W eliminacjach do VI Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego wzięło udział 263 uczennic i uczniów z 44 szkół ponadgimnazjalnych

VI Konkurs Chemiczny

6 marca i 3 kwietnia na Uniwersytecie Śląskim odbył się VI Ogólnopolski Konkurs Chemiczny dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, zorganizowany przez Instytut Chemii UŚ, katowicki oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Pałac Młodzieży w Katowicach. Patronat nad Konkursem sprawowali: dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ prof. dr hab. Maciej Sablik oraz dyrektor Instytutu Chemii prof. zw. dr hab. inż. Jarosław Polański.

Celem Konkursu jest zwiększenie zainteresowania młodzieży szkół ponadgimnazjalnych chemią oraz zachęcenie do studiowania jej na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego. Podczas uroczystości otwarcia konkursu, a także spotkania z nauczycielami i wreszcie wręczania nagród, młodzież miała możliwość poznania oferty dydaktycznej Wydziału.

Podobnie jak w ubiegłych latach, konkurs składał się z dwóch części – pisemnej i laboratoryjnej. Część pisemna, która odbyła się 6 marca, miała charakter eliminacji, natomiast zadanie laboratoryjne, rozwiązywane 3 kwietnia, stanowiło jednocześnie finał konkursu. W eliminacjach wzięło udział 263 uczennic i uczniów z 44 szkół ponadgimnazjalnych. Co ciekawe (i ważne dla organizatorów), uczestnicy pochodzili nie tylko z Katowic i okolicznych miast, ale także z Opola, Tarnowa, Wadowic, Pajęczna, Bochni, Legnicy, Rzeszowa i innych ośrodków południowej części Polski (reprezentowane były województwa: opolskie, śląskie, małopolskie, dolnośląskie, podkarpackie i łódzkie).

Do części finałowej zakwalifikowało się 23 najlepszych uczestniczek i uczestników. Przed częścią pisemną odbył się wykład popularnonaukowy dr. Roberta Musioła pt.: „Chinina – lek, który zmienił świat”. Laureatem pierwszego miejsca został Michał Sawczyk z I LO w Katowicach, drugiego – Adam Kubiela z LO „Filomata” w Gliwicach, zaś trzecią pozycję zajęła Zuzanna Jańczuk z III LO w Katowicach. Laureaci i finaliści otrzymali wartościowe nagrody: za miejsce pierwsze – tablet Lenovo IdeaPad, za drugie i trzecie – tablety LARK FreeMe, ufundowane przez SYNTHOS S.A. – głównego sponsora konkursu – a także nagrody książkowe i upominki ufundowane przez pozostałych sponsorów: JKK Moto, CKA Gliwice, Sigma-Aldrich, Chemia Trade Poland sp. z o.o., Pollena-Savona, Bruker Polska, Polygen, PTChem, ZNP i NSZZ Solidarność. Wyróżniono również nauczycieli chemii: mgr Zofię Lenart-Pawłowską z I LO w Katowicach – za wkład pracy w przygotowanie zwycięzcy konkursu, oraz mgr Monikę Gałkiewicz z III LO w Katowicach – za szczególne osiągnięcia w przygotowaniu finalistów.

Autorzy: Stanisław Krompiec
Fotografie: Monika Duda