Od wielu lat Uniwersytet Śląski znajduje się w ścisłej czołówce pod względem liczby przyznawanych stypendiów ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Na liście tegorocznych stypendystów nasza uczelnia zajęła czwarte miejsce w kraju. Doceniono osiągnięcia w nauce 64 studentów UŚ. Wśród nich znaleźli się: Anna Szczepanek, studentka V roku filologii polskiej, Wojciech Kiljańczyk, student II roku studiów uzupełniających magisterskich na kierunku socjologia, komunikacja społeczna oraz studiów doktoranckich na kierunku socjologia, Marcin Moroń, student V roku psychologii oraz Aleksandra Leśniak, studentka V roku socjologii oraz III roku zarządzania.
Spośród grona studentów wyróżniły ich umotywowany był pracą w ramach członkonie tylko dobre wyniki w nauce. W staraniach stwa i prezesury w Kole Naukowym Psycholo o stypendium równie ważne były: działalność gii Ewolucyjnej i Etologii UŚ. – Brałem udział naukowa, udział w życiu uczelni, wolontaria-w konferencjach naukowych, publikowałem, ty. Anna Szczepanek, studentka filologii pol-realizowałem projekty badawcze. Zajmowaskiej, przypuszcza, że niemałą rolę odegrała łem się też pracą w strukturach studenckich w jej przypadku duża liczba różnego typu oraz wolontarystyczną pracą z dziećmi i osopublikacji oraz dokumentacja doświadczenia bami dorosłymi – mówi Moroń.
Wysiłki zostały docenione
Studenci UŚ podkreślają przy tym, że stypendia nie były dla nich celem samym w sobie. – Stypendium daje mi przede wszystkim satysfakcję. Nigdy jednak nie robiłam nic specjalnie po to, żeby je uzyskać. Niektóre z przedsięwzięć, w których brałam udział, były i czasochłonne, i pracochłonne, ale uczestniczyłam w nich tylko dlatego, że mnie interesowały. Wnioski o stypendium składałam „przy okazji”. Tym bardziej cieszę się, że moje wysiłki zostały docenione. Mam nadzieję, że i w przyszłości uda mi się żyć z tego, co mnie pasjonuje – mówi Anna Szczepanek. Marcin Moroń uważa, że otrzymane stypendium jest zarówno uznaniem, jak i motywacją do dalszej pracy. – Uznaniem, gdyż na adekwatne uzasadnienie wniosku pracowałem przez kilka lat studiów.
Wyróżnienie w postaci otrzymania stypendium, jak i „zastrzyk finansowy”, dopingują do dalszej pracy i pozwalają na rozwój. W szerszym planie to stypendium jest również pewną nobilitacją dla wszystkich środowisk, w których funkcjonuję: mojej rodziny, członków i opiekuna KN Psychologii Ewolucyjnej i Etologii, którym wiele zawdzięczam, oraz wielu spotkanych, życzliwych mi osób – zaznacza Moroń. Dla Aleksandry Leśniak stypendium jest przede wszystkim szansą na dalszy rozwój. – Nie ukrywam, że to bardzo miły dowód uznania i potwierdzenia, że to, co robię, jest dobre i prowadzi we właściwym kierunku. Warto poświęcić więcej czasu na rzecz pracy wolontariusza czy na praktyki, aby w późniejszym okresie cieszyć się właśnie taką comiesięczną nagrodą – przyznaje studentka socjologii i zarządzania.
Na książki, stancję i podróże
Ministerialne stypendium to kwota 1300 zł miesięcznie, wypłacana przez okres 10 miesięcy. Na co przydają się stypendystom te pieniądze?
Aleksandra Leśniak przeznaczy je na książki oraz dodatkowy kurs językowy, który związany jest z jej wyjazdem na stypendium Erasmusa. Ponadto postara się odłożyć część pieniędzy na studia podyplomowe oraz studnia drugiego stopnia. Na edukację przeznaczy swoje stypendium również Marcin Moroń. – Z dalszym kształceniem w rzemiośle psychologa wiążą się istotne wydatki. Celem, który uda mi się zrealizować dzięki uzyskanym środkom w pierwszym rzędzie, będzie kurs Szkoły Trenerów. Zapewne część środków przeznaczę też na uzupełnienie podręcznej biblioteczki i planowane od dawna wydarzenia kulturalne – mówi Moroń. Annie Szczepanek zastrzyk finansowy pomógł w usamodzielnieniu się. – Wynajęłam pokój i uczę się rzeczy bardziej praktycznych, niż dotychczas – chociażby tak prozaicznych, jak gotowanie. Poza tym, jeśli tylko czas na to pozwala, wyruszam to tu, to tam, podróżuję na różne sposoby. Interesują mnie również języki obce, głównie portugalski. Niedawno zaczęłam uczyć się też rosyjskiego – mówi.
Sukcesy wskazują dalszą drogę
Wojciech Kiljańczyk pracuje obecnie w Biurze Karier UŚ. – Chciałbym nadal tam pracować, ale nie ukrywam, że chciałbym również część swojego życia zawodowego zagospodarować w kontekście pracy naukowej. Sprawa jest trudna, bo uczelnie nie są chętne, żeby zatrudniać młodych naukowców. To zrozumiałe, nie wszystkich można zatrudnić w momencie, gdy tytuł magistra nie znaczy tyle, ile jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Będę się jednak starał i nadal rozwijał – obiecuje. Aleksandra Leśniak przyznaje, że dzięki wolontariatowi w Dziale Informacji i Promocji UŚ, wzrosło jej przekonanie do tego, że lubi i potrafi prowadzić projekty. – Dlatego prawdopodobnie będę szukać pracy jako koordynator kampanii promocyjnych lub założę własną działalność gospodarczą wykorzystującą moje pomysły oraz doświadczenie. Na szczęście, dzięki mojemu wykształceniu nie muszę się zamykać na jedną drogę zawodową, przydadzą się również umiejętności nabyte podczas różnych akcji, projektów i badań. Jestem dobrej myśli – podkreśla z uśmiechem.
Lista stypendystów Uniwersytetu Śląskiego 2010/2011 r.
Wyróżnienia za osiągnięcia w nauce
Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne
Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze
Wydział Artystyczny
Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
Wydział Pedagogiki i Psychologii
Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji
Wydział Filologiczny
Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii
Wydział Nauk o Ziemi
Wydział Nauk Społeczych
Wydział Prawa i Administracji
Wydział Teologiczny
Wyróżnienie za wybitne osiągnięcia sportowe
Wydział Prawa i Administracji