Senat kontra Senat
To przedsięwzięcie zainicjowane przez śp. Krystynę Bochenek. Pierwszy mecz charytatywny pomiędzy drużynami Senatu RP a senatorami szkół wyższych został rozegrany 4 października 2008 r. na stadionie Górnika Zabrze. Drugie spotkanie odbyło się 16 października 2010 r. na stadionie miejskim im. Edwarda Szymkowiaka w Bytomiu. Trzeci mecz Senat kontra Senat miał miejsce 4 czerwca 2011 roku na stadionie GKS Katowice. Naukowcy wygrali 4:0. Pieniądze zebrane podczas pierwszego spotkania zostały przekazane na rzecz Fundacji „Akogo?”, z drugiego i trzeciego meczu zasiliły konto Funduszu Stypendialnego im. Adama Graczyńskiego. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Śląski, Senat RP, Fundacja im. Krystyny Bochenek, Śląski Fundusz Stypendialny im. Adama Graczyńskiego, „Gazeta Wyborcza”, Urząd Miasta Katowic.
Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi UŚ
Muzeum geologiczne, usytuowane na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu, gromadzi zbiory związane z naukami geograficznymi i oceanograficznymi. Trzon ekspozycji stanowią cztery kolekcje główne: petrograficzna, paleontologiczna, mineralogiczna, meteorytowa oraz kolekcje prywatne. Muzeum, oprócz podstawowej działalności – gromadzenia, katalogowania i przechowywania zbiorów – prowadzi także działalność edukacyjną. Rocznie gości około 6 tysięcy osób, w tym wycieczki szkolne, członków towarzystw naukowych i zwiedzających z zagranicy.
Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny
Organizowany jest od 1979 roku, a jego stałym gospodarzem jest działający przy Uniwersytecie Śląskim Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”. To jedna z największych imprez folklorystyczno-kulturalnych w województwie śląskim. Odbywa się na przełomie sierpnia i września. Cieszy się zainteresowaniem mieszkańców regionu dzięki występom plenerowym, kolorowym korowodom ulicami miast, a także występom na scenach teatrów i domów kultury.
Dni Ziemi
Przedsięwzięcie organizuje Społeczny Komitet Dni Ziemi przy Wydziale Nauk o Ziemi w Sosnowcu. Impreza, która odbywa się cyklicznie w kwietniu i maju, wpisała się na stałe w kalendarz zajęć dzieci i młodzieży. Dni Ziemi mają formę zajęć przyrodniczych, prowadzonych poza salą szkolną. Ich celem jest rozwijanie inwencji twórczej uczniów.
Śląska Noc Naukowców
Organizowana jest przez: Uniwersytet Śląski, Politechnikę Śląską, Uniwersytet Ekonomiczny i Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego na terenie Katowic, Gliwic, Rybnika, Zabrza, Sosnowca i Cieszyna. Śląska Noc Naukowców przyciąga: niecodziennym podejściem do spraw nauki, sporą dawką humoru i ciekawymi prelekcjami, pokazami i eksperymentami prowadzonymi przez znanych i lubianych naukowców. Przedsięwzięcie jest częścią projektu Europejska Noc Naukowców, który powstał w 2005 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej.
Biennale Fotograficzne
Celem Biennale jest promocja dorobku naukowego pracowników i studentów Uniwersytetu Śląskiego. Konkurs jest organizowany przez Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem UŚ. Odbywa się co 2 lata, każdorazowo pod innym hasłem przewodnim. Fotografia naukowa łączy w sobie skomplikowane problemy badawcze z artystycznym ujęciem, ulotnym kadrem i wrażliwością ludzi różnych kultur.
Uniwersytet Śląski Dzieci
Rozpoczął swoją działalność w październiku 2009 roku. Mali żacy zostali podzieleni na grupy: Poszukiwacze (5–6 lat), Odkrywcy (7–9 lat), Młodzi Naukowcy (10–12 lat) i Eksperci (gimnazjum). UŚD budzi pasje naukowe wśród najmłodszych. Dziekanem jednostki jest dr Jerzy Jarosz.
