Rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Śląskiego wyróżniona

Znak szczególny: profesjonalizm

Magdalena Ochwat otrzymała wyróżnienie przyznawane przez redakcję serwisu Nauka
w Polsce Polskiej Agencji Prasowej w konkursie „Popularyzator Nauki 2010”. Po raz pierwszy uhonorowano ludzi świata mediów, którzy promują badania naukowe.

Szklana kula symbolizująca ziemski glob to wyróżnienie, jakie dr Magdalena Ochwat otrzymała od serwisu Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej
Szklana kula symbolizująca ziemski glob to wyróżnienie, jakie dr Magdalena Ochwat otrzymała od serwisu Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej

Szklana kula symbolizująca ziemski glob stoi na biurku dr Magdaleny Ochwat, rzecznika prasowego uczelni, tuż obok komputera. To nagroda, którą odebrała 15 grudnia w Warszawie podczas ceremonii zorganizowanej przez Polską Agencję Prasową. Z tej kuli, jak żartuje laureatka, przyszłości nie da się wywróżyć.

– Każdy dzień przynosi coś nowego. Rano około 9.30, kiedy wracam z zajęć na Wydziale Filologicznym do rektoratu, nie wiem, co się wydarzy, co przyniesie dzień, z jakimi pytaniami zadzwonią dziennikarze i o czym będą chcieli rozmawiać. Ta niepewność jest ekscytująca. Moja praca wymaga równocześnie zorganizowania, aktywności i dyspozycyjności – mówi Magdalena Ochwat.

Nagrody „Popularyzator Nauki” przyznaje serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem przedsięwzięcia jest wyróżnienie ludzi nauki, zespołów naukowych, dziennikarzy i redakcji, które przyczyniają się do promowania nauki. W 2010 r. wyróżnienia przyznano po raz szósty w kategoriach: naukowiec, instytucja naukowa oraz dziennikarz redakcja lub instytucja nienaukowa.
Po raz pierwszy natomiast serwis wyróżnił rzeczników prasowych uczelni, jednostek naukowych i badawczych. Nagrody otrzymali: Natalia Osica, rzecznik Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Marek Pawłowski z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku i Magdalena Ochwat z Uniwersytetu Śląskiego.

Rzeczniczka UŚ została doceniona „za jakość przekazywanych informacji, pomoc w kontaktach z naukowcami, zaangażowanie w promocję macierzystych placówek i popularyzację nauki oraz rzetelną współpracę z mediami”.

– To wyróżnienie ma dla mnie szczególne znaczenie. Po raz pierwszy od trzech lat, odkąd pełnię obowiązki rzeczniczki prasowej Uniwersytetu Śląskiego, otrzymałam od samych dziennikarzy wyraźny sygnał, że wykonuję moją pracą dobrze. Nagroda jest dla mnie przede wszystkim motywacją do dalszych działań. To również cenna informacja zwrotna od osób, z którymi pracuje na co dzień. Okazuje się, że w Polsce niewielu rzeczników prasowych promuje projekty badawcze. Wyróżnienie w konkursie „Popularyzator Nauki” to zielone światło dla tematów związanych z nauką, które jawią się często jako trudne i mało interesujące. Tymczasem okazuje się, że świat badań laboratoryjnych i odkryć naukowych może być przystępny i ciekawy dla szerokiej publiczności, a media chcą o nim pisać – mówi Magdalena Ochwat.

O laureatce konkursu mówi Magdalena Warchala, dziennikarka „Gazety Wyborczej”: – Nigdy nie odkłada nic na później. Ma zawsze rzetelne informacje. Spośród rzeczników prasowych wyróżnia ją to, że nie mówi dziennikarzom, że coś jest niemożliwe. Co więcej, wychodzi z inicjatywą, znajduje tematy-perełki. Promuje nie tylko uczelnię, ale i ciekawych ludzi, którzy tworzą środowisko akademickie.

Tydzień po gali w Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Ochwat została doceniona także przez internautów. Zajęła wysokie czwarte miejsce w rankingu najładniejszych rzeczniczek prasowych w Polsce, przeprowadzonym przez portal gazeta.pl.

– Najciekawszy w mojej pracy jest stały kontakt z ludźmi. Lubię to, co robię – mówi. – Znajduję zrozumienie dla moich działań w uniwersytecie. Jestem pomostem łączącym media ze środowiskiem akademickim. Nasi eksperci pojawiają się w środkach masowego przekazu bardzo często, pełnią rolę liderów opinii publicznej, chętnie komentują różne wydarzenia. Pod tym względem jesteśmy w ścisłej czołówce. Takiego sukcesu nie byłoby oczywiście bez efektywnej współpracy, za którą już teraz bardzo dziękuję – dodaje laureatka.

Magdalena Ochwat jest doktorem nauk humanistycznych. Obowiązki rzecznika prasowego Uniwersytetu Śląskiego pełni od roku 2008, wcześniej reprezentowała w tym zakresie Wydział Filologiczny UŚ. Prowadzi zajęcia m.in. z emisji głosu i dydaktyki literatury polskiej i kontekstów kulturowych. Obok profesjonalizmu jej znakiem rozpoznawczym są… czarne szpilki.
 

Autorzy: Jolanta Kubik
Fotografie: Agnieszka Szymala