V Festiwal Kultury Ekologicznej „Zielono Mi”

Co z tą przyrodą?

Naukowcy ostrzegają, że w ciągu 10 lat możemy przekroczyć punkt krytyczny, powyżej którego utrata różnorodności biologicznej będzie nieodwracalna. Próg bezpieczeństwa kilku innych krytycznych czynników środowiskowych już został przekroczony. Wydaje się, że pozostajemy głusi na te ostrzeżenia.

Zygmunt Bauman we wstępie do książki Haralda Welzera Wojny klimatyczne pisze, że czas najwyższy przebudzić się ze zbiorowej śpiączki. Temu miała właśnie służyć czwarta edycja organizowanego przez kinoteatr Rialto i Uniwersytet Śląski, Festiwalu Kultury Ekologicznej „Zielono Mi”.

Blisko 2 tysiące osób uczestniczyło w imprezach festiwalowych, których celem była refleksja nad stanem naszej planety, postępowaniem człowieka wobec innych form życia. Dziesięć projekcji filmowych czekało na dzieci, młodzież i dorosłych, w tym oskarowa „Zatoka delfinów”, czy nagradzany film Bożeny i Jana Walencików o Puszczy Białowieskiej. Ważnym elementem festiwalu były ciekawe, nieraz burzliwe, dyskusje, odbywające się po projekcjach filmów. W związku z tym, że większość obrazów ukazywała zagrożenia dla przyrody i człowieka, powodowane rozwojem cywilizacyjnym, głównym tematem rozmów był problem naszego stylu życia i jego wpływu na stan środowiska naturalnego. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, czy jesteśmy skazani na obecny model rozwoju, czy możliwe jest prowadzenie prostego i skromnego życia, które jednocześnie daje szczęście i gwarantuje wysoką jakość środowiska. Na te pytania większość z nas odpowiadała twierdząco, optując za „skromnymi środkami i bogatymi celami”.

Niezapomniane wrażenie na wszystkich uczestnikach pozostawił wykład inauguracyjny prof. zw. dr. hab. Tadeusza Sławka oraz koncert Józefa Brody i jego córki. Gośćmi festiwalu były osoby zasłużone dla działań na rzecz przyrody w Polsce: Adam Wajrak, dziennikarz „Gazety Wyborczej” i Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska. Inne atrakcje festiwalu to: pokaz mody ekologicznej firm Jackpot i Muji, wykład stylistki Magdaleny Zawadzkiej na temat mody i designu w stylu Eko, a także wystawa nagrodzonych fotografii w konkursie „Nauka w obiektywie”.

Czy Festiwal „Zielono mi” przyczynia się do zmiany świadomości ekologicznej w naszym społeczeństwie? Czy sprawia, że Katowice i Górny Śląsk będą postrzegane jako „zielony” punkt na mapie Polski? Organizatorzy głęboko to wierzą i zapraszają do kinoteatru Rialto jesienią przyszłego roku.