IMPRESJA NA TEMAT IMPRESJI

Środa 25 listopada była dla Uniwersytetu Śląskiego dniem pełnym uroczystych chwil. Spotkaniem go zamykającym był czwarty z cyklu Wieczorów Akademickich zainicjowanych przez Jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Tadeusza Sławka. W roli honorowego gościa a zarazem autora zwyczajowego wykładu, wystąpił prof. Stanisław Nicieja, Rektor Uniwersytetu Opolskiego. Właściwie... trudno nazwać to pełne nieskrywanych emocji wystąpienie wykładem, słowem brzmiącym tak akademicko. Dostojny gość, zgodnie z wcześniejszym ostrzeżeniem, "mówił impresyjnie", z uczuciem rysując w wyobraźni w wyobraźni zebranych lwowskie i kresowe mitologie. Któż nie zechciałby być Lwowiakiem, nawet po przejściach, żeby tylko prof. Nicieja mógł i o nim opowiedzieć kiedyś komuś w taki sposób!

wieczór akademicki wieczór akademicki

Drugą część wieczoru wypełnił tradycyjnie koncert muzyki kameralnej. Z renesansowym i barokowym repertuarem wystąpił zespół wokalny Concerto a Quattro Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wykonaniu wokalnemu towarzyszyły nastrojowe dźwięki klawesynu.

Ta intelektualna i estetyczna uczta znalazła wreszcie także wspaniałe wypełnienie w postaci stylowo zastawionych stołów, ozdobionych ogromnymi świecznikami. Swoją niezaprzeczalną wartość posiadają także rozmowy kuluarowymi zwane.