Studenci Uniwersytetu Śląskiego mają możliwość rozwijania swoich pasji sportowych w licznych sekcjach Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego

W zdrowym ciele zdrowy duch

KU AZS UŚ stwarza studentom możliwość trenowania w 48 sekcjach, które obejmują zarówno sporty drużynowe, jak i dyscypliny indywidualne. Każdego roku reprezentanci naszej uczelni zdobywają kilkadziesiąt medali podczas Akademickich Mistrzostw Polski (AMP) w wielu dyscyplinach. KU AZS UŚ w każdym sezonie jest również organizatorem kilku zawodów o randze finałów lub półfinałów AMP i zawsze zbiera pozytywne oceny za ich przygotowanie i przeprowadzenie.

Reprezentantki AZS UŚ w aerobiku sportowym
Reprezentantki AZS UŚ w aerobiku sportowym

Jeśli cenicie wyżej współpracę w zespole i czerpiecie radość ze współdziałania, będąc studentami Uniwersytetu Śląskiego, możecie wybrać sekcję koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej, lacrosse lub futsal (zarówno mężczyźni, jak i kobiety) oraz piłkę nożną (na razie tylko mężczyźni). Jeśli natomiast lepiej czujecie się w sportach indywidualnych, możecie skorzystać z oferty sekcji lekkiej atletyki, biegów przełajowych, pływania, ergometru wioślarskiego, żeglarstwa, kolarstwa górskiego, narciarstwa alpejskiego, snowboardu, wspinaczki sportowej, tenisa ziemnego lub stołowego, badmintona, squasha, sportów walki (w tym aikido, akrobatyki XMA, judo, ju-jitsu, karate kyokushin, karate tradycyjnego, kendo, kung-fu), jogi, ćwiczeń aerobowych (aerobiku, aerobiku sportowego, fitnessu, stepu, zumby), kilku odmian tańca (tańca towarzyskiego, tańca jazzowego, salsy), trójboju siłowego, ćwiczeń cross workout, brydża sportowego i gry w szachy.

Akademickie Mistrzostwa Polski w trójboju siłowym
Akademickie Mistrzostwa Polski w trójboju siłowym
Interesującą propozycją jest sekcja samoobrony – jej uczestnicy (głównie uczestniczki) poprzez rozwijanie technik kung-fu z niewielkim udziałem podstaw karate uczą się, jak czuć się pewniej w sytuacjach zagrożenia, które mogą spotkać ich w codziennym życiu. W roku akademickim 2016/2017 działalność zainaugurowały dwie nowe sekcje: boksu oraz bachaty (coraz popularniejszy rodzaj tańca wywodzący się z Dominikany).

 

Każdego roku reprezentanci KU AZS UŚ zdobywają kilkadziesiąt medali podczas Akademickich Mistrzostw Polski (AMP) w wielu dyscyplinach. Raz do roku wszyscy medaliści spotykają się na uroczystej Gali Mistrzów, która jest wyrazem uznania środowiska akademickiego Uniwersytetu Śląskiego dla codziennego wysiłku treningowego oraz rzadkiej umiejętności łączenia obowiązków sportowych ze studiowaniem i nauką. Oprócz zawodników tego dnia honorowani są także ich trenerzy, bez których o znakomite rezultaty byłoby bardzo trudno.

Akademickie Mistrzostwa Polski w jeździectwie
Akademickie Mistrzostwa Polski w jeździectwie

KU AZS UŚ w każdym sezonie jest również organizatorem kilku zawodów o randze finałów lub półfinałów AMP i zawsze zbiera pozytywne oceny za ich przygotowanie i przeprowadzenie. W roku akademickim 2016/2017 byliśmy gospodarzem rywalizacji w futsalu kobiet i mężczyzn, trójboju siłowym mężczyzn i jeździectwie (finały) oraz badmintonie i piłce ręcznej kobiet (półfinały). Ponadto w Katowicach najsilniejsze kobiety walczyły o Puchar Zarządu Głównego AZS w trójboju.

Zapraszamy do realizacji sportowych pasji i marzeń na Uniwersytecie Śląskim! Szczegółowe informacje o wszystkich sekcjach oraz drużynach ligowych KU AZS UŚ dostępne są na stronie: azs.us.edu.pl.


Fotografie: AZS UŚ