Uniwersytet Śląski to nie tylko ośrodek akademicki, ale również uczelnia, która dba o rozwój pasji artystycznych swoich studentów oraz pracowników

Zespoły artystyczne

Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”

Koncertują w kraju i na scenach niemal całego świata. Na prestiżowych międzynarodowych konkursach zdobywają główne nagrody, wyróżnienia, dyplomy – są nie tylko wizytówką śląskiej Alma Mater i całego regionu, ale także świadectwem wysokiego poziomu kultury muzycznej Polski. Chór „Harmonia” z pietyzmem kontynuuje tradycje założonego w 1908 roku Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia” w Cieszynie; pod egidą Uniwersytetu Śląskiego występuje od 1971 roku. W swoim bogatym repertuarze posiada utwory a cappella kompozytorów wszystkich epok, z muzyką współczesną włącznie, oraz dzieła oratoryjno-kantatowe. Chór występował z wieloma orkiestrami, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Krakowie, Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej, orkiestrami filharmonicznymi z Katowic, Krakowa, Zabrza i Białegostoku, Orkiestrą Państwowej Opery w Koszycach i Opery Krakowskiej. Zespół „Harmoniia” występował pod batutami światowej sławy dyrygentów, byli to m.in.: Jose Maria Florencio, Antoni Wit, Paul McCreesh, Mirosław Jacek Błaszczyk, Sławomir Chrzanowski, Igor Dohovic, Heiko Mathias Forster, Michał Dworzyński, Piotr Sułkowski, Maciej Tworek, Marcin Nałęcz Niesiołowski, Jan Wincenty Hawel. W swoim dorobku fonograficznym zespół ma dziesięć płyt prezentujących bogaty i przekrojowy repertuar.

Trudno wymienić wszystkie laury chórzystów, warto przypomnieć choć kilka: Wielką Nagrodę Festiwalu Kultury Europejskiej w Luksemburgu, złoty puchar Piotra I na II World Choir Festival (St. Petersburg), Grand Prix Pattaya i dwa złote medale na II World Choir Festival w Tajlandii, Złotą Wstęgę Solczy na Festiwalu Chóralnym w Ejszyszkach na Litwie, złoty dyplom oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu w języku kaszubskim na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej w Rumi.

Nie poprzestają na prestiżowych trofeach, w celu popularyzacji literatury chóralnej różnych stylów i epok wymyślili cieszący się już znakomitą sławą Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. prof. Józefa Świdra.

Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”

W 2019 roku będzie świętował 50. urodziny. Członkowie SZPiT „Katowice” mówią o sobie, że są owocem miłości. Miłości do folkloru. Założyciele roztańczonej organizacji studenckiej – choreograf Józef Zielina, chórmistrz Władysław Byszewski oraz wirtuoz akordeonu Stanisław Wodnicki – stworzyli podwaliny zespołu, który wciąż tryska wigorem, zaraża radością płynącą ze śpiewu i tańca. Strój ludowy stał się ich biletem na podróże do wszystkich zakątków świata, wszędzie tam, gdzie odbywają się konkursy, przeglądy, festiwale. Wracają z cennymi nagrodami i pełni niezapomnianych wrażeń, poznają bowiem tradycyjną kulturę ludową odwiedzanych krajów, a także współczesną codzienność ich mieszkańców, zawierają nowe znajomości i przyjaźnie. Koncertowali niemal w całej Europie, a także w Peru, Argentynie, Macedonii, Tunezji, Meksyku, Brazylii i Indiach.

Naukę śpiewu i tańca prowadzi wykwalifikowana kadra, choreografami są Zofia i Jan Czechlewscy, wieloletni soliści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, a chórmistrzem Adam Kawa z Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Nad organizacją pracy zespołu czuwa od lat kierująca nim Barbara Uracz. Bogaty repertuar zespołu koncentruje się wokół folkloru wielu regionów Polski: nie tylko Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, ale również Cieszyna, Opola, Krakowa, Krosna, Lublina, Łowicza, Żywiecczyzny, Spiszu, a także muzyki Chopina i tańców narodowych, na szczególne okazje bawią rock’n’rollem, a nawet kankanem.

W 1979 roku SZPiT „Katowice” zainicjował Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny, na który zaprasza zespoły z całego świata, każdego roku mieszkańcy miast uniwersyteckich (i nie tylko) wyczekują rozśpiewanych, kolorowych korowodów.

