Mecz zakończył się wynikiem 4:0 dla zawodników drużyny senatów uczelni
Trzeci mecz charytatywny „Senat kontra Senat”

Naukowcy potrafią strzelać

4 czerwca odbył się charytatywny mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentantami Senatu RP a przedstawicielami senatów uczelni polskich. Stadion GKS Katowice przy ulicy Bukowej przyniósł naukowcom szczęście i wygrali 4:0.

Ze strony Uniwersytetu Śląskiego do sportowej rywalizacji na murawie stanęli: JM Rektor prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś (kapitan drużyny), dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. UŚ dr hab. Zygmunt Tobor, dr Michał Kania z Wydziału Prawa i Administracji, dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Rafał Molencki, dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego prof. UŚ dr hab. Dariusz Pawelec, prof. UŚ dr hab. Andrzej Matan z Wydziału Prawa i Administracji oraz rzecznik praw studenta Jacek Szymik-Kozaczko. Autorem dwóch pierwszych goli był Sebastian Nowok, trener coachingu w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości w Chorzowie, który 20 lat temu grał w Ruchu Chorzów. Stojący na bramce przeciwników senator Andrzej Szewiński jeszcze dwa razy wyciągał piłkę z bramki. Kolejne dwa gole zdobył dr Michał Kania z Wydziału Prawa i Administracji UŚ, który wyznał komentującemu mecz Andrzejowi Zydorowiczowi, że jest koszykarzem, a w piłkę nożną grał drugi raz w życiu.

Andrzej Zydorowicz nie szczędził naukowcom komplementów: – Politycy grali, jak w zeszłym roku – spokojnie, w poczuciu przewagi. Nie spodziewali się silniejszego przeciwnika. Tymczasem naukowcy uczynili olbrzymi postęp.

Drużyna polityków pod wodzą senatora Zbigniewa Szaleńca wystawiła na murawę Małgorzatę Adamczak, która była jedyną kobietą na boisku. W przerwie widowiska odbył się konkurs rzutów karnych, w którym wystąpili m.in.: prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz, prezydent Katowic Piotr Uszok, JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, prorektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk i prof. dr hab. Dariusz Rott z Wydziału Filologicznego UŚ.

Mecz poświęcony był pamięci śp. Krystyny Bochenek, inicjatorki tego przedsięwzięcia. Przed imprezą uczestnicy tegorocznej edycji złożyli kwiaty na grobie tragicznie zmarłej senator RP na katowickim cmentarzu. – Chcielibyśmy uczcić pamięć naszej tragicznie zmarłej koleżanki, Krystyny Bochenek. Nikt tak jak ona nie angażował się w pomoc w przyznawaniu stypendiów najzdolniejszej młodzieży. Musimy kontynuować to dzieło – podkreślał Zbigniew Szaleniec, senator RP.

Mecz charytatywny „Senat RP kontra Senaty uczelni wyższych” po raz pierwszy został rozegrany się w 2008 r., a zebrane wówczas pieniądze zostały przekazane na pomoc dzieciom po ciężkich urazach mózgu oraz wybudowanie pierwszej w Polsce kliniki przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Sukces ten udało się powtórzyć dwa lata później, kiedy zasilono XX Jubileuszową Edycję Śląskiego Funduszu Stypendialnego im. Adama Graczyńskiego. Dzięki ofiarności darczyńców udało się ufundować stypendia naukowosocjalne na kwotę ponad 850 tys. zł i dzięki temu Fundacja pomogła prawie 600 młodym mieszkańcom województwa śląskiego w zdobyciu wyższego wykształcenia. W tym roku udało się zebrać ok. 48 tys. zł i, podobnie jak w ubiegłej edycji, pieniądze zostaną przekazane na rzecz Śląskiego Funduszu Stypendialnego im. Adama Graczyńskiego.

Organizatorami wydarzenia byli: Uniwersytet Śląski, Senat RP, Fundacja im. Krystyny Bochenek, Śląski Fundusz Stypendialny im. Adama Graczyńskiego, „Gazeta Wyborcza” oraz Urząd Miasta w Katowicach.

Drużynę senatorów RP na boisko wyprowadził jej kapitan senator Zbigniew Szaleniec
Drużynę naukowców wyprowadził JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś
Obu drużynom towarzyszyły dzieci z Uniwersytetu Śląskiego Dzieci
Trener drużyny senatorów uczelni Jan Furtok i trener drużyny senatów RP Dariusz Fornalak