OD REDAKCJI

W dzisiejszym numerze naszej "Gazety Uniwersyteckiej" polecamy Czytelnikom rozmowę z profesorem Kazimierzem Zgryzkiem, prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji UŚ, na temat regulaminu studiów naszej Uczelni, a także pierwszą z dwóch części tekstu doktora Piotra Wilczka na temat Instytutu Warburga w Londynie. Przedstawiamy także fragmenty recenzji dorobku profesora Jacquesa Derridy, doktora honoris causa UŚ. Uroczystość nadania tej najwyższej akademickiej godności odbędzie się 11 grudnia.

Stosunkowo dużo miejsca poświęcamy działalności Filii UŚ w Cieszynie. W numerze kolejnym, styczniowym, zaprezentujemy dodatkowo cieszyńską etnologię oraz Instytut Sztuki. W naszym cyklu prezentacji przedstawiamy Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem (za miesiąc Ośrodek Studiów Europejskich), piszemy o Międzywydziałowych Studiach Humanistycznych, które od dawna staramy się propagować na łamach naszego pisma. Drukujemy także listę pracowników Uniwersytetu Śląskiego nagrodzonych z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Ze smutkiem żegnamy dr. Adama Kasprzyka, który zaledwie kilka dni temu udzielał wywiadu "Gazecie Uniwersyteckiej UŚ". Nie wiedzieliśmy wówczas, że będzie to Jego ostatni wywiad.

Wiosną chcemy zaprosić naszych Czytelników do udziału w redakcyjnej dyskusji na ważny temat uniwersytecki. Jaki? Liczymy na Państwa podpowiedzi.

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy świątecznego spokoju i kontemplacji w gronie bliskich oraz wszystkiego dobrego w nowym 1998 roku, a jednocześnie zachęcamy do lektury artykułu ""Świąteczna magia"".

choinka

Krzyk po niebie, po obłokach
słychać przy wesołych skokach:
aniołowie święci,
radością objęci,
wyśpiewują, wykrzykują.

Nuże, bracia aniołowie,
społem z nami kompanowie,
Bóg się człowiekiem staje,
życie ludziom daje
zagubione, utracone.

(Fragment pastorałki "Krzyk po niebie")