Słońce, morze, studenci..., czyli AEGEE na Malcie

Ten poranek nie przywitał typową, jak na tę porę roku przystało, pogodą. Tegoroczny wrzesień, ostatni miesiąc studenckich wakacji, nie mógł zostać zakwalifikowany pod hasłem „polska, złota jesień”. Za oknem padało (nieprzerwanie zresztą od kilku dni), a temperatura była co najmniej listopadowa. Na samą myśl o wystawieniu nosa z domu, robiło się zimno. Jednak nie wszyscy patrzyli na ten dzień tak pesymistycznie. Dwójka młodych ludzi, Betina Szkudlarek oraz Filip Helbig, przedstawiciele katowickiego oddziału Europejskiego Forum Studentów AEGEE, piątego września rozpoczynali, chyba najbardziej emocjonującą część tegorocznych wakacji. Jako jedyni szczęściarze lecieli na Maltę, reprezentować Katowice na „Planning Meeting”, jednym z dwóch największych statutowych spotkań Europejskiego Forum Studentów AEGEE, największej organizacji zrzeszających młodzież akademicką na starym kontynencie.

Betina Szkudlarek i Filip Helbig

Jeżeli ktoś pamięta jeszcze odbywający się w Katowicach, w marcu ubiegłego roku „Presidents’ Meeting”, w którym udział wzięło ponad trzystu studentów, z niemalże stu największych ośrodków akademickich w całej Europie, to wszelkie dodatkowe wyjaśnienia są mu zbędne. Tegoroczny „Planning Meeting” na Malcie (zwany w skrócie „PM”) to nic innego, jak kontynuacja, od dawna funkcjonującej w AEGEE, idei wspólnych spotkań, tym razem jednak, pod zmienioną nazwą. Tym, którzy nie bardzo pamiętają marcowe wydarzenie, należy się kilka słów objaśnienia. „PM”, jak już zostało wspomniane, to obok Agory (europejskich wyborów) jedno z dwóch największych spotkań członków (głównie przedstawicieli zarządów) Europejskiego Forum Studentów. To właśnie tutaj młodzi ludzie z całego kontynentu przez trzy dni dyskutują na temat najważniejszych dla nich zagadnień i problemów. Próbują nie tylko przedstawić swój punkt widzenia na istotne dla nich kwestie (jakże różny dla tak wielokulturowej organizacji jaką jest AEGEE), ale przede wszystkim odnaleźć własną drogę rozwiązywania problemów i ulepszania świata.

Malta

Podstawową formą pracy w czasie „Planning Meeting” są kilkugodzinne warsztaty. To właśnie one dają młodym ludziom szansę zarówno poszerzenia swoich horyzontów, jak i możliwość włączenia się w realizację ogólnoeuropejskich projektów. Betina wzięła udział w warsztacie poświęconym jednemu z największych realizowanych obecnie projektów AEGEE, „Global Employee”, poświęconemu ogólnoeuropejskiemu rynkowi pracy. Już wkrótce będzie można usłyszeć o wiele więcej na temat tego przedsięwzięcia, gdyż Betina została osobą odpowiedzialną za jego promocję między innymi w Polsce. Filip postanowił wziąć udział w warsztacie na temat Europejskiego Dnia Języków. Efektem tego uczestnictwa oraz pracy kilkunastu aktywnych osób z katowickiego oddziału AEGEE, był cykl seminariów poświęcony skutecznym metodom nauki języków obcych oraz możliwościom edukacji zagranicą (11 września takie seminarium odbyło się na Uniwersytecie Śląskim).

Oczywiście tak urocze miejsce, jak Malta sprzyja nie tylko oryginalnym i kreatywnym przemyśleniom, ale aż samo zaprasza do docenienia uroków i atrakcji jednej z najczęściej odwiedzanych przez turystów wysp na morzu Śródziemnym. Organizatorzy zadbali, aby po trzydniowych wielogodzinnych warsztatach i naprawdę intensywnej pracy, uczestnicy mieli również okazję do zwiedzenia archipelagu Maltańskiego i wykorzystania ostatnich momentów lata. Wycieczka na wyspę Gozo, zwiedzanie La Valetty, czy nocna wypraw do tajemniczego miasta Medina dały szansę na zrozumienie czemu to właśnie Malta jest znana jako jedno z najbardziej urokliwych i atrakcyjnych turystycznie miejsc na świecie.

Warszawa przywitała naszych bohaterów deszczem i temperaturą jeszcze niższą, niż ta, przy jakiej Polskę żegnali. Po większości wakacyjnych eskapad zostaje album ze zdjęciami, kilka muszelek i może czasami pomięta kartka z zapisanym adresem nowopoznanego towarzysza morskich kąpieli i nocnych zabaw. Betina i Filip przywieźli ze sobą znacznie więcej. Przywieźli masę pomysłów i zapału do ich realizowania. Dzięki temu, kolejny rok akademicki w Europejskim Forum Studentów AEGEE Katowice zapowiada się niezwykle aktywnie i interesująco.

Pobyt członków Europejskiego Forum Studentów AEGEE Katowice na Malcie był możliwy dzięki Uczelnianej Radzie Samorządu Studenckiego oraz fundacji „Viribus Unitis”, które pokryły koszty przelotu na Maltę.

Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
NiesklasyfikowaneNowe książkiOgłoszeniaStopnie i tytuły naukoweW sosie własnym
Zobacz stronę wydania...