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Powstał w semestrze letnim roku akademickiego 1982/1983 dzięki współdziałaniu Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Wychowania Fizycznego i Akademii Medycznej. W sumie we wszystkich ośrodkach liczba słuchaczy wynosi ponad 2000. Zajęcia, m.in. z historii sztuki, psychologii, ziołolecznictwa, lektoraty i zajęcia rehabilitacyjne, odbywają się w ośrodkach: katowickim, sosnowieckim i jastrzębskim. Większość uczestników UTW to osoby z wyższym wykształceniem, które po przejściu na emeryturę chcą aktywnie wykorzystać czas wolny.
Wszechnica Śląska
Została powołana w 2007 roku jako jednostka pozawydziałowa. Jej działania obejmują m.in.: projektowanie, organizowanie i prowadzenie różnych form edukacyjnych, w tym studiów podyplomowych, szkoleń i warsztatów, organizowanie działań na rzecz współpracy ze środowiskami edukacyjnymi ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wykorzystania środków unijnych na rzecz kształcenia i tworzenia różnych form doskonalenia zawodowego nauczycieli. Wszechnica Śląska realizuje projekty europejskie: „Aktywny w Szkole – Aktywny w Życiu”, „Partnerzy w Nauce”, „Nauczyciel zawodu z przyszłością” oraz „Diaprezamus”.
Węgiel Film Festiwal
To międzynarodowy festiwal szkół filmowych, organizowany przez studentów Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego UŚ. Ideą festiwalu jest prezentacja twórczości studentów uczelni filmowych szersyej publiczności, a także wzajemna wymiana doświadczeń twórczych, dyskusja i integracja szkół. Po raz pierwszy Węgiel Film Festiwal odbył się w 2004 roku w Cieszynie. O nagrody walczyli studenci katowickiej i łódzkiej szkoły filmowej. Od 2006 roku festiwal odbywa się w Katowicach.
Festiwal Slajdów Podróżniczych
To cykliczna impreza, odbywająca się w murach uczelni już od 10 lat. Jej organizatorami są Śląskie Stowarzyszenie Podróżnicze „Garuda” oraz Studenckie Koło Podróżnicze „Denali”. Festiwalowi towarzyszą konkursy fotograficzne, prelekcje i pokazy slajdów podróżniczych, a także spotkania ze znanymi podróżnikami. Wśród gości imprezy znaleźli się między innymi tacy globtroterzy, jak: himalaiści Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski i Tomasz Kobielski, żeglarka Marta Sziłajtis-Obiegło, polarnik Jasiek Mela, laureat prestiżowej nagrody Kolosy 2009 Arkadiusz Mytko czy słynni podróżnicy Wojciech Dąbrowski i Kuba Terakowski. Każda edycja Festiwalu to okazja do ciekawych rozmów, wymiany doświadczeń, dyskusji na temat podróżowania czy nawet do degustacji egzotycznych potraw. Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem środowiska i z każdym rokiem ściąga coraz większe rzesze podróżników i wielbicieli zwiedzania off-road.
Poradnia Językowa
Językoznawcy Uniwersytetu Śląskiego udzielają porad z zakresu poprawnej polszczyzny. Inicjatorką poradni językowej była prof. Irena Bajerowa. Początkowo pomocy językowej udzielano telefonicznie. Od 2004 roku, z inicjatywy prof. Małgorzaty Kity, działa Internetowa Poradnia Językowa (www.poradniajezykowa.us.edu.pl).
Pokaz filmów na deptaku Bankowa
Raz w miesiącu na deptaku Bankowa przed rektoratem UŚ odbywa się plenerowy pokaz filmów autorstwa studentów Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego. Pierwszy pokaz miał miejsce 7 lipca 2011 roku. Celem przedsięwzięcia jest prezentacja sukcesów artystycznych młodych filmowców szerszemu gronu odbiorców.