W gronie 43 laureatów tegorocznej edycji Laurów Umiejętności i Kompetencji znalazły się trzy osobistości związane z Uniwersytetem Śląskim. Diamentowym Laurem został wyróżniony Krzysztof Zanussi – mistrz sztuki filmowej, Platynowym Laurem – Wydział Radia i Telewizji oraz dziekan prof. UŚ dr hab. Krystyna Doktorowicz, a Złotym – Adam Sikora, operator filmowy i wykładowca.
Gala, zorganizowana już po raz 19. przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, odbyła się 15 stycznia w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.
– Po 20 latach, jakie minęły od transformacji, ocenialiśmy w minionym roku czas przemian i podnosiliśmy głowę z dumą, że tych dokonań jest aż tak wiele – mówił Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. – Rok 2010 to rok powodzi, które dotknęły Śląsk, czas wyborów samorządowych i pogłębienia współpracy między województwami śląskim i opolskim, to także tragedia smoleńska, po której świat ludzi działających pro publico bono zawalił się – dodał Donocik.
Chwilą ciszy zebrani uczcili pamięć tych, którzy zginęli 10 kwietnia: Krystyny Bochenek, Grażyny Gęsickiej (laureatki z 2007 – Platynowy Laur) i uhonorowanych Laurami w latach poprzednich: Wilibalda Winklera (2007), Henryka Mikołaja Góreckiego (Platynowy Laur 1993) oraz Eugeniusza Wróbla, który miał być nominowany do 20. edycji plebiscytu.
Złoty Laur w kategorii kultura za pełną entuzjazmu i pasji działalność artystyczną otrzymał Adam Sikora, operator filmowy i wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji UŚ. W jego imieniu nagrodę odebrała prof. UŚ dr hab. Krystyna Doktorowicz. Kiedy chwilę później dziekan Wydziału Radia i Telewizji odbierała Platynowy Laur w kategorii ambasador spraw polskich, dziękując za nagrodę, zwróciła uwagę na nić spajającą biznes i kulturę. Wyraziła nadzieję, że wspomaganie kultury dla przedsiębiorców będzie zawsze zaszczytem i przyjemnością.
Platynowy Laur w kategorii pro publico bono z rąk wojewody i marszałka województwa śląskiego odebrał również Kamil Durczok, redaktor naczelny „Faktów TVN”. Kapituła nagrody doceniła rzetelność, odpowiedzialność i promowanie standardów dziennikarskich znanego katowiczanina.
W tej samej kategorii nagrodę otrzymała także Maria Pańczyk-Pozdziej, dziennikarka Radia Katowice i pomysłodawczyni konkursu „Po naszymu”, senator RP.
Bohaterem wieczoru był niewątpliwie Krzysztof Zanussi, wybitny reżyser i scenarzysta, od wielu lat związany z Uniwersytetem Śląskim jako wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji. W filmie Krzysztofa Tchórzewskiego o laureacie Krystyna Janda mówiła, że jest on reżyserem, którego interesuje inteligent uwikłany w sprawy świata, moralności, religii, który dyskutuje z rzeczywistością i nie waha się jechać wiele kilometrów, żeby spotkać się z amatorami kina. Diamentowy Laur Krzysztofowi Zanussiemu wręczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i Janusz Steinhoff.
– Czuję się szczerze onieśmielony – powiedział po odebraniu nagrody reżyser. – To wielki zaszczyt i radość. Jestem wam za to wdzięczny. Cieszę się, że świat gospodarki wyciąga rękę do kultury. Gospodarka potrzebuje kultury i kultura potrzebuje gospodarki, ta prawda jawi się jako oczywista. Gdzie nie ma kultury, jest barbarzyństwo. Nie chcemy żyć w takim świecie. Chcemy żyć w świecie, w którym ważne jest dobro wspólne – mówił Krzysztof Zanussi. Dodał: – Szczególny jest dla mnie fakt, że nagrodę dostałem na Śląsku. Od wielu lat, jako wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji uczę się tego zakątka Polski.
Do tej pory Laurami Umiejętności i Kompetencji zostało uhonorowanych 550 osób.
Wśród wyróżnionych Diamentowym Laurem są: Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Wojciech Kilar, Vaclav Havel, Leszek Balcerowicz, Andrzej Wajda. – To ogromny kapitał, jakim dysponujemy. Musimy się nauczyć lepiej go wykorzystywać – mówił Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. – Musimy być konkurencyjni, uczyć się od innych, budować silne partnerstwa wraz z aktorami życia publicznego. Nie możemy przespać swojego czasu – mówił gospodarz gali Tadeusz Donocik.
W tegorocznej 19. edycji Laury otrzymali między innymi: Opera Śląska, Filharmonia Zabrzańska, Polskapresse, Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, Stowarzyszenie Region Beskidy w Bielsku-Białej.
W uroczystości w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca wziął udział JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.