmonii staną się dla Państwa odskocznią od ciężkiej pracy intelektualnej.

Autorzy: Wojciech Odoj
Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
NiesklasyfikowaneNowe książkiOgłoszeniaStopnie i tytuły naukoweW sosie własnym
Zobacz stronę wydania...