Szanse dla książki katolickiej

W dniach od 5 do 7 kwietnia bieżącego roku pracownicy Biblioteki Teologicznej UŚ wzięli udział w VIII Targach Wydawców Katolickich, które odbyły się na warszawskich Stegnach. Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Wydawców Katolickich wraz z Wydawnictwem Księży Marianów w Kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia. Natomiast wystawcy swoje oferty wydawnicze prezentowali na terenie pobliskiej szkoły. Targom patronował prymas Polski kard. Józef Glemp, który zauważył w słowie wstępnym, że dają one szczególną możliwość poznania dorobku myśli katolickiej i wysiłku Kościoła, by prawda dotarła do ludzkich umysłów. Towarzyszący prymas podczas otwarcia abp Damian Zimoń z Katowic dodał, że Targi są elementem ważnej pracy nad świadomością Polaków. Wydarzenie miało więc nie tylko charakter handlowy, ale i intelektualno - duchowy.

W