Media uczelniane

Radio Egida – ponad 40 lat tradycji

Studenckie Studio Radiowe „Egida”, działające przy Uniwersytecie Śląskim, jest jedną z najstarszych rozgłośni radiowych w Polsce. Swoją działalność rozpoczęło 21 listopada 1969 roku. Redakcja „Egidy” od początku mieściła się w Domu Studenta nr 1 w Katowicach- Ligocie. Na początku działała jako radiowęzeł i dopiero w 1973 roku uzyskała status Studenckiego Studia Radiowego.

Między rokiem 1969 a 1977 zaczęła powstawać egidowa kronika – główne źródło informacji o historii radia. Do pamiątek, którymi dysponuje, zalicza się ok. 2 tys. woluminów, na których są zapisane archiwalne dźwięki, m.in. żartobliwe reklamy trzewików i spodni, jingle czy wywiad Kamila Durczoka z członkiem ruchu Hare Kriszna. W Egidzie znajduje się również muzeum, w którym na ścianach wiszą plakaty z przeglądów piosenki studenckiej, z kolejnych urodzin radia. Trzeba pamiętać, że „Egida” to nie tylko sprzęt radiowy i wspomnienia; to przede wszystkim ludzie, którzy stworzyli niepowtarzalny klimat. To tutaj swoje pierwsze kroki stawiał Henryk Grzonka, Marek Czyż, Piotr Baron czy Kamil Durczok. Aktualnie w „Egidzie” pracuje ok. 60 studentów, którzy wspólnie dbają o renomę radia w świecie akademickich rozgłośni. Do głównych atutów „Egidy” należy muzyka, której nie sposób znaleźć w innych stacjach radiowych. Naczelną misją zespołu jest przybliżenie słuchaczom wszelkich aspektów szeroko pojmowanych zjawisk kultury, określanej zarówno mianem wysokiej, jak i popularnej. Redaktorzy, oprócz muzyki, oferują swoim słuchaczom audycje publicystyczne i kulturalne.

Marta Woźniak

20 lat „Gazety Uniwersyteckiej UŚ”

„Gazeta Uniwersytecka UŚ” – miesięcznik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – została powołana do życia zarządzeniem rektora z 28 kwietnia 1992 roku jako biuletyn uniwersytecki. Według zapisów zarządzenia, jego współtwórcami mieli być pracownicy i studenci uczelni. Numer „0” ukazał się w lipcu 1992 roku, zaś 1. w październiku 1992 roku Pierwszym redaktorem naczelnym został dr Franciszek Szpor z Wydziału Nauk Społecznych UŚ. Autorem pierwszego layoutu był dr Zbigniew Kantyka, również z Wydziału Nauk Społecznych UŚ. W 1997 roku redaktorem naczelnym został prof. dr hab. Dariusz Rott, który prowadził ją przez 9 lat, a następnie funkcję tę, w 2006 roku, przejęła Iwona Kolasińska. W styczniu 2011 roku redaktor naczelną została Jolanta Kubik.

Od samego początku pismo skierowane było do całej społeczności akademickiej: naukowców, studentów, pracowników uczelni. W redakcji pracowali dziennikarze: Mariusz Kubik, Katarzyna Bytomska, Maria Sztuka; od 2004 roku redaktorem „Gazety Uniwersyteckiej UŚ” jest dr Agnieszka Sikora. Trudno wymienić tych wszystkich, którzy przez 20 lat gościli ze swoimi zdjęciami i artykułami na łamach naszego pisma, to kilkaset nazwisk. Przez wiele lat z miesięcznikiem współpracowali tacy pisarze i dziennikarze, jak Ryszard Kapuściński czy Lucjan Wolanowski. Od marca 2003 roku do lipca 2006 roku nad wyglądem okładki „Gazety Uniwersyteckiej UŚ” pracował dr Grzegorz Hańderek, obecnie prodziekan Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Agnieszka Sikora

Pora na UŚ TV

Nowe medium – telewizja internetowa, czyli UŚ TV – jest narzędziem służącym komunikowaniu się Uniwersytetu z jego środowiskiem zewnętrznym, jak i ze społecznością akademicką. W pierwszej fazie swojego działania będzie funkcjonowała na specjalnej platformie internetowej na zasadzie VOD (Video on Demand). Zainteresowani materiałami przygotowywanymi przez zespół telewizji spośród kilku kategorii będą mogli wybrać filmy, które chcą obejrzeć. Będą wśród nich wydarzenia związane z UŚ, materiały promujące uczelnię, materiały informacyjne oraz publicystyczne. W oddzielnych kategoriach znajdą się też materiały związane z kulturą regionu oraz z zakresu e-learningu, czyli nauczania na odległość. Wśród istotnych rozwiązań, jakie zaoferowane zostaną użytkownikom serwisu UŚ TV, znajdą się m.in.: możliwość przesyłania nagrań czy zapraszania redakcji na organizowane wydarzenia oraz oglądania transmisji z istotnych wydarzeń na żywo. Telewizja planuje szeroko zakrojoną współpracę z najstarszym medium elektronicznym działającym na UŚ, czyli z radiem „Egida”.

Zadania, jakie stawia przed sobą UŚ TV, to przede wszystkim dostarczanie rzetelnej informacji, interesującej publicystyki i wciągającej rozrywki na wysokim poziomie. Funkcja dydaktyczna telewizji internetowej nie ograniczy się tylko do udostępniania wykładów – studenci zainteresowani dziennikarskim fachem będą mogli spróbować swoich sił przy współtworzeniu programu UŚ TV.

Radosław Aksamit