Inauguracja XX Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów miała miejsce w historycznej Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Uczestniczył w niej m.in. JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś
XX Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów

Od pradziejów po współczesność

Od 11 do 14 kwietnia Uniwersytet Śląski gościł uczestników Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów. Jubileuszowa XX edycja odbyła się pod patronatem m.in. Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, Naczelnej Rady Archiwów Państwowych a także Polskiej Akademii Nauk.

W uroczystej inauguracji, która odbyła się 11 kwietnia w Sali Sejmu Śląskiego, uczestniczył JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Od 12 kwietnia studenci oraz doktoranci, którzy rozpoczęli obrady w 25 sekcjach, podejmowali tematy sięgające od pradziejów po historię najnowszą Polski i świata, zarówno w sferze politycznej, gospodarczej, społecznej, jak również wojskowej. Poruszane zagadnienia dotyczyły także dziejów Śląska, mikrohistorii i badań regionalnych. Wiele uwagi poświęcono roli kobiet w historii, odbył się także międzynarodowy panel na temat dziedzictwa Europy Środkowej oraz debata ekspercka pt. „Separatyzm, autonomia, regionalizm”.

Do udziału w XX Zjeździe zakwalifikowało się 343 uczestników, w tym 313 studentów i doktorantów z ośrodków polskich, a także grupa 30 z ośrodków zagranicznych, m.in.: z Niemiec, Czech, Słowacji, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Najsilniejszą reprezentację stanowili uczestnicy z Uniwersytetu Śląskiego (40 referatów), równie liczne zespoły przybyły z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (38 referentów), Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (31 referentów) i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (29 referentów).

Międzynarodowa (z polskich, czeskich i niemieckich uczelni) grupa rekonstrukcyjna miłośników historii opanowała deptak przed rektoratem. Za ich sprawą powstało „miasteczko historyczne”, w którym, obok amerykańskich Marines, pojawili się polscy żołnierze z okresu drugiej wojny światowej a także PRL-owscy milicjanci. Nie zabrakło również atrakcji kulinarnych. Z okazji Międzynarodowego Dnia Czekolady można było posmakować tego słodkiego przysmaku, serwowanego w różnych wariantach – nie tylko kolorystycznych – a także dowiedzieć się wiele na temat historii, teraźniejszości i przyszłości tego produktu.

Przed budynkiem Wydziału Nauk Społecznych UŚ w zainstalowanym w namiocie sklepiku „Graki. Gry bez prądu” odbył się turniej planszowej gry historycznej „Carcassonne”, a w klimacie międzywojennych Katowic rozegrana została gra miejska „Tajemnice modernistycznych Katowic”, która przeniosła graczy do stolicy Górnego Śląska z 1938 roku.

Wydarzeniem o randze międzynarodowej była polsko-niemiecka konferencja pn. „Przedsiębiorcy w procesach industrializacyjnych i modernizacyjnych na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Ruhry w XIX i XX wieku (do 1945 roku)”. Organizatorem spotkania (12–13 kwietnia) był Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego przy współpracy z Abteilung für Osteuropäische Geschichte Rheinische Friedrich – Wilhelms-Universität w Bonn. W konferencji uczestniczyli naukowcy z Uniwersytetów: w Bonn, Bochum, Ostrawy, Katowic oraz badacze z Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen, Archiwum Koncernu ThyssenKrupp w Essen i Archiwum Państwowego w Katowicach. Goście mieli możliwość zwiedzenia katowickiego Archiwum Państwowego i Muzeum Śląskiego (tam też toczyły się dwudniowe obrady).

W niecodzienne święto historii zaangażowali się także licealiści, którzy brali udział w konkursie pt. „Wiedza o Śląsku”. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować krótką prezentację o wybranym budynku, sieci zabudowań, ciekawych miejscach i zabytkach, ich architekturze, historii i przyszłości. Kryterium dotyczyło nie tylko wartości artystycznych, ale również naukowych. Pierwszy etap konkursu zakończył się w lutym. Podczas XX Zjazdu wyłoniono laureatów. I miejsce zdobyły: Ewelina Lisewska, Patrycja Iskrzycka i Dominika Lewoń z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku za film pt. „Szpital Juliusz w Rybniku”, II miejsce – Anna Marduła, Krzysztof Bulla i Nadia Skrzypietz z II I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach za film pt. „Pałac w Miechowicach”, trzecia nagroda trafiła do Technikum Fryzjerskiego ZDZ Katowice za film pt. „Od baroku do ruiny”.

W ostatnim dniu zjazdu, w sobotę 14 kwietnia, uczestnicy podróżowali po Górnym Śląsku, zwiedzając atrakcyjne miejsca, wyznaczone trasami wycieczek zatytułowanych: „U książąt pszczyńskich”, „Nie tylko przemysł”, „Trasa węglowa”, „W górnośląskim mieście”, „Miasto srebra”. Na trasie wędrówek znalazły się: zamek w Pszczynie, Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie, Muzeum Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, osiedle robotnicze Fryna z monumentalnym kościołem św. Pawła w Rudzie Śląskiej oraz zabytkowe kopalnie w Zabrzu i Tarnowskich Górach a także katowickie dzielnice Giszowiec i Nikiszowiec.

Autorzy: Maria Sztuka
Fotografie: Jakub Krupa