Europejskie warsztaty muzyczne w Clermont - Ferrand

Francja, Włochy, Hiszpania i Polska to cztery kraje biorące udział w ogólnoeuropejskich warsztatach muzycznych, które odbyły się we francuskim mieście Clermont-Ferrand. Warsztaty rozpoczęły się 8 lutego i trwały osiem dni. Polskę na reprezentowały studentki etnologii Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie: Karolina Wałęga, Justyna Homa, Barbara Opiełka i Anna Przybyłowicz wraz z opiekunką mgr Katarzyną Marcol.


warsztaty

W przepięknie położonym malowniczym miasteczku na południu Francji przez ponad tydzień europejska młodzież wspólnie pracowała, wymieniała muzyczne doświadczenia oraz komponowała własną płytę. Tematem warsztatów był wpływ Orientu na muzykę europejską, ze szczególnym uwzględnieniem czterech krajów, które wzięły w nich udział. Głównym założeniem i celem spotkania było komponowanie utworów wokalnoinstrumentalnych. Pierwszym krokiem było połączenie różnorodnych instrumentów muzycznych takich jak: bębny, didjuridu, saksofon, pianino oraz gitary i stworzenie z nich kapeli, do której z kolei dopasowywano teksty znanych, charakterystycznych dla poszczególnych krajów piosenek.


warsztaty

Gościnne Clermont-Ferrand zapewniło wszystkim uczestnikom zakwaterowanie w domu studenta Home-Dome wraz z całodziennym wyżywieniem. W przerwach zajęć wspólnie zwiedzano miasteczko, które zapewniało mnóstwo atrakcji turystycznych. Odbyła się również wycieczka na szczyt wulkanu, który dumnie górował nad całym miastem. Warto również wspomnieć o wizycie u burmistrza Clermont-Ferrand, który jako przedstawiciel tamtejszej władzy godnie przyjął i ugościł zagranicznych gości.


warsztaty

W przeddzień zakończenia warsztatów odbył się uroczysty koncert, w którym uczestniczyła cała grupa. Zaprezentowano podczas niego rezultaty całotygodniowej pracy. Uwieńczeniem całości było nagranie wspólnej płyty, na której wyraźnie mieszają się cztery różnorodne języki europejskie. Następnego dnia wszyscy niestety musieli się rozstać i udać każdy do własnego kraju. Mimo iż wracaliśmy ze smutnymi minami, to jednak z bagażem nowych doświadczeń i miłych wspomnień, które na zawsze zostaną w sercach każdego z uczestników.

Autorka jest studentką III roku etnologii

Autorzy: Justyna Homa