W kategorii witryn administracji publicznej zwyciężył serwis Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku (nagrodę odebrała Halina Szymańska, zastępca dyrektora Ośrodka); w kategorii serwisów komercyjnych laur zwycięzcy przypadł Oficynie Wydawniczej Nowy Łowiczanin (nagrodę odebrał Wojciech Waligórski, redaktor naczelny wydawnictwa)
Serwisy internetowe dla osób niepełnosprawnych

Cyfrowo wykluczeni

Rzeczywistość wirtualna jest obecna w życiu niemal każdego z nas. Jednak wielu ludziom przysparza zupełnie realnych problemów i trudności. Wykluczeniem cyfrowym zagrożone są zwłaszcza osoby niepełnosprawne.

2 września w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z dostępnością serwisów WWW dla osób niepełnosprawnych i zagrożeniami wynikającymi z wykluczenia cyfrowego. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Fundacja Widzialni, Uniwersytet Śląski oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Rafał Trzaskowski. Konferencja była również zwieńczeniem III edycji konkursu Strona Internetowa bez Barier.

E-edukacja odgrywa istotną rolę w kształceniu osób niepełnosprawnych. Twierdzenie to szczególnie podkreślała wiceminister edukacji narodowej, sekretarz stanu Krystyna Szumilas. Praca z komputerem rozwija różnorodne umiejętności, m.in. zdolność analizowania, abstrahowania, jak również klasyfikacji danych. E-edukacja daje możliwość szybkiego komunikowania się uczestników procesu kształcenia, modyfikowania i przesyłania materiałów dydaktycznych oraz łatwiejszego kontaktu z wykładowcą. Trzeba tu jeszcze zaznaczyć, że taki sposób nauczania ćwiczy samodyscyplinę i dostarcza silnej motywacji przez cały proces edukacyjny. Szczególnie sprawdziłby się w przypadku osób niepełnosprawnych ruchowo, intelektualnie, dzieci z ADHD, dyslektyków oraz osób starszych. Utrudnienia w korzystaniu z sieci dotyczą osób niesłyszących i niedowidzących, dlatego twórcy stron WWW muszą zadbać o dodatkowe aplikacje i urządzenia wspomagające korzystanie z Internetu, np. syntezatory mowy, monitory brajlowskie, programy czytające dane z ekranu.

Z tego też powodu Fundacja Widzialni co roku organizuje konkurs „Strona Internetowa bez Barier”. Jego celem jest szczególna promocja i nagrodzenie serwisów, które dostosowały swoje witryny do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz narażonych na wykluczenie cyfrowe. W tym roku do finału przeszło dwadzieścia witryn, podzielonych na dwie kategorie: serwisy administracji publicznej i serwisy komercyjne.

W tegorocznej edycji zwycięzcami zostali: wśród serwisów administracji publicznej www.przekroczycprog.pl – Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku, a w kategorii serwisów komercyjnych www.lowiczanin.info – Nowy Łowiczanin SC; wyróżnienia otrzymali: www.zielona-gora.po.gov.pl – Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, www.bip.pwz.pl – Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego, www.antykimeblestylowe.eu – Antyki i Meble Stylowe Cobra, www.mamy-dom.pl – Mamy Dom.

Autorzy: Aleksandra Jędrzejko
Fotografie: Aleksandra Jędrzejko