Studencka Strefa Aktywności to miejsce przygotowane z myślą o studentach i doktorantach Uniwersytetu Śląskiego

Bez biurokratycznych zawiłości

Studencka Strefa Aktywności na Uniwersytecie Śląskim to nietypowe i unikalne na skalę ogólnopolską
przedsięwzięcie
Studencka Strefa Aktywności na Uniwersytecie Śląskim to nietypowe i unikalne na skalę ogólnopolską przedsięwzięcie

W Studenckiej Strefie Aktywności studenci mogą korzystać z oferty uczelni w zakresie między innymi: konsultacji rozwoju zawodowego i osobistego, wsparcia organizacji studenckich oraz pomocy materialnej. To przestrzeń w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Informacji udzielają pracownicy Biura Karier oraz Centrum Obsługi Studenta. Oprócz podstawowych form wsparcia studenci mają do dyspozycji pokój relaksacyjny, salę szkoleniową oraz konferencyjną.

Gdzie?

Studencka Strefa Aktywności znajduje się w centralnym miejscu uczelni, czyli rektoracie (Katowice, ul. Bankowa 12). Na jednym z korytarzy mieszczą się wszystkie biura i jednostki administracyjne wspierające działalność studentów. Mieści się tu Centrum Obsługi Studentów (COS), które tworzą 3 biura: Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych (BON), Biuro Studenckich Spraw Socjalnych (BSSS) i Biuro Wsparcia Studentów (BWS) oraz Biuro Karier (BK).

BONwww.bon.us.edu.pl; e-mail: bon@us.edu.pl;
tel.: 32 359 19 98
BSSSwww.student.us.edu.pl; e-mail: bstud@us.edu.pl;
tel.: 32 359 20 46 – pomoc materialna,
tel.: 32 359 13 40 – akademiki
BWSwww.student.us.edu.pl;
e-mail: dlastudenta@us.edu.pl lub bws@us.edu.pl;
tel.: 32 359 17 30;
pomoc psychologiczna – psycholog@us.edu.pl
lub psycholog.cieszyn@us.edu.pl
BKwww.bk.us.edu.pl; e-mail: bk@us.edu.pl;
tel.: 32 359 19 98

Czym się zajmują? Jaką możesz uzyskać tam pomoc?

➙ Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych, jak sama nazwa wskazuje, udziela wsparcia w studiowaniu osobom z niepełnosprawnościami i posiadającymi specjalne potrzeby edukacyjne. To tu zgłoś się, jeśli Twój stan zdrowia utrudnia Ci studiowanie na ogólnie przyjętych zasadach. Nie licz jednak na taryfę ulgową, ale na konkretne wsparcie w wyrównywaniu szans.

➙ Biuro Studenckich Spraw Socjalnych zajmuje się różnego rodzaju sprawami socjalnymi, czyli pomocą materialną: stypendiami, zapomogami, ubezpieczeniem zdrowotnym, dodatkami mieszkaniowymi, kredytami oraz akademikami. Jeśli masz nietypową sprawę, której mimo prób nie udało się rozwiązać w dziekanacie, to przyjdź do BSSS. Na pewno uzyskasz pomoc w jej rozwiązaniu.

➙ Z Biurem Wsparcia Studentów zetkniesz się na pewno, jeśli aktywnie włączysz się w działalność studencką. BWS udziela wsparcia organizacjom studenckim w realizacji różnorodnych inicjatyw. Doradza w ich organizacji oraz podpowiada, jak i gdzie można uzyskać pomoc materialną. BWS udziela również porad prawnych z zakresu toku studiów (dotyczących m.in. interpretacji przepisów i regulaminu studiów). BWS jest organizatorem wielu projektów, akcji, konkursów, szkoleń i warsztatów dla studentów.

➙ COS organizuje ponadto pomoc psychologiczną dla studentów. Jeśli masz problem, z którym nie dajesz sobie rady, czujesz, że potrzebujesz fachowej pomocy, umów się na spotkanie. Pamiętaj, że w trudnych sytuacjach zawsze możesz na nas liczyć.

➙ W Biurze Karier można uzyskać wszelką pomoc w planowaniu przyszłości zawodowej, korzystając m.in. z fachowego doradztwa czy coachingu kariery. Niezwykle przydatne w odnalezieniu się w przyszłości na rynku pracy są także proponowane przez BK próbne rozmowy kwalifikacyjne, testy kompetencji, jak również różnorodne szkolenia dotyczące zagadnień związanych z rynkiem pracy, tu także można zapoznać się z szeroką paletą propozycji atrakcyjnych miejsc praktyk specjalistycznych i przyszłej pracy w całej Polsce.

Znakomitą atmosferę zapewnia przyjazny, kolorowy design Strefy, a wyjątkowym pomieszczeniem jest pokój relaksacyjny, w którym można nie tylko wygodnie usiąść, posłuchać kojącej muzyki, ale także skorzystać z lamp do światłoterapii, pobawić się gadżetami relaksacyjnymi, a nawet zagrać w jedną z wielu gier planszowych.

W Studenckiej Strefie Aktywności każdy załatwi wszystkie lub prawie wszystkie swoje sprawy, nie opuszczając jednego korytarza!


Fotografie: Szymon Nawrat