TANIE PODRÓŻOWANIE

Wakacje zbliżają się dużymi krokami, dlatego warto pomyśleć nie tylko o tym, gdzie je spędzić, ale także, jaką formę transportu wybrać, aby jak najwięcej zaoszczędzić. Tym bardziej, że na studentów planujących podróż w kraju i za granicą czekają liczne formy rabatów i zniżek.

Pociągiem

Jedna z najbardziej tradycyjnych form podróżowania, nie jest może tak szybka jak podróż samolotem, ale na pewno znacznie wygodniejsza od przejazdu autokarem. Wcale nie musi być też droższa, ponieważ koleje przygotowały szeroki wachlarz promocji dla osób w wieku szkolnym (do 26 roku życia). Ciekawą ofertę dla młodzieży przygotował krajowy przewoźnik PKP InterCity. InterCity-26 dotyczy całorocznej ulgi na bilety jednorazowe w wysokości 33 proc. dla osób do 26 lat w klasie 2 pociągów InterCity i EuroCity (należy nabyć również miejscówkę na przejazd w danym pociągu). Niewątpliwym mankamentem jest fakt, że ulga nie obowiązuje, jeżeli podróżny rozpoczyna przejazd w piątek, w godz. 14:00 - 20:00. Inną propozycją InterCity jest "Tani Bilet" w stałej cenie 27 zł, który obejmuje również rezerwację miejsca. Za 27 zł można przejechać dowolnie długą trasę bezpośrednim pociągiem TLK (np. ze Szczecina do Lublina czy z Krakowa do Świnoujścia). Bilety dostępne są także w przedsprzedaży, najpóźniej na 7 dni przed odjazdem pociągu. Jednak zdecydowanie najkorzystniejszą ofertą jest "LATAWIEC-bilet młodzieżowy" przeznaczony dla młodzieży w wieku do 24 lat. Bilet imienny, który kosztuje 150 zł pozwala podróżować przez lipiec i sierpień nieograniczoną liczbę razy pociągami krajowymi kategorii: InterCity, Express oraz TLK1.

Pociągiem można wybrać się także za granicę. Taką możliwość dają bilety INTER RAIL-26, które są biletami strefowymi tj. ważnymi na przejazdy klasą 2 w obrębie jednej lub kilku dowolnie wybranych stref na jakie podzielona została Europa (z wyłączeniem kraju zamieszkania).

Strefa A: Wielka Brytania, Irlandia
Strefa B: Szwecja, Norwegia, Finlandia
Strefa C: Dania, Niemcy, Szwajcaria, Austria
Strefa D: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Chorwacja, Federacja Bośni i Hercegowiny
Strefa E: Francja, Belgia, Holandia, Luksemburg
Strefa F: Hiszpania, Portugalia, Maroko
Strefa G: Włochy, Słowenia, Grecja, Turcja

Bilet jednostrefowy (156 euro) jest ważny 16 dni, na dwie strefy (220 euro) 22 dni, a na wszystkie strefy-globalny (308 euro) miesiąc. Należy jednak pamiętać, że w pociągach o podwyższonym standardzie (np. EuroCity, Intercity, ICE, pociągi ekspresowe) pobierane są dodatkowe opłaty w różnej wysokości. Posiadacze biletów INTER RAIL-26 (dostępne w międzynarodowych kasach "PKP InterCity" oraz "PKP Przewozy Regionalne") mogą liczyć na ulgi przy zakupie wejściówek do muzeów i zniżki w wybranych hotelach oraz schroniskach młodzieżowych2.

Podobnie jak Inter Rail także Euro Domino pozwala korzystać z europejskiej sieci połączeń kolejowych. Euro Domino jest biletem imiennym uprawniającym do dowolnej liczy przejazdów pociągami na terenie danego kraju przez 3 do 8 dowolnie wybranych dni w okresie jego ważności (posiadacz sam wpisuje daty, w których ma odbywać przejazdy). Opłata za rezerwację miejsca do siedzenia wynosi 3 euro, a cena biletu jest uzależniona od ilości dni oraz kraju, po którym zamierzamy podróżować.

