Uniwersytet Śląski od ponad 40 lat wpływa na rozwój regionu. Nie tylko kształci, ale kreuje wydarzenia kulturalne, społeczne i naukowe. Obecnie jest jedną z wiodących uczelni w kraju, ma duży potencjał naukowy i dydaktyczny. To nowoczesny uniwersytet, idący z duchem czasu.
Uczelnia jest stroną ponad stu bilateralnych umów międzynarodowych, zawartych z innymi szkołami wyższymi i instytutami naukowymi z ponad 35 krajów, dzięki którym możliwa jest wymiana pracowników i studentów w celu prowadzenia badań naukowych, działalności dydaktycznej i organizacyjnej.
Uniwersytet Śląski intensywnie uczestniczy w programie LLP/Erasmus, skierowanym do studentów i pracowników uczelni europejskich. Dzięki współpracy międzynarodowej możliwa jest większa mobilność, udział we wspólnych projektach i wymiana doświadczeń, tak ważnych we współczesnym kształceniu. W roku akademickim 2011/2012 wszystkie wydziały Uniwersytetu będą miały możliwość pełnego uczestnictwa w tym programie. Na przestrzeni ostatnich 13 lat, podczas których Erasmus funkcjonuje na Uniwersytecie Śląskim, około dwóch i pół tysiąca studentów spędziło semestr lub rok studiów w zagranicznych uczelniach.
Warto podkreślić, że z każdym rokiem wzrasta również liczba studentów zagranicznych, którzy wybierają naszą ofertę. Przyjeżdżając do stolicy Górnego Śląska, zdobywają wiedzę, poznają region i ludzi tworzących jego społeczność.
Od ponad 20 lat działa także Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ, w której nowe umiejętności zdobywa rokrocznie ok. 500 osób. Są to studenci polskich i zagranicznych uczelni, pracownicy międzynarodowych korporacji. Szkoła przygotowuje do zdobycia certyfikatu z języka polskiego, kształci lektorów języka polskiego, organizuje kursy za granicą. Dużą popularnością cieszy się letnia szkoła języka i kultury polskiej, która odbywa się w Cieszynie. W tym roku akademickim ruszy pierwszy rok przygotowawczy do studiów humanistycznych w Polsce na Uniwersytecie Śląskim. Społeczność Uniwersytetu Śląskiego tworzą odważni, ambitni, wykwalifikowani i kreatywni ludzie. Ten potencjał to największy atut uczelni. Pracownicy i studenci są wyróżniani za swoją działalność naukową w regionie, kraju i na świecie. Uzyskują stypendia na zagranicznych uczelniach i pozyskują granty na badania, projekty naukowe. Są doceniani również za działalność społeczną.
Uczelnia śledzi działania absolwentów i stara się ich wspierać. Przeprowadza badania ich losów zawodowych. Wyniki pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Zdecydowana większość respondentów po ukończeniu studiów znajduje pracę zgodną z wykształceniem. Najczęściej znajdują oni zatrudnienie w: edukacji, administracji, organizacjach pozarządowych. Coraz chętniej zakładają własne firmy.
Oprócz zaangażowania w sprawy studenckie i współpracę zagraniczną, Uniwersytet Śląski promuje aktywność kulturalną i społeczną. Już najmłodsi mogą, przez zabawę, zdobywać wiedzę w Uniwersytecie Śląskim Dzieci. Szereg imprez skierowanych jest do młodzieży. Do naszego środowiska uczelnia zaprasza także słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wielowymiarowość i różnorodność społeczności akademickiej ujawnia się także w działalności artystycznej – niemal od samego początku istnienia Uniwersytetu działa Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”, od ponad 20 lat swoją działalność prowadzi Studencka Orkiestra Dęta Wydziału Artystycznego UŚ oraz Orkiestra Smyczkowa, od kilku lat przy Instytucie Muzyki funkcjonuje zespół jazzowy. Ponadto w 1971 roku Uniwersytet Śląski przejął opiekę nad jednym z najstarszych zespołów Śląska Cieszyńskiego – chórem „Harmonia”. Od ponad 40 lat audycje nadaje Studenckie Studio Radiowe „Egida”. Od 20 lat uczelnia wydaje miesięcznik „Gazeta Uniwersytecka UŚ”, a w tym roku akademickim rusza nowe medium – internetowa telewizja akademicka UŚ TV. Wszystkie te inicjatywy napawają nadzieją, że lepszą przyszłość możemy budować na solidnym fundamencie tradycji.