Członkowie zapraszają w swoje szeregi wszystkich, którzy już kochają folklor, a także tych, którzy dopiero chcą zacząć z nim przygodę.

Międzywydziałowy Zespół Folkowy „FolkUŚ”

Zespół istnieje od 8 lat, uczestniczą w nim studenci Wydziału Artystycznego i Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji. Grupa skupia się wprawdzie głównie na folklorze muzycznym Śląska Cieszyńskiego i Beskidu Żywieckiego, jednak swój repertuar wzbogaca także m.in. o pieśni bałkańskie (muzyka folkowa, world music, muzyka etniczna etc.). Prezentuje znane i mniej znane utwory kultury tradycyjnej, wykonuje je jednak w zupełnie nowych, najczęściej własnych, ciekawych i urozmaiconych aranżacjach. Łączy wiele stylów muzycznych, od jazzu i swinga poprzez reggae do rock and rolla. Koncertuje w kraju i za granicą, w kampusach uniwersyteckich, kościołach, klubach studenckich i salach muzycznych Cieszyna i okolic. Tradycją stały się wieczory kolędowe i spotkania z osobami samotnymi. W 2011 roku zespół zyskał status koła naukowego, jest więc także organizatorem konferencji naukowych i inicjatorem projektów badawczych oraz szeregu akcji społecznych.

Ciekawymi przedsięwzięciami zespołu były m.in. inscenizacja FolkUŚ-owej Szopki Noworocznej do scenariusza autorstwa dwóch wokalistek, a także wideoklip KolędUŚa z udziałem pracowników administracyjnych i naukowych cieszyńskich wydziałów Uniwersytetu Śląskiego: etnologów, pedagogów, muzyków, grafików, projektantów gier i przestrzeni wirtualnej. Młodzi członkowie „FolkUŚ-a” tryskają pomysłami, przyciągają żywiołowością i umiejętnością stworzenia wspaniałej atmosfery.

Warto się przekonać, jak funkcjonuje kultura tradycyjna w nowoczesnym świecie.

Cieszyńska Orkiestra Dęta

Bogata tradycja muzykowania na instrumentach dętych na Śląsku ma swoich znakomitych kontynuatorów. To Cieszyńska Orkiestra Dęta, która wkrótce będzie świętować 30-lecie istnienia. Tworzą ją studenci Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego w Cieszynie. Pomysłodawcy – prof. Józef Świder, ówczesny dyrektor Instytutu Wychowania Muzycznego, i mgr. inż. Jan Kulig, dyrektor administracyjny ówczesnej Filii Uniwersytetu Śląskiego – nie zrazili się początkowymi trudnościami i po zakupieniu niezbędnego instrumentarium powierzyli organizację orkiestry kapelmistrzowi orkiestr górniczych mgr. Stanisławowi Śmietanie (absolwentowi Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie puzonu prof. Feliksa Kwiatkowskiego, późniejszego profesora UŚ w Katedrze Dyrygowania i Dydaktyki Muzycznej), który szybko zmobilizował muzyków do intensywnych ćwiczeń. Na efekty nie trzeba było długo czekać: już po kilku miesiącach orkiestra zaprezentowała się na galowym koncercie XII Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach, w kolejnych latach posypały się liczne zaproszenia do udziału w prestiżowych wydarzeniach muzycznych w regionie, muzycy wyruszyli z koncertami do Austrii (Graz) i Włoch (Monte Urano). W 1995 roku w Skoczowie na Kaplicówce artyści koncertowali podczas wizyty papieża Jana Pawła II. Sukcesy cieszyńskiego zespołu przywróciło zainteresowanie dyrygenturą orkiestr dętych. Od 2012 roku orkiestrą kieruje dr Karol Pyka z Instytutu Muzyki UŚ. Muzycy zdobyli wiele nagród i wyróżnień, m.in. złoty medal z wyróżnieniem w Rastede (Niemcy) dla połączonych orkiestr: Cieszyńskiej Orkiestry Dętej UŚ Katowice i Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej z Jastrzębia-Zdroju), 1. miejsce w konkursie w Ostrawie, 1. nagrodę z wyróżnieniem na 59. Europejskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Neerpelt (Belgia), w 2017 roku 1. miejsce na 5. Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych Gminy Krzyżanowice.


Fotografie: Eugeniusz Sycha