Kraj Młodzież do 26 lat
  3 dni Za każdy
następny dzień
W złotych
Austria 267 32
Belgia 129 28
Czechy125 32
Dania 190 32
Holandia 146 48
Niemcy 454 48
Słowacja 101 20
Szwajcaria 267 32
Węgry 133 32
Wielka Brytania 373 73

Innym międzynarodowym biletem kolejowym przeznaczonym dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia bez względu na miejsce zamieszkania jest WASTEELS 26/BIJ. Zniżka, do jakiej uprawnia (do 30 proc.) ma na celu ułatwienie podróżowania koleją z Polski do Austrii, Bułgarii, Czech, Grecji, Macedonii, Rumunii, Serbii i Czarnogóry, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii oraz Węgier. WESTLEELS 26 obejmuje przejazdy 2 klasą na z góry określonej trasie (należy ją określić przed zakupieniem biletu) i jest ważny 2 miesiące. Co ważne, w czasie 2 miesięcznej ważności biletu można przerywać podróż dowolną liczbę razy, bez dodatkowych formalności. Także w przypadku WESTLEELS 26 przejazdy pociągami o podwyższonym standardzie wymagają dodatkowej opłaty, nie jest natomiast konieczne rezerwowanie miejsc3.

Do stacji Katowice
Bratislava 126 zł
Budapest 187 zł
Beograd 281 zł
Praha 125 zł
Wien 136 zł

Autobusem

Obecnie wszystkie biura podróży pośredniczą w sprzedaży biletów autokarowych do niemal każdego zakątka Europy. Ceny przejazdów autokarowych są niższe od innych form transportu, toteż cieszą się największą popularnością. W sezonie wakacyjnym ceny przejazdów wzrastają średnio o ok. 10-20 proc., ale studenci mogą liczyć na 10 proc. ulgę przy zakupie biletu. Potentat na polskim rynku przewozów autobusowych Orbis Transport proponuje promocyjne ceny na trasach do: Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii, Francji i Włoch za19,00 zł, 99,00 zł, 199,00 zł, 299,00 zł4. Dla studentów planujących wojaże po Europie firma Eurolines wprowadziła wieloprzejazdowy bilet taryfowy "Eurolines-Pass". Posiadacz takiego biletu może podróżować przez 15, 30 lub 60 dni na dowolnych trasach pomiędzy 39 miastami europejskimi w 20 krajach.

15 dniulgowy
niski sezon 169 euro
średni sezon 199 euro
wysoki sezon 279 euro

30 dni ulgowy
niski sezon 229 euro
średni sezon259 euro
wysoki sezon 359 euro

Ceny karnetów Eurolines Pass *

Eurolines-Pass nie obejmuje połączeń pomiędzy miastami w tym samym kraju, a na tej samej trasie można dokonać jedynie dwóch przejazdów. Warunki przewozu są zawarte w broszurze oraz w rozkładzie jazdy, które podróżny otrzymuje w momencie zakupu biletu5.

Samolotem

Najtańszymi biletami lotniczymi są bilety w klasie ekonomicznej, jednomiesięczne, powrotne, rezerwowane z wyprzedzeniem 21, 14 lub 7 dni przed wylotem (choć wcześniejsza rezerwacja obniża koszty jeszcze bardziej). Niektóre tańsze taryfy wymagają wykupu biletu w momencie złożenia rezerwacji lub nie później niż na 72 godziny od jej złożenia. Połączenia w ramach jednej linii lotniczej lub kilku linii należących do tego samego aliansu (np. Star Alians) pozwalają na dodatkowe oszczędności i mniejsze formalności. Warto także pamiętać o zbieraniu punktów w programach typu Frequent Flyer, które uprawniają do skorzystania ze specjalnej oferty przewoźników lotniczych. Interesującą ofertę dla studentów przygotowały Szwajcarskie linie lotnicze Swiss Air. Nowy pakiet taryf młodzieżowych i studenckich obejmuje wszystkie połączenia dalekiego zasięgu realizowane przez przewoźnika (Chicago - 950 zł, Nowy Jork - 905 zł, Dubaj - 2010 zł, Kair - 15550 zł)6. Linie lotnicze Austrian Airlines oferują promocję dla par "Zalatani Zakochani" (Barcelona od 389 zł, Zagrzeb od 490 zł, Kair od 999 zł, Dubaj od 1190 zł)7. Inni poważni przewoźnicy lotniczy jak SAS, Alitalia, LOT, KLM czy Lufthansa także kuszą klientów licznymi promocjami, a koszty biletu zależą od celu podróży. Znacznie niższe ceny od dużych firm lotniczych proponują tanie linie lotnicze Ryan Air, Wizz Air, SkyEurope i Centralwings (promocja z okazji Mistrzostw Świata - rezerwacja biletu za 1ZŁ/EUR/GBP + stała opłata pasażera w wybranych kierunkach)8. Do Londynu, Paryża czy Dublina można polecieć już za kilkaset złotych, ale rezerwacji trzeba dokonać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Należy jednak pamiętać, że podawane przez tanie linie lotnicze ceny nie zawierają opłat lotniskowych i dotyczą zazwyczaj przelotu w jedną stronę9.

