Szeherezada rozpoczyna swe opowieści przed świtem; opowiadanie, związane z erosem, demonami, zjawami i tajnym językiem, rodzi się z nocy, żyje w nocy, ale pokonuje ciemność i za każdym razem sprawia, że rodzi się dzień dla nas wszystkich, którzy mówimy i słuchamy.
Pietro Citati "Światło nocy"
Do 10 lutego br. zapraszamy do Galerii Wystaw Czasowych Muzeum w Bielsku-Białej (ul. Wzgórze 16) na wystawę pedagogów i gości Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie zatytułowaną "Noc i Dzień". Bielska ekspozycja jest kolejną z prezentacji wystawy. Otwarcie cyklu miało miejsce w październiku 2006 roku w Zgierzu k/Łodzi w galerii "Stacja Nowa Gdynia", ostatnia wystawa odbędzie się w galerii "Piętro Wyżej" w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach. Pomiędzy tymi prezentacjami "Noc i Dzień" zostanie jeszcze przedstawiona w Galerii Uniwersyteckiej w Cieszynie oraz w Centrum Kultury Zamek - Galerii Sztuki Współczesnej PROFIL w Poznaniu.
Twórcy zaproszeni do udziału w wystawach związani są pracą dydaktyczną z różnymi ośrodkami kształcenia artystycznego w Polsce, wśród których są Akademie Sztuk Pięknych w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie, we Wrocławiu, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i gospodarz wystawy - cieszyński Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na ekspozycję złożyły się prace, które stworzone na przestrzeni kilkunastu, kilku i ostatnich lat, wykonane zostały w różnych technikach - zarówno tradycyjnych, wykorzystujących stary warsztat dawnych mistrzów pędzla, ołówka i narzędzi graficznych, jak i najnowsze media służące wypowiedzi artystycznej. Prezentacja, wiążąca wielorakie osobowości twórcze i postawy wykształcone w ośrodkach kultywujących różne tradycje, stała się pretekstem do konfrontacji nierzadko bardzo odmiennych orientacji artystycznych. Jest ona prezentacją grafiki: Andrzeja Basaja, Eugeniusza Delekty, Leszka Kiljańskiego, Józefa Knopka, Krzysztofa Kuli, Małgorzaty Łuszczak, Mirosława Pawłowskiego, Ryszarda Pielesza, Zbigniewa Purczyńskiego, Piotra Smolnickiego, Witolda Warzywody, Andrzeja Węcławskiego i Leszka Zbijowskiego; rysunków Anny Kowalczyk - Klus i Rafała Strenta, fotografii Witolda Jacyków i Jerzego Pustelnika oraz malarstwa: Krzysztofa Dadaka, Mariusza Drzewińskiego, Józefa Hołarda, Ryszarda Hungera, Michała Klisia, Lilii Kulki, Romana Maciuszkiewicza, Marka Saka, Lecha Wolskiego i Jagody Adamus.
Roman Maciuszkiewicz, Ulica René Magritte´a, olej, płótno, 1998 |
Autorzy prezentowanych dzieł, bazując na własnym warsztacie i osobistym języku plastycznej wypowiedzi, jeden temat, wspólny dla wszystkich uczestników wystawy, zinterpretowali różnorodnie. Odwołując się bezpośrednio do motywów związanych z symbolami nocy i dnia albo też wyrażając treści wiązane z tematem jedynie grą środków dostępnych w ramach uprawianej przez siebie techniki artystycznej, przestawili szeroki zakres rozumienia problemu, penetrowanego przez setki lat na obszarze archaicznych intuicji, filozoficznych dociekań a także literackich i artystycznych doświadczeń.
JAGODA ADAMUS
Jagoda Adamus, Sen, olej na papierze, 1997 |
Witold Warzywoda, Trzy Gracje, litografia barwna, 2002 |
Józef Hołard, Według Umberto Eco, kolaż, 2004 |
Witold Jacyków, Rozmowa kamieni i wiatru, druk cyfrowy, 2006 |