Szczęśliwa trzynastka

Szanowni Państwo!
Chcę serdecznie Państwu podziękować za ten wspaniały miesiąc, który spędziłam w letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej. Studiowanie w letniej szkole pogłębiło moją wiedzę o języku i kulturze polskiej i dało możliwość poznania serdecznego polskiego charakteru i zapoznania się z ludźmi z całego świata. Dziękuję Państwu za możliwość uczestniczenia w letniej szkole - dziękuję za wspaniałą atmosferę.

Łącze najserdeczniejsze pozdrowienia.
Ingmara Balode z Łotwy

Bal przebierańców - nagroda za najlepszy kostium
Bal przebierańców - nagroda za najlepszy kostium.
Foto: Archiwum SJiKP

Ten list jest chyba najlepszym dowodem na to, że tegoroczna XIII letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej, organizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej, mimo feralnego numeru, była przedsięwzięciem ze wszech miar udanym. W tym roku do Cieszyna przyjechało ponad 110 osób z 27 krajów świata, by przez miesiąc poznawać nie tylko język polski i literaturę, ale także, by choć trochę pooddychać atmosferą polskiej gościnności i z bliska przyjrzeć się naszej kulturze. A sposobów do tego było niemało. Uczestnicy letniej szkoły, jak co roku, brali udział w wielu imprezach przybliżających im naszą kulturę, tradycje i obyczaje. Do najbardziej niezapomnianych należały: filmy (w tym roku obejrzeli: Zemstę Andrzeja Wajdy, Pianistę Romana Polańskiego, dwie wersje Solaris oraz Chopin, pragnienie miłości), koncerty - występ dobrego znajomego uczestników letniej szkoły Irka Dudka, koncert inauguracyjny Viva il canto, a także występ zespołu Karlik, który przybliżył studentom nasz folklor. Odbyły się także spotkania z ciekawymi ludźmi. Jednym z gości był dr Jan Olbrycht, którego studenci zasypali pytaniami o możliwości, jakie daje Polsce wejście do Unii Europejskiej. Natomiast w czasie wycieczek uczestnicy szkoły sami mogli podziwiać najpiękniejsze miejsca regionu, w którym gościli, gdyż zwiedzili zarówno Cieszyn, jak i Kraków, Pszczynę, Oświęcim, Tarnowskie Góry oraz przespacerowali się uroczym szlakiem beskidzkim.

Studenci letniej szkoły inscenizują ''Dziady'' A. Mickiewicza.
Studenci letniej szkoły inscenizują "Dziady" A. Mickiewicza.
Foto: Archiwum SJiKP

Kultura polska docierała do studentów także w najbardziej bezpośredni ze sposobów, gdy sami wcielali się w role postaci z polskich wierszy dla dzieci, wystawiali adaptację Dziadów Adama Mickiewicza, śpiewali polskie piosenki czy też degustowali potrawy kuchni śląskiej.

Uczestnicy letniej szkoły piszą sprawdzian z polskiego.
Uczestnicy letniej szkoły piszą sprawdzian z polskiego.
Foto: Archiwum SJiKP

Jak co roku zmagali się też z zawiłościami polskiej ortografii i retoryki, biorąc udział w "Sprawdzianie z polskiego", w czasie którego tradycyjnie już został wyłoniony Cudzoziemski Mistrz Języka Polskiego. Wszyscy wracali do domów z bogatszą wiedzą o naszym kraju, zakochani w Polsce, marząc by tu jeszcze kiedyś powrócić i tęskniąc za ...polskim piwem.

Spotkanie z dr. Janem Olbrychtem.
Spotkanie z dr. Janem Olbrychtem.
Foto: Archiwum SJiKP

Teatrzyk poezji dziecięcej.
Teatrzyk poezji dziecięcej.
Foto: Archiwum SJiKP

Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Kronika UŚNiesklasyfikowaneNowe książkiOgłoszeniaStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymZ Cieszyna
Zobacz stronę wydania...