Promem

Studenci wybierający się do Skandynawii mogą skorzystać z usług armatorów Stena Line, Unity Line i Polferries. Unity Line proponuje studentom poniżej 26 lat oraz posiadaczom kart Inter-Rail bilety ze Świnoujścia do Ystad w cenie 450 SEK / 195 zł (w jedną stronę) i 740 SEK / 321 zł (w dwie strony). Stena Line oferuje studencki bilet zniżkowy z Gdyni do Karlskrony za 150 zł (przewóz roweru w cenie biletu). Polferries gwarantuje rejs z Gdańska do Nynashamn za 470 SEK / 205zł w jedną i 560 SEK / 244 zł (w dwie strony), ze Świnoujścia do Kopenhagi w cenie 350 DKK / 189 zł i 380 DKK / 206 zł, a także ze Świnoujścia do Ronne za 220 DKK / 119zł (w jedna stronę).

Ubezpiecz siebie i swój bagaż

Przed wyjazdem warto pomyśleć także o ubezpieczeniu na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, do których może dojść w trakcie podróży. Gwarancje ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz zwrot kosztów leczenia za granicą zapewniają międzynarodowe karty młodzieżowe ISIC, IYTC, ITIC oraz EURO<26, stanowiące dodatkowy dokument potwierdzający status studenta. Honorowana w 116 państwach International Student Identity Card (ISIC) stanowi ubezpieczenie kosztów leczenia i transportu gwarantowane przez PZU S.A. w czasie podróży zagranicznej (250 tys. zł) oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków (20 tys. zł) w Polsce i poza granicami kraju. Koszt karty ISIC to 65 zł. Ubezpieczenie na takich samych warunkach zapewniają także uznawane w 60 krajach International Youth Travel Card (IYTC) - 60 zł oraz przeznaczona dla nauczycieli International Teacher Identity Card (ITIC) - 65 zł10.

Karta EURO<26 w zależności od wariantu (WORLD, SPORT, POLSKA) gwarantuje pokrycie kosztów leczenia za granicą (KL) - 60 tys. euro, odszkodowanie z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - 20 tys. zł oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) - 50 tys. euro. Za kartę EURO<26 trzeba zapłacić w zależności od opcji od 60 do 80 zł. Oprócz polisy ubezpieczeniowej niewątpliwą zaletą kart młodzieżowych jest ich powszechność oraz dostęp do sieci tysięcy zniżek (od 5-50 proc.) obejmujących edukację, kulturę, rozrywkę, zakupy, sport, wypoczynek, transport, usługi, zakwaterowanie i wyżywienie.

W trakcie podróży może zdarzyć się przykra niespodzianka w postaci kradzieży, zniszczenia lub zgubienia bagażu i na taką ewentualność najlepiej jest się ubezpieczyć. Umowę zawiera się na czas wyjazdu albo na okres roczny i zazwyczaj nie obejmuje ona pieniędzy w gotówce, biżuterii, dzieł sztuki, a także innych szczególnie wartościowych przedmiotów.

Zanim dokonamy ostatecznego wyboru środka transportu dobrze jest zapoznać się ofertą różnych przewoźników tak, aby podróż była nie tylko przyjemna, ale i stosunkowo tania. W czasie wakacji istnieje przecież tysiące sposobów na lepsze wydawanie pieniędzy.

1 www.intercity.pl
2 www.interrailnet.com
3 www.wasteels.com.pl
4 www.orbis-transport.pl
5 www.eurolinespolska.pl
6 yourcountry.swiss.com/local/PL//index-poland
7 www.aua.com/pl/pol
8 www7.centralwings.com.pl
9 www.polferries.pl,   www.stenaline.com/stena_line/pl,   www.unityline.pl
10 isic.pl/
11 euro26.pl
Autorzy: Rafał Smolorz