Targi Książki w Katowicach

Zadrukować miasto

Targom Książki, które odbędą się 20–23 października w katowickim „Spodku” , będzie towarzyszył szereg wydarzeń. Obok warsztatów, paneli dyskusyjnych, spotkań z autorami, zostanie ogłoszona lista 50 najlepszych książek. Plebiscyt Book Top Silesia prowadzi Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka. Doktoranci z Wydziału Filologicznego przygotowują między innymi akcję „Druk na bruk”. Chcą zadrukować ulice, chodniki i place tekstami literackimi.

<p>Targom w Katowicach, które odbędą się w październiku, będzie towarzyszyć wiele imprez</p>

Targom w Katowicach, które odbędą się w październiku, będzie towarzyszyć wiele imprez

Marta Baron z Koła Naukowego Doktorantów Wydziału Filologicznego mówi: – W akcji „Druk na bruk” zależy nam, aby dosłownie zadrukować przestrzeń miejską. Ze względu na Rok Miłosza, zapewne będziemy eksponować teksty polskiego noblisty. Przygotowujemy także happening „Flash Mob”. Polega on na zapełnieniu w błyskawicznym tempie centrum Katowic ludźmi czytającymi książki. Na ustalony wcześniej sygnał uczestnicy zatrzymują się, zastygają w ruchu i czytają książki.

Plebiscyt Book Top Silesia będzie odzwierciedlał gusta Ślązaków i wszystkich tych, którzy czują się związani z regionem. Każdy może zgłosić swoją propozycję poprzez stronę internetową www.booktopsilesia.ciniba. us.edu.pl. Wśród zaproponowanych do tej pory znajdują się: Piąta strona świata Kazimierza Kutza, Cholonek Janosha, ale także Miasto ślepców José Saramago czy Katedra Targom w Katowicach, które odbędą się w październiku, będzie towarzyszyć wiele imprez foto: Agnieszka Sikora w Barcelonie Ildefonoso Falcones’a. Rywalizacja potrwa do końca maja. Książki, które uzyskają minimum 50 pozytywnych komentarzy przejdą do drugiego etapu. Od czerwca do września trwać będzie głosowanie. – Jedyny warunek, jaki stawiamy naszemu jury, to lubić książki i Śląsk. Wierzymy, że czytelnictwo nie jest na tak złym poziomie, jak o tym słyszymy często – mówi Jadwiga Witek z Biblioteki Głównej UŚ.

<p>O Targach Książki mówili: prezes zarządu ExpoSilesia Tomasz Raczyński, prezydent Katowic Piotr Uszok i JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś</p>

O Targach Książki mówili: prezes zarządu ExpoSilesia Tomasz Raczyński, prezydent Katowic Piotr Uszok i JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś

Program Targów przedstawiono 24 stycznia podczas konferencji prasowej w budynku rektoratu UŚ. O tej inicjatywie mówili: rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, prezydent Katowic Piotr Uszok, prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek z Rady Programowej Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz Tomasz Raczyński, prezes zarządu Expo Silesia. Targi Książki wpisują się w kampanię promocyjną Katowic jako kandydata na Europejską Stolicę Kultury 2016. Wydarzenie to może zainteresować nie tylko mieszkańców Katowic, ale także całej metropolii.

Imprezie towarzyszyć będzie otwarcie unikatowej inwestycji w skali Polski, realizowanej przez Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach – otwarcie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. – Region ma potencjał: mieszka tutaj kilka milionów ludzi, którzy czytają, w tym 200 tys. studentów. Śląsk to region nowoczesny. Targi Książki przyczynią się do promocji książek nie tylko tradycyjnych z papieru, ale także nowych na przykład e-booków i audiobooków – mówił rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

Nad programem Targów Książki w Katowicach czuwa Rada Programowa, której pracami kieruje prof. dr hab. Barbara Kożusznik, prorektor ds. studenckich, promocji i współpracy z zagranicą UŚ.

Więcej informacji na stronie: www.targiksiazki.eu.

Autorzy: Jolanta Kubik
Fotografie: Agnieszka Sikora