Katowice 2006

6 TRIENNALE GRAFIKI POLSKIEJ

Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach jest jedną z głównych wystaw towarzyszących w programie Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Szósta edycja ogólnopolskiej wystawy o charakterze konkursowym, prezentuje najciekawsze prace wybitnych polskich artystów grafików powstałe w ciągu ostatnich trzech lat. Triennale Grafiki Polskiej jest od lat największym spotkaniem artystów zajmujących się tą dyscypliną sztuki, jak też wystawą promującą polską sztukę na świecie. Jury 6 Triennale Grafiki Polskiej obradowało w Biurze Wystaw Artystycznych w Katowicach w następującym składzie: Ewa Zawadzka z Katowic (przewodnicząca Jury), Piotr Bernatowicz z Poznania, Zbigniew Gorlak z Gdańska, Roman Lewandowski z Krakowa, Mirosław Pawłowski z Poznania, Zbigniew Purczyński z Łodzi, Marcin Surzycki z Krakowa, Jacek Szewczyk z Wrocławia, Andrzej Węcławski z Warszawy.

Na tegoroczne Triennale wpłynęło 814 prac 312 artystów. Zakwalifikowano do wystawy 110 prac 75 autorów. Nominowani do Grand Prix 6 TGP to: Janusz Akermann, Judyta Bernaś, Mateusz Dąbrowski, Grzegorz Hańderek, Krystyna Piotrowska. W głosowaniu tajnym spośród nominowanych wyłoniono zwycięzcę Grand Prix 6 TGP, a oddane głosy zostały zapieczętowane w kopercie przez notariusza. Otwarcie koperty i ogłoszenie wyników odbyło się 9 czerwca 2006 roku na wernisażu wystawy. Laureatem Grand Prix 6 Triennale Grafiki Polskiej został Grzegorz Hańderek (współpracownik "Gazety Uniwersyteckiej UŚ", autor projektów okładek). Nagrody fundowane i wyróżnienia otrzymali: Ewelina Małysa, Dominika Sadowska, Maciej Kurak, Tomasz Daniec, Andrzej Bobrowski, Henryk Ożóg, Christopher Nowicki, Krzysztof Świętek, Anna Lorenc, Dorota Nowak.

Na wystawie swe przyjęte przez Jury prace prezentują ponadto: Stanisław Bałdyga, Barbara Sosnowska Bałdyga, Elżbieta Banecka, Jan Berdyszak, Marek Basiul, Magdalena Bielecka, Katarzyna Chudzik, Janusz Jerzy Cywicki, Sławomir Ćwiek, Andrzej Desperak, Teodor Durski, Paweł Frąckiewicz, Darek Gajewski, Mariusz Gorzelak, Leszek Hołdanowicz, Marek Jaromski, Tomasz Jędrzejko, Stefan Kaczmarek, Andrzej Kalina, Witold Kaliński, Ksawery Kaliski, Krzysztof Kiwerski, Janina Kraupe, Marta Korzekwa, Katarzyna Kroczek, Krzysztof Kula, Łukasz Kurzątkowski, Elżbieta Gawlikowska-Łabęcka, Marta Lech, Michał Minor, Wojciech Müller, Zdzisław Nitka, Tadeusz Nuckowski, Zdzisław Olejniczak, Ryszard Otręba, Jan Pamuła, Lech Polcyn, Joanna Piech, Kaja Renkas, Jacek Rykała, Sybilla Skałuba, Jacek Sroka, Anna Sadowska, Anna Janusz-Strzyż, Agata Stępień, Jan Szmatloch, Ferdynand Szypuła, Piotr Szurek, Rafał Szymura, Rafał Szymura, Radek Ślany, Krzysztof Szymanowicz, Arkadiusz Tkacz, Krzysztof Tomalski, Danuta Wieczorek, Karol Wieczorek, Małgorzata Etber Warlikowska, Tadeusz Gustaw Wiktor, Waldemar Węgrzyn, Jacek Zaborski, Witold Zaręba. Kuratorem Trennale jest Adam Romaniuk.

Źródło:
Biuro Wystaw Artystycznych w Katowicach