Sportowe laury

Drużyna koszykarek Uniwersytetu Śląskiego

Tenis stołowy

W kwietniu 2011 roku zakończyły się rozgrywki w ramach Akademickich Mistrzostw Śląska w tenisie stołowym w roku akademickim 2010/2011. Reprezentanci Uniwersytetu Śląskiego zajęli I miejsce w grze deblowej mężczyzn − Błażej Cioch i Mateusz Klimczok oraz I miejsce w grze mieszanej (mikst) − Alicja Stolarczyk i Błażej Cioch. W najbardziej prestiżowej kategorii, czyli turnieju drużynowym mężczyzn, zawodnicy UŚ uplasowali się na drugiej pozycji. W skład drużyny Uniwersytetu Śląskiego wchodzili: Błażej Cioch, Mateusz Klimczok, Janusz Napora, Paweł Gąsior i Mariusz Grzesiczak.

Aerobik sportowy

27 marca 2011 roku w małej hali katowickiego „Spodka” rozegrane zostały I Akademickie Mistrzostwa Śląska w Aerobiku Sportowym, zorganizowane przez Uniwersytet Śląski. W spotkaniu udział wzięły cztery śląskie uczelnie: Akademia Wychowania Fizycznego, Politechnika Śląska, Uniwersytet Ekonomiczny i Uniwersytet Śląski. Rywalizowano w kategorii solistek, solistów, dwójek mieszanych i trójek. Drużynowo zwyciężyła Akademia Wychowania Fizycznego, za nią uplasował się Uniwersytet Śląski, następnie Politechnika Śląska i Uniwersytet Ekonomiczny. W składzie drużyny naszej uczelni wystąpili: Natalia Mordarska, Kamil Mrozowski, Paulina Zieleźnik, Szymon Rusinowski, Natalia Gajer, Marcelina Dziwak, Kamila Gołębiowska, Paulina Krzak. Trenerkami zespołu są Katarzyna Ostrowska oraz Agnieszka Jaroszewska.

Streetbasket

4 czerwca 2011 roku w Ośrodku Sportowym Słowian w Katowicach odbyły się Akademickie Mistrzostwa Śląska w streetbaskecie kobiet i mężczyzn. Drużyna kobiet Uniwersytetu Śląskiego w składzie: Agata Jagiełka, Beata Ossysek, Anna Knapek, Katarzyna Łechtańska zajęła drugie miejsce. W finale zawodniczki UŚ zmierzyły się z przedstawicielkami AWF. Trenerem drużyny jest Witold Wróblewski.

Judo Masters

Wielkim sukcesem zawodników AZS Uniwersytetu Śląskiego sekcji Judo Masters zakończyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Słowacji Masters Judo, odbywające się 30 kwietnia 2011 roku w miejscowości Považská Bystrica. W prestiżowym turnieju mistrzowskim stratowały ekipy z 10 państw Europy. Zawodnicy AZS Uniwersytetu Śląskiego zdobyli 4 medale: złoty medal i tytuł Międzynarodowego Mistrza Słowacji w kategorii M4+ 100 kg zdobył Krzysztof Walisko; srebrny medal i tytuł Międzynarodowego Wicemistrza Słowacji w kategorii M6 81 kg zdobył mgr Adam Górnik – wykładowca Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UŚ oraz trener sekcji judo; srebrny medal i tytuł Międzynarodowego Wicemistrza Słowacji w kategorii M5 81 kg zdobył mgr Marek Konieczniak – absolwent filologii angielskiej Uniwersytetu Śląskiego; srebrny medal i tytuł Międzynarodowego Wicemistrza Słowacji w kategorii M4 100 kg zdobył dr Grzegorz Służałek – wykładowca na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ. IV miejsce w kategorii M4 90 kg zdobył Grzegorz Księżyk.

Koszykówka

20 marca 2011 roku odbył się ostatni turniej koszykówki kobiet o Mistrzostwo Śląska Szkół Wyższych. Drużyna koszykarek Uniwersytetu Śląskiego po raz pierwszy w historii zajęła I miejsce. W skład mistrzowskiej ekipy weszły: Beata Ossysek, Jolanta Filipek (z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach), Agata Jagiełka (tegoroczna absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii), Adrianna Janik, Monika Garczarek, Joanna Wita (z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii), Agnieszka Bochnia, Katarzyna Łechtańska (z Wydziału Pedagogiki i Psychologii), Danuta Iwan (z Wydziału Prawa i Administracji), Anna Knapek, Agnieszka Zachariasz, Natalia Szlichutka (z Wydziału Filologicznego), Katarzyna Kałuża, Karolina Stanek (z Wydziału Nauk Społecznych). Trenerem mistrzowskiego zespołu jest Witold Wróblewski.

Ergometr wioślarski

17 kwietnia 2011 roku w Warszawie zawodniczki Uniwersytetu Śląskiego wzięły udział w Akademickich Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych w ergometrze wioślarskim. Brązowy medal w klasyfikacji generalnej w wadze normalnej wywalczyła Anna Błachut, tegoroczna absolwentka biotechnologii. Studentka III roku socjologii, Dorota Lings, zdobyła srebrny medal w wadze lekkiej. Pozostałe zawodniczki uzyskały bardzo dobre wyniki, co zaowocowało srebrnym medalem drużynowym w klasyfikacji generalnej oraz złotym w kategorii „uniwersytety”. W skład zespołu wchodziły: Anna Błachut, Dorota Lings, Daria Liberka – studentka II roku geografii, Ewa Witoszyńska – studentka III roku pedagogiki zdrowia, Aleksandra Trawkowska – studentka III roku filologii rosyjskiej, Sylwia Raczek – studentka II roku socjologii, Martyna Ludwig – studentka I roku socjologii i Klaudia Majer – studentka I roku ochrony środowiska.

Autorzy: Agnieszka Sikora
Fotografie: Michał Walusza, Piotr Nowak