dni wczorajsze i dzisiejsze

Bieżące wydanie "Gazety Uniwersyteckiej UŚ" polecamy przede wszystkim miłośnikom historii najnowszej, opowiadanej przez jej twórców i uczestników, a zarazem - ma się rozumieć - miłośnikom Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Obszerny, bo dwudziestostronicowy, dodatek specjalny do marcowej "Gazety..." zawiera bowiem komplet wykładów, zaprezentowanych podczas pierwszego z cyklu Spotkań Popiołkowskich, zainaugurowanego przez prof. dr. hab. Tadeusza Sławka - Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Uniwersytetu Śląskiego. Całość zilustrowaliśmy unikatowymi archiwalnymi zdjęciami z pierwszej inauguracji roku akademickiego śląskiej Alma Mater.

Stęsknionych wielbicieli talentu i osobowości Jerzego Stuhra zapraszamy - zgodnie z wcześniejszą obietnicą - w kwietniu, na kiedy to zaplanowaliśmy opublikowanie wykładu, jaki Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego wygłosił podczas Dziesiątego Wieczoru Akademickiego w Uniwersytecie Śląskim.

Dzień bieżący uczelni obfituje tymczasem w nie mniej emocjonujące wydarzenia. W ostatnich dniach stycznia przekazano do użytku nowoczesną Centralną Międzywydziałową Aulę - Centrum Konferencyjne przy Wydziale Nauk o Ziemi w Sosnowcu. Gościem honorowym ceremonii otwarcia była Minister Edukacji Narodowej i Sportu dr Krystyna Łybacka. Użytkownikom tego imponującego obiektu życzymy sukcesów - w nauce i nauczaniu.

W cyklu rozmów z włodarzami miast uniwersyteckich prezentujemy wywiad z Adamem Fudalim - Prezydentem Rybnika, od początku zaangażowanym w powołanie do życia wyjątkowego zamysłu - rybnickiego ośrodka edukacyjnego, współtworzonego przez trzy największe w naszym regionie uczelnie wyższe: Uniwersytet Śląski, Politechnikę Śląską i Akademię Ekonomiczną. Zainteresowanych sprawami kampusu zapraszamy do lektury poświęconego tym zagadnieniom materiału.

Naszą wiosenną tradycją jest także podsumowanie roku pracy Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego. Ciekawą ofertę wydawniczą naszej oficyny publikujemy również na stronach marcowej "Gazety Uniwersyteckiej".

Autorzy: Redakcja