Od 11 do 14 kwietnia Uniwersytet Śląski gościł uczestników Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów. Jubileuszowa XX edycja odbyła się pod patronatem m.in. Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, Naczelnej Rady Archiwów Państwowych a także Polskiej Akademii Nauk.
W uroczystej inauguracji, która odbyła się 11 kwietnia w Sali Sejmu Śląskiego, uczestniczył JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Od 12 kwietnia studenci oraz doktoranci, którzy rozpoczęli obrady w 25 sekcjach, podejmowali tematy sięgające od pradziejów po historię najnowszą Polski i świata, zarówno w sferze politycznej, gospodarczej, społecznej, jak również wojskowej. Poruszane zagadnienia dotyczyły także dziejów Śląska, mikrohistorii i badań regionalnych. Wiele uwagi poświęcono roli kobiet w historii, odbył się także międzynarodowy panel na temat dziedzictwa Europy Środkowej oraz debata ekspercka pt. „Separatyzm, autonomia, regionalizm”.
Do udziału w XX Zjeździe zakwalifikowało się 343 uczestników, w tym 313 studentów i doktorantów z ośrodków polskich, a także grupa 30 z ośrodków zagranicznych, m.in.: z Niemiec, Czech, Słowacji, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Najsilniejszą reprezentację stanowili uczestnicy z Uniwersytetu Śląskiego (40 referatów), równie liczne zespoły przybyły z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (38 referentów), Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (31 referentów) i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (29 referentów).
Międzynarodowa (z polskich, czeskich i niemieckich uczelni) grupa rekonstrukcyjna miłośników historii opanowała deptak przed rektoratem. Za ich sprawą powstało „miasteczko historyczne”, w którym, obok amerykańskich Marines, pojawili się polscy żołnierze z okresu drugiej wojny światowej a także PRL-owscy milicjanci. Nie zabrakło również atrakcji kulinarnych. Z okazji Międzynarodowego Dnia Czekolady można było posmakować tego słodkiego przysmaku, serwowanego w różnych wariantach – nie tylko kolorystycznych – a także dowiedzieć się wiele na temat historii, teraźniejszości i przyszłości tego produktu.
Przed budynkiem Wydziału Nauk Społecznych UŚ w zainstalowanym w namiocie sklepiku „Graki. Gry bez prądu” odbył się turniej planszowej gry historycznej „Carcassonne”, a w klimacie międzywojennych Katowic rozegrana została gra miejska „Tajemnice modernistycznych Katowic”, która przeniosła graczy do stolicy Górnego Śląska z 1938 roku.
Wydarzeniem o randze międzynarodowej była polsko-niemiecka konferencja pn. „Przedsiębiorcy w procesach industrializacyjnych i modernizacyjnych na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Ruhry w XIX i XX wieku (do 1945 roku)”. Organizatorem spotkania (12–13 kwietnia) był Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego przy współpracy z Abteilung für Osteuropäische Geschichte Rheinische Friedrich – Wilhelms-Universität w Bonn. W konferencji uczestniczyli naukowcy z Uniwersytetów: w Bonn, Bochum, Ostrawy, Katowic oraz badacze z Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen, Archiwum Koncernu ThyssenKrupp w Essen i Archiwum Państwowego w Katowicach. Goście mieli możliwość zwiedzenia katowickiego Archiwum Państwowego i Muzeum Śląskiego (tam też toczyły się dwudniowe obrady).
W niecodzienne święto historii zaangażowali się także licealiści, którzy brali udział w konkursie pt. „Wiedza o Śląsku”. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować krótką prezentację o wybranym budynku, sieci zabudowań, ciekawych miejscach i zabytkach, ich architekturze, historii i przyszłości. Kryterium dotyczyło nie tylko wartości artystycznych, ale również naukowych. Pierwszy etap konkursu zakończył się w lutym. Podczas XX Zjazdu wyłoniono laureatów. I miejsce zdobyły: Ewelina Lisewska, Patrycja Iskrzycka i Dominika Lewoń z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku za film pt. „Szpital Juliusz w Rybniku”, II miejsce – Anna Marduła, Krzysztof Bulla i Nadia Skrzypietz z II I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach za film pt. „Pałac w Miechowicach”, trzecia nagroda trafiła do Technikum Fryzjerskiego ZDZ Katowice za film pt. „Od baroku do ruiny”.
W ostatnim dniu zjazdu, w sobotę 14 kwietnia, uczestnicy podróżowali po Górnym Śląsku, zwiedzając atrakcyjne miejsca, wyznaczone trasami wycieczek zatytułowanych: „U książąt pszczyńskich”, „Nie tylko przemysł”, „Trasa węglowa”, „W górnośląskim mieście”, „Miasto srebra”. Na trasie wędrówek znalazły się: zamek w Pszczynie, Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie, Muzeum Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, osiedle robotnicze Fryna z monumentalnym kościołem św. Pawła w Rudzie Śląskiej oraz zabytkowe kopalnie w Zabrzu i Tarnowskich Górach a także katowickie dzielnice Giszowiec i Nikiszowiec.