DZIEŃ ZIEMI NA UNIWERSYTECIE ŚLĄSKIM
Od 21 do 23 kwietnia na Uniwersytecie Śląskim obchodzono Dzień Ziemi. Akcje zorganizowały: Koło Naukowe Zrównoważonego Rozwoju „Widmo” z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ i Koło Naukowe Psychologii Jakości Życia „Meritum” z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UŚ. W przygotowanie tego wydarzenia włączyli się: Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem UŚ, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i kinoteatr Rialto w Katowicach. Imprezy Dnia Ziemi miały jednocześnie uświetnić obchody Międzynarodowego Roku Różnorodności Biologicznej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
W związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi 21 kwietnia w auli Kazimierza Popiołka na Wydziale Nauk Społecznych odbyły się także wykłady prof. dr. hab. Piotra Skubały i dr. Andrzeja Boczarowskiego.
POŻYTKI I SZKODY PŁYNĄCE Z LEKTURY. DAWNIEJ I OBECNIE
Od 22 do 23 kwietnia na Wydziale Filologicznym odbywała się interdyscyplinarna konferencja naukowa pt. „Pożytki i szkody płynące z lektury. Dawniej i obecnie”, której organizatorem był Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UŚ. Na obrady do Katowic przyjechali goście reprezentujący różnorodne kierunki i dyscypliny z 11 ośrodków naukowych. Referatom i prezentacjom multimedialnym towarzyszyły gorące dyskusje i inspirujące postulaty badawcze.
FINAŁ XIV KONKURSU WIEDZY TECHNICZNEJ
23 kwietnia w auli Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach w Sosnowcu miała miejsce uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom XIV Konkursu Wiedzy Technicznej. Impreza, zorganizowana przez Zakład Dydaktyki Przedmiotów Technicznych Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ, ma charakter cykliczny. Tegoroczna edycja cieszyła się dużą popularnością. Do turnieju zakwalifikowało się 114 uczniów z 39 szkół. Zwycięzcą został Rafał Szalecki z IV LO im. St. Staszica w Sosnowcu, drugie miejsce zajął Jakub Klim z VI LO im. Janusza Korczaka w Sosnowcu, zaś na trzecim znaleźli się ex aequo Michał Czernek i Szymon Guguła z I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. W uroczystości wręczenia nagród uczestniczył m.in. prorektor ds. finansów i rozwoju prof. zw. dr hab. Stanisław Kucharski (na zdjęciu).
6. STUDENCKI FESTIWAL NAUKI
DNI KANADYJSKIE NA UŚ
Od 27 do 29 kwietnia na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu odbywały się Dni Kanadyjskie. Jak co roku, organizatorzy – Zakład Literatury Kanadyjskiej i Przekładu Literackiego Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki oraz Centrum Studiów Kanadyjskich Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych – przygotowali liczne atrakcje: ciekawe prezentacje, wystawę fotografii (studentów Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych z wyprawy badawczej na Vancouver Island w marcu 2010 r.), konkurs kulinarny na potrawę quebecką. Nie zabrakło również seansów filmowych, wyświetlane obrazy opatrzone zostały polskimi podpisami, tłumaczenia dokonali studenci Wydziału.
EDUKACJA I SOCJALIZACJA W ŻYCIU OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ
28 i 29 kwietnia w Ustroniu odbyła się VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Edukacja i socjalizacja w życiu osoby niepełnosprawnej”. Sympozjum było kontynuacją podjętych rozważań podczas wcześniejszych edycji konferencji: „Wątki zaniedbane oraz konieczne w procesie edukacji i wsparcia społecznego osób niepełnosprawnych” (Ustroń 2004), „Przemiany w kształceniu dzieci z upośledzeniami umysłowymi” (Ostrawa 2005), „Wątki konieczne w procesie edukacji, rehabilitacji i socjalizacji osób niepełnosprawnych” (Ustroń 2006), „Kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” (Ostrawa 2007), „Problemy edukacji, rehabilitacji i socjalizacji osób niepełnosprawnych” (Ustroń 2008) oraz „Równe szanse w edukacji osób ze specjalnymi potrzebami” (Ostrawa 2009). Konferencja zorganizowana została przy współudziale Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu z Ostrawy, Uniwersytetu z Preszowa, Wyższej Szkoły Humanitas z Sosnowca i Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego Feniks ze Skoczowa. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego seminarium był prof. UŚ dr hab. Zenon Gajdzica.
WSPÓLNE INWESTYCJE MIASTA KATOWICE I UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO
29 kwietnia przed rektoratem UŚ odbyła się konferencja prasowa poświęcona wspólnym inwestycjom Miasta Katowice i Uniwersytetu Śląskiego. Zmiana siedziby Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, zamknięcie i przebudowa ulicy Bankowej, prezentacja projektu jej modernizacji oraz inicjatywa powstania akademików w centrum Katowic, to niektóre z poruszanych zagadnień. W konferencji udział wzięli: prezydent Katowic Piotr Uszok, JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, dziekan Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego prof. UŚ dr hab. Krystyna Doktorowicz, Bogdan Markowski, który przygotował projekt przebudowy ul. Bankowej oraz przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego UŚ Jacek Szymik-Kozaczko.
20-LECIE SZKOŁY JĘZYKA I KULTURY POLSKIEJ UŚ
W bieżącym roku Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ obchodzi 20-lecie istnienia. 8 maja w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasową działalność tej jednostki dydaktycznej. Uroczystości rocznicowe były okazją do wspomnień i spotkań z ludźmi nauki, kultury i polityki, którzy przez wiele lat prowadzili wykłady dla słuchaczy Szkoły.
Szkoła od dwudziestu lat zajmuje się nauczaniem języka polskiego oraz promowaniem kultury polskiej, Polski i Śląska wśród cudzoziemców oraz Polonii. W latach 1991–2010 wykształciła kilka tysięcy studentów z całego świata i nauczycieli języka polskiego jako obcego. Prowadzi zajęcia dydaktyczne przez cały rok, obok regularnych kursów odbywają się również zajęcia w ramach letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej. Gościła także z wykładami w placówkach zagranicznych m.in. na Ukrainie, w Rosji, Mołdawii, Gruzji, Kazachstanie, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Chinach, Japonii i Kanadzie. Szkoła była również inicjatorem kilku międzynarodowych konferencji dotyczących roli komputera w nauczaniu języka polskiego jako obcego oraz recepcji literatury polskiej poza granicami kraju. Prowadzi działalność badawczą i wydawniczą, a jej pracownicy są autorami podręczników oraz opracowań naukowych i dydaktycznych.
WYPADEK AUTOKARU NA SŁOWACJI
8 maja na Słowacji, w miejscowości Dobra Niva doszło do wypadku polskiego autokaru, którym jechali do Turcji, na zajęcia terenowe studenci Uniwersytetu Śląskiego IV i V roku studiów dziennych kierunku geografia, specjalności geoekoturystyka oraz kilku studentów zaocznych. W sumie 68 osób z opiekunem, dr. Sławomirem Pytlem. 34 osoby zostały ranne, w tym 3 ciężko. Ranni zostali przetransportowani do szpitali w Bańskiej Bystrzycy, Ziar i Zvoleniu. W związku z wypadkiem pomoc psychologiczną zaoferowały Ośrodki Interwencji Kryzysowej w Katowicach i Gliwicach.
DNI KULTURY CHORWACKIEJ
10 maja rozpoczęły się Dni Kultury Chorwackiej zorganizowane przez Instytut Filologii Słowiańskiej. Z tej okazji na Uniwersytet przyjechali: Joško Ševo, aktor i profesor Chorwackiej Akademii Teatralnej oraz Krešimir Bagić, poeta, krytyk literacki i profesor Uniwersytetu Zagrzebskiego. W programie imprezy znalazły się m.in. autorski monodram Joška Ševo zatytułowany Govorite li hrvatski? (Czy mówicie po chorwacku?), którego kanwą były najbardziej znane teksty literatury chorwackiej: od początków piśmiennictwa aż po współczesność. Monodram można było zobaczyć w Teatrze Korez w Katowicach. Ponadto w ramach Dni odbyła się promocja książki pt. Nagie miasto. Antologia chorwackiego krótkiego opowiadania („short story”) lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku i spotkanie z jej autorem Krešimirem Bagiciem. Trwające do 12 maja Dni Kultury Chorwackiej adresowane były do studentów filologii słowiańskiej, kulturoznawców, teatrologów, środowisk twórczych regionu.
POROZUMIENIE MIĘDZY UŚ A KOMENDĄ WOJEWÓDZKĄ POLICJI W KATOWICACH
USIOŁEK DLA FUNDACJI MAM MARZENIE
11 maja w pawilonie konferencyjnym Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie odbyła się konferencja prasowa, podczas której, na ręce przedstawiciela Fundacji Mam Marzenie Jakuba Marcjasza, przekazany został prototyp uniwersyteckiej maskotki - USiołka. Fundacja oddała go na aukcję internetową. Dochód z niej został przeznaczony na spełnienie jednego z dziecięcych marzeń – dziewięcioletniego Kuby z Tychów. Spotkanie było także okazją do promocji idei adopcji zwierząt - podopiecznych śląskiego ZOO - oraz zaprezentowania uniwersyteckich gadżetów, których wzorcem jest osioł Michał, zaadoptowany przez Uniwersytet Śląski. Na konferencji dr Dominik Chłond z Katedry Zoologii Uniwersytetu Śląskiego opowiadał o zwyczajach i inteligencji osłów. Uniwersytet Śląski reprezentowała prorektor ds. studenckich, promocji
i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Barbara Kożusznik, a Śląski Ogród Zoologiczny jego dyrektor Jolanta Kopiec.
WYRÓŻNIENIA JM REKTORA UŚ
11 maja w auli Kazimierza Lepszego w rektoracie odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnień JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś uhonorował czternastu studentów i czterech doktorantów wykazujących się zaangażowaniem, wytrwałością oraz pomysłowością w działalności na rzecz społeczności akademickiej i lokalnej oraz tych, którzy osiągają znaczne sukcesy artystyczne, sportowe lub naukowe. Doceniono również trójkę słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy działają na rzecz swojej społeczności.
STUDENCKI NOBEL 2010
12 maja w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbyła się regionalna gala konkursu „Studencki Nobel 2010 – Twoja szansa na sukces”. Tytuł najlepszego studenta województwa śląskiego otrzymała Anna Kwiecień, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego (Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w zakresie biotechnologii roślin i mikroorganizmów). Odbyła m.in. praktyki na zagranicznych uczelniach: Universite Victor Segalen we Francji (w ramach programu Erasmus) oraz Royal College of Suergeons w Irlandii. Obecnie jest studentką Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Laureatem II miejsca został Arkadiusz Trzebuniak, doktorant w Zakładzie Poetyki Historycznej i Sztuki Interpretacji Uniwersytetu Śląskiego. Jest absolwentem politologii, filologii polskiej oraz kulturoznawstwa UŚ. W dalszym ciągu rozwija swe pasje naukowe, obecnie studiuje filologię angielską w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkół w Pilchowicach.
SPOTKANIE Z BRONISŁAWEM KOMOROWSKIM