Rzecznik Uniwersytetu Śląskiego - zmiana na stanowisku

Politolog i dziennikarz, absolwentka i pracownik naszej Uczelni - dr Mirosława Wielopolska, obejmuje z dniem 1 października funkcję rzecznika prasowego Uniwersytetu Śląskiego. Najserdeczniej życzymy jej powodzenia, a sobie - owocnej współpracy.

Mirosława Wielopolska urodziła się w Bielsku-Białej. Podczas studiów na Wydziale Nauk Społecznych UŚ w Katowicach swoje zainteresowania naukowe realizowała uczestnicząc w badaniach naukowych Zakładu Dziennikarstwa. Współpracowała jako dziennikarka z tygodnikiem "Kronika Beskidzka" w Bielsku-Białej, Studencką Studiem Radiowym UŚ "Egida", radiem RMF FM w Krakowie, Programem III PR w Warszawie, miesięcznikiem filmowym "Cinema Press Video" w Katowicach. Odbywała praktyki w katowickiej Telewizji Regionalnej, współpracowała także z firmą badań marketingowych EEI Market Research z Warszawy, jako koordynator badań na terenie Śląska. Brała udział w stażu dziennikarskim we Francji, zorganizowanym w 1994 roku przez Stowarzyszenie "Jeunes d'Europe" i Unię Europejską.

Pracę magisterską pod tytułem: Drakula jako symbol zła, pisaną pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Jerzego Mikułowskiego Pomorskiego, obroniła w 1997 roku. Bezpośrednio po studiach otrzymała stypendium doktoranckie przy Zakładzie Dziennikarstwa w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Przewód doktorski: Polityka kulturalna w Polsce w latach 1989 - 2000. Koncepcje i rzeczywistość otwarła w 2000 roku, również pod opieką naukową prof. zw. dr hab. Jerzego Mikułowskiego Pomorskiego. Obrona pracy odbyła się w maju 2003 roku.

Mirosława Wielopolska od czterech lat jest pracownikiem Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UŚ. Prowadzi zajęcia z zakresu teorii kultury i polityki kulturalnej, międzynarodowych stosunków kulturalnych, metodyki pracy redakcyjnej oraz pracowni komputerowej. Jest uczestniczką wielu sympozjów poświęconych tematyce mediów, m. in.: międzynarodowej konferencji naukowej: Media a demokracja w Die (Francja, 1998). Od roku stale współpracuje z periodykiem naukowym "Studia Medioznawcze", wydawanym przez Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Szanowni Państwo!

Kilka miesięcy temu zostałem członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego w Warszawie i jej rzecznikiem prasowym oraz złożyłem przed Radą Wydziału Filologicznego UŚ kolokwium habilitacyjne. Nowe obowiązki uniemożliwiają mi łączenie obowiązków rzecznika RG SW i rzecznika prasowego Uniwersytetu Śląskiego, którym byłem od 1 września 1996.

Nie ukrywam, że to łączenie obowiązków nauczyciela akademickiego, pracownika naukowego, rzecznika prasowego uczelni, redaktora naczelnego "Gazety Uniwersyteckiej UŚ" było dużym wyzwaniem. Starałem się mu sprostać.

Mam nadzieję, że w okresie ostatnich siedmiu lat, dzięki znakomitej współpracy z władzami rektorskimi i administracyjnymi Uczelni, kierownictwem Wydziałów i innych jednostek, pracownikami administracji, nauczycielami akademickimi i studentami oraz zespołem ludzi odpowiedzialnych w Uniwersytecie Śląskim za informację i promocję, dziennikarze dysponowali obszernym zbiorem informacji o naszej Uczelni. KU WSZYSTKIM PAŃSTWU, Z KTÓRYMI MIAŁEM ZASZCZYT I PRZYJEMNOŚĆ WSPÓŁPRACOWAĆ, KIERUJĘ SŁOWA WDZIĘCZNOŚCI I BARDZO WIELE CIEPŁYCH MYŚLI.

Dziennikarze byli z nami w chwilach dobrych i trudnych, odnotowywali sukcesy naszych naukowców i studentów, wspomagali naszą walkę o środki finansowe, promowali wiele naszych inicjatyw inwestycyjnych, naukowych, dydaktycznych, kulturalnych... Tę listę można oczywiście kontynuować. Dziennikarze pomagali także w sprawach bardzo ludzkich, np. gdy zaginęła mama jednej z naszych pracownic. Przyjemnością było współpracować z nimi, choć często dziennikarze zmuszali mnie do sporej gimnastyki intelektualnej o różnych porach dnia i, czasem, nocy. I za to wszystko po prostu DZIĘKUJĘ.

Nie wątpię, że Państwo dziennikarze nadal będą wspierać Uniwersytet i oddaję Państwa pod opiekę Pani dr Mirosławy Wielopolskiej, która od 1 października będzie pełniła funkcję rzecznika prasowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Oczywiście proszę nadal dysponować moją osobą. Na miarę swoich możliwości - rzecznika prasowego Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego i redaktora naczelnego "Gazety Uniwersyteckiej UŚ" - będę starał się dalej służyć pomocą w tworzeniu wizerunku naszej Uczelni i szkolnictwa wyższego w naszym kraju.

Z wyrazami głębokiego szacunku i podziękowaniami

dr hab. Dariusz Rott
rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Katowice, 30 września 2003 roku

Autorzy: Redakcja
Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Kronika UŚNiesklasyfikowaneNowe książkiOgłoszeniaStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymZ Cieszyna
Zobacz stronę wydania...