Filmowcy na medal

Festiwal Kina Niezależnego
„Kult Off Kino”

Kuba Czekaj i Tomasz Woźniczka
Kuba Czekaj i Tomasz Woźniczka

Od 24 do 31 stycznia 2011 roku odbywała się druga edycja Festiwalu Kina Niezależnego „Kult Off Kino”. Nagrody wręczono 31 stycznia w Warszawskiej Szkole Filmowej. Statuetki zostały przyznane w kategoriach: najlepszy film offowy, najlepszy film studencki i najlepszy film animowany. Wręczono również Grand Prix Publiczności oraz Grand Prix Festiwalu. Wśród nagrodzonych znaleźli się przedstawiciele Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ: Kuba Czekaj zdobył Grand Prix Festiwalu za film Twist & Blood, Leszek Korusiewicz za film pt. Szelest otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego, natomiast Jakub Stożek, absolwent Wydziału, otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu offowego za film pt. Poza zasięgiem.

One Minute Film and Video Festival

Grand Prix na odbywającym się 31 marca 2011 roku w Toronto (Kanada) One Minute Film and Video Festival zdobył film pt. Rolki tożsamości w reżyserii Jakuba Pączka.

17. Lato Filmowe Festiwal Filmowy
i Artystyczny Warszawa 2011

Od 1 do 7 kwietnia 2011 roku w Warszawie odbywał się festiwal filmowy i artystyczny 17. Lato Filmów. Nagrodę główną za scenariusz do filmu pt. Twist & Blood zdobył Kuba Czekaj. Młody twórca został doceniony za sugestywną opowieść o bólu dorastania. Jako reżyser nagrodzonego filmu otrzymał również nagrodę dodatkową – 40 godzin studia postprodukcji dźwięku na realizację kolejnego projektu filmowego, ufundowaną przez Studio Dźwiękownia.

OFFPlusCamera 2011

Podczas OFFPlusCamera International Festival of Independent Cinema Kraków 2011 film Chrzest w reżyserii Marcina Wrony, absolwenta i wykładowcy WRiT UŚ, wygrał Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. Filmowcy na medal Festiwal trwał od 8 do 17 kwietnia 2011 roku. Jego celem było przyczynienie się do rozwoju sztuki filmowej, popularyzacja ambitnego, artystycznego repertuaru, umożliwienie spotkań z filmowcami z całego świata, nagrodzenie najlepszych filmów oraz ich twórców.

IV Festiwal Filmowy Drzwi

Od 14 do 17 kwietnia 2011 roku w Gliwicach odbywał się IV Festiwal Filmowy Drzwi. Wśród laureatów znaleźli się studenci katowickiej filmówki. Złotą Framugę w kategorii kina studenckiego – fabuła zdobył Mateusz Głowacki za film pt. Ryszard, natomiast Brązową Framugę otrzymał Przemysław Filipowicz za film pt. Pan od historii. W kategorii kina studenckiego – dokument Złotą Framugę zdobyła Olga Kałagate za film pt. 12 i ½.

Nagroda TVP Kultura

16 kwietnia 2011 roku w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród TVP Kultura − Gwarancji kultury, które zostały przyznane w ośmiu kategoriach: literatura, teatr, film, muzyka poważna, jazz, rock i inne..., kultura alternatywna i sztuki wizualne, osiągnięcia w twórczym rozwoju dzieci i młodzieży oraz nowa nadzieja − stypendium dla najbardziej obiecującego twórcy młodego pokolenia. Zwycięzcą w ostatniej kategorii został Kuba Czekaj, student Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ.

19. Croatian One Minute
Film Festival Chorwacja 2011

Film dokumentalny pt. Rolki tożsamości w reżyserii Jakuba Pączka – studenta katowickiej filmówki – zdobył drugą nagrodę na 19. Croatian One Minute Film Festivalu, odbywającym się 27 i 28 maja 2011 roku w Pożedze.

36. Festiwal Polskich Filmów
Fabularnych Gdynia 2011

Bartek Konopka, absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, za film pt. Lęk wysokości otrzymał drugą nagrodę za debiut reżyserski podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2011, który odbywał się od 6 do 11 czerwca 2011 roku. Złote Lwy zdobył film pt. Essential Killing w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Adam Sikora, wykładowca katowickiej filmówki, otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia do tego filmu.

Lubuskie Lato Filmowe Łagów 2011

Film pt. Ostatni pociąg w reżyserii Weroniki Tofilskiej – studentki WRiT UŚ – otrzymał nagrodę Złotego Grona w kategorii krótkich filmów fabularnych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym – Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie, odbywającym się od 26 czerwca do 3 lipca 2011 roku.

Europejski Festiwal Filmowy
w Ploiesti w Rumunii

Zdjęcie z planu filmu Chrzest
Zdjęcie z planu filmu Chrzest

Dr Marcin Wrona – wykładowca katowickiej filmówki – odebrał nagrodę za najlepszą reżyserię (za film Chrzest) podczas gali zamknięcia pierwszej edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego w Ploiesti w Rumunii, odbywającego się od 25 do 28 sierpnia 2011 roku. Głównym celem Festiwalu Golden Carpathian, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Integracji Kultury Europejskiej przy wsparciu Rumuńskiego Narodowego Centrum Kinematografii, jest promocja filmów z Europy Środkowej, Wschodniej i Azji.

Autorzy: Agnieszka Sikora
Fotografie: i-Film