Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” w Szwajcarii

Osiągnięcia artystyczne

Konkurs na Plakat Promujący IX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów

13 czerwca 2011 roku jury Konkursu na Plakat Promujący IX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów dokonało oceny 53 zgłoszonych prac. Pierwszą nagrodę otrzymał prof. Józef Hołard, a drugą – dr Tomasz Jędrzejko, natomiast dr Sebastian Kubica i dr Łukasz Kliś – wyróżnienia.

SATYRYKON Legnica 2011

Sebastian Kubica zdobył pierwszą nagrodę i Złoty Medal w kategorii „satyra społeczna” na Międzynarodowej Wystawie SATYRYKON Legnica 2011, odbywającej się od 16 do 19 czerwca 2011 roku Nominowane do nagród zostały także studentki Joanna Burnat i Magda Czajka.

22. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach

Pracownicy Katedry Projektowania: Sebastian Kubica, Tomasz Kipka, Tomasz Jędrzejko, Stefan Lechwar, Piotr Grabowski, Józef Hołard, Łukasz Kliś i Marcin Urbańczyk wzięli udział w 22. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach. Uczestniczyła w nim również studentka Wydziału Artystycznego, tegoroczna dyplomantka, Magdalena Strączyńska. Biennale Plakatu Polskiego jest najstarszym konkursem w dziedzinie sztuki plakatowej w Polsce. Wystawa pokonkursowa jest planowana na grudzień 2011 roku.

W labiryncie grafiki

Katedra Grafiki zorganizowała wystawę zbiorową „W labiryncie grafiki. Twórczość artystów związanych z cieszyńskim Instytutem Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach”. Wystawa gościła w Cieszynie, Katowicach i Myślenicach.

Chór „Harmonia” w Szwajcarii

Po czterech latach Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” pod dyrekcją dr Izabelli Zieleckiej-Panek ponownie odwiedził szwajcarskie Vevey, gdzie od 26 do 30 kwietnia 2011 roku odbywał się 47. Montreux Choral Festival. W tegorocznej edycji udział wzięło 19 zespołów z 12 krajów, w tym chóry z Rosji, Norwegii, Irlandii i Filipin. Trwające trzy dni przesłuchania odbywały się w Teatrze w Vevey i „Harmonia” ponownie otrzymała Dyplom BIEN. Podczas pobytu w Szwajcarii chór śpiewał m.in. na zamku Château de Chillon w Montreux oraz w Katedrze św. Piotra w Genewie.

Cieszyńska Orkiestra Dęta UŚ w Belgii

I miejsce z wyróżnieniem zdobyła Cieszyńska Orkiestra Dęta UŚ podczas 59. Europees Muziekfestival voor de Neerpelt, odbywającego się od 28 kwietnia do 2 maja 2011 roku w Neerpelt (Belgia). Cieszyńska Orkiestra Dęta działa od 1987 roku. Idea jej utworzenia wyrosła z bogatych śląskich tradycji muzykowania na instrumentach dętych. Dyrygentem orkiestry, od początku jej istnienia jest Stanisław Śmietana, kapelmistrz orkiestr górniczych oraz profesor w Katedrze Dyrygowania i Dydaktyki Muzycznej UŚ.

Autorzy: Agnieszka Sikora
Fotografie: Tomasz Stolz