II Warsztaty Gospel w Cieszynie

Gospel nie jest tylko jakąś tam muzyką - może być rzeczywistością Twojego serca.

Odbyły się już drugie Warsztaty Gospel organizowane z inicjatywy Centrum Misji i Ewangelizacji przy współpracy Rady Samorządu Studenckiego UŚ Filii w Cieszynie. Tegoroczna edycja miała miejsce 16-18 stycznia i wzięło w niej udział 130. uczestników z Polski i zagranicy.


Warsztaty Gospel

Instruktorem śpiewu był zaproszony przez Stowarzyszenie Gospel Egil Fossum z Norwegii. Egil jest inicjatorem europejskiego ruchu muzycznego GoGospel i producentem muzycznym. Gospel interpretuje z pasją i pełnym profesjonalizmem. Podobne warsztaty prowadzi w całej Europie. W Polsce gościł po raz pierwszy i z satysfakcją stwierdza, że Jeśli cała Polska jest tak piękna jak Cieszyn, to jest to piękny kraj. (Nikt Egilowi nie próbował pokazywać jak jest w całym kraju…)


Warsztaty Gospel

Czym więc są te warsztaty? Dla niektórych to religia - modlitwa, dla innych balansowanie na pograniczu sztuki i ekstazy, dla wielu po prostu technika śpiewania. Dla wszystkich - trzy dni ciężkiej pracy, bo każdy instruktor śpiewu jest wymagający, każdy uczestnik chóru jest na swój sposób wrażliwy, każda pieśń jest niepowtarzalna. Cały ten trud uwieńczył niedzielny koncert w Kościele Ewangelickim w Cieszynie, na który przybyło ok. 2 tys. osób. Wśród nich i tacy, którzy do gospel odnoszą się sceptycznie: Po co uczyć się obcych obrządków, gdy tak naprawdę żyjemy w innej strefie kulturowej i nie jesteśmy w stanie zrozumieć sensu gospel? - zapytał Egila jeden z widzów koncertu finałowego - Gospel nie trzeba rozumieć wystarczy czuć, powie Ci to każdy, kto zaśpiewał.


Warsztaty Gospel

Współpraca studentów cieszyńskiej Filii UŚ z CME może wielu dziwić, ale jeśli tylko istnieje potrzeba zrobienia czegoś wartościowego, to Centrum z chęcią angażuje się wykorzystując całe swoje doświadczenie i ...serce.

Autorka jest studentką IV roku pedagogiki na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji cieszyńskiej Filii UŚ

Autorzy: Ilona Fajfer