Drodzy Czytelnicy!

W styczniu zawsze z większą nadzieją patrzymy w przyszłość. Snujemy plany, robimy postanowienia… Chcemy zagospodarować najefektywniej czas. Dlaczego zatem rzadko bywamy zadowoleni z efektów i ciągle odkładamy coś na „potem”? Dlaczego tak często powtarzamy, że brakuje nam czasu, który moglibyśmy spędzić z rodziną, czasu na zaległą lekturę, na dbanie o zdrowie, na kulturę, pracę zawodową, dokształcanie?


Afrykańczycy mawiają: wy, Europejczycy, macie zegarki, ale to my mamy czas. Mieć czas – to dobre życzenie na nowy rok. Mieć czas na sprawy najważniejsze, ważne i błahe. Mieć czas dla rodziny, przyjaciół i nieznajomych. Mieć czas na lekturę nowego numeru „Gazety Uniwersyteckiej UŚ” – miesięcznika Uniwersytetu Śląskiego, wydawanego od 18 lat – tego życzę wszystkim tworzącym środowisko uniwersyteckie: pracownikom naukowym, pracownikom administracyjnym, studentom, absolwentom oraz sympatykom śląskiej uczelni.


W tym numerze wiele miejsca poświęcamy uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa kardynałowi Zenonowi Grocholewskiemu. Znajdą Państwo na stronach 4–5 obszerną relację z tego wydarzenia autorstwa Agnieszki Sikory. Zachęcam do lektury wywiadu, jakiego udzielił kard. Grocholewski. Doktor honoris causa UŚ mówi o roli Wydziału Teologicznego w strukturach Uniwersytetu Śląskiego, odsłania kulisy powołania tej jednostki do życia. Zdradza także jak spędza wolny czas. Uroczystość nadania najwyższej godności akademickiej zbiegła się z obchodami 10-lecia Wydziału Teologicznego, do którego powołania przyczynił się kard. Grocholewski jako prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej. O historii najmłodszego Wydziału Uniwersytetu Śląskiego pisze Damian Guzek.


Rozliczając się z minionego czasu, zamieszczamy fotoreportaże, relacje z konferencji, spotkań, piszemy o projektach badawczych i o sukcesach studentów, informujemy o wydarzeniach wartych zapamiętania. Wśród tychże notujemy wyróżnienie „Popularyzator Nauki 2010” dla dr Magdaleny Ochwat, rzeczniczki prasowej uczelni. Na łamach naszego miesięcznika opowiada ona o swojej pracy, czyli o tym, co zrobić, żeby zainteresować media często niełatwymi tematami ze świata nauki.


Rozpoczynając pracę na stanowisku redaktora naczelnego „Gazety Uniwersyteckiej UŚ”, pragnę zaprosić Państwa do współtworzenia pisma: wyrażania swoich opinii i uwag. Każda z nich może być warta dyskusji, która uczyni „Gazetę Uniwersytecką UŚ” bliższą rytmu życia akademickiego.
 

Autorzy: Jolanta Kubik