Kolejna edycja międzynarodowej konferencji deweloperskiej BlackBerry Jam Europe

Młodzi informatycy w Amsterdamie

Grupa prawie 50 studentów i pracowników Uniwersytetu Śląskiego 5 i 6 lutego uczestniczyła w kolejnej konferencji organizowanej przez firmę BlackBerry w Amsterdamie. Dotyczyła programowania na najnowszy system operacyjny na urządzenia mobilne BlackBerry 10.

Konferencja skierowana była głównie dla środowiska programistów. Podczas jej trwania
odbywały się liczne wykłady, pokazy oraz różne laboratoria tematyczne
Konferencja skierowana była głównie dla środowiska programistów. Podczas jej trwania odbywały się liczne wykłady, pokazy oraz różne laboratoria tematyczne

30 stycznia 2013 roku miała miejsce światowa premiera nowego systemu operacyjnego firmy BlackBerry. Ma on być przełomem na rynku urządzeń mobilnych i pozwolić firmie na odzyskanie swojego niegdysiejszego miejsca wśród producentów smartfonów. Konferencja, która była uwieńczeniem wielomiesięcznych przygotowań, spotkań lokalnych i akcji marketingowych, głównie wśród programistów, miała na celu prezentację osiągnięć finalnej wersji prac oraz wspólne świętowanie sukcesu z deweloperami z całej Europy, którzy znacząco przyczynili się do ostatecznego efektu, na bieżąco konsultując swoje uwagi z firmą, ale przede wszystkim pisząc dziesiątki tysięcy aplikacji na system, który jeszcze w pełni nie istniał. Dzięki temu BlackBerry 10 wystartował z ogromną liczbą 70 tysięcy aplikacji, czego nie osiągnął jeszcze żaden system operacyjny. Wśród deweloperów było dużo studentów z wielu krajów całego świata. Sporą grupę stanowili przedstawiciele polskich uczelni. Najbardziej aktywni z nich otrzymali lub otrzymają limitowaną edycję najnowszego smartfonu BlackBerry, która nie trafi nigdy do sprzedaży, wyprodukowano zaledwie kilkanaście tysięcy egzemplarzy na świecie. Wiele osób, dzięki rejestracji w Amsterdamie, otrzyma również deweloperską wersję jeszcze nowszego telefonu, który premierę będzie miał prawdopodobnie w okolicach maja.

Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy BlackBerry 10 a innymi systemami jest, między innymi, najbardziej dopracowana płynność interfejsu, jakiej do tej pory nie oferował żaden smartfon. Jakość kodu systemu operacyjnego stoi na niezwykle wysokim poziomie, BB10 jest najbardziej zooptymalizowanym systemem i wyklucza jakiekolwiek zawieszanie się telefonu z powodów sprzętowych lub systemowych. Kolejną różnicą jest najlepiej, jak do tej pory, skonstruowana przeglądarka internetowa. Testy optymalności i zgodności ze standardami osiąga wyższe niż inne przeglądarki, nawet popularny Google Chrome. Prosta obsługa gestów, ładne i nieskomplikowane UI oraz wiele innych dodatków, które uprzyjemniają obcowanie z nowym systemem sprawiają, że jest to w tym momencie najlepsza platforma do programowania oraz codziennego użytku.

Studenci informatyki z Uniwersytetu Śląskiego już drugi raz uczestniczyli w BlackBerry Jam
Europe w Amsterdamie
Studenci informatyki z Uniwersytetu Śląskiego już drugi raz uczestniczyli w BlackBerry Jam Europe w Amsterdamie

Konferencja, tak jak rok temu, obejmowała szereg paneli, wykładów i laboratoriów, których celem było doskonalenie umiejętności programistycznych na tych platformach. Tematy miały niezwykle szerokie spektrum, poczynając od skomplikowanych aplikacji biznesowych, poprzez gry mobilne, aż do działań marketingowych. Wśród prelegentów obecny był również, podobnie jak w zeszłym roku, Łukasz Dzierżak – student informatyki na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ. BlackBerry, poza częścią merytoryczną, przygotowało również wiele atrakcji dla uczestników. Każdy obecny otrzymał wiele gadżetów i upominków związanych z firmą oraz jej nowym systemem operacyjnym. Pod zakończeniu części oficjalnej, firma zorganizowała dla deweloperów imprezę integracyjną, która odznaczyła się wyjątkowym polskim akcentem, podczas karaoke śpiewano wiele polskich piosenek.

Oprócz części merytorycznej i rozrywkowej, podczas trwania konferencji można było odwiedzić wiele stoisk firm blisko współpracujących z BlackBerry oraz samego BlackBerry. Uczestnicy rozmawiali na temat wątpliwości, dotyczących nowego systemu, wyjaśniali sprawy związane z własnymi aplikacjami, nawiązywali kontakty biznesowe i prywatne oraz mieli okazję napisać swoją aplikację, korzystając z tzw. App Generatora. Panowała przyjazna atmosfera, dzięki której przyjemnie pozyskiwało się nową wiedzę.

W tym roku z Uniwersytetu Śląskiego wyjechała, podobnie jak rok temu, grupa około 50 osób – zarówno studentów, jak i pracowników. Współpraca uczelni z BlackBerry intensywnie się rozwija i coraz więcej studentów pisze aplikacje na ten system, a także inne. Zdobywają nowe doświadczenia i umiejętności w tym kierunku, zarówno w ramach Akademii BlackBerry, jak i na własną rękę. Przed młodymi informatykami jeszcze wiele interesujących wspólnych projektów.

Autorzy: Jakub Sikora
Fotografie: Jakub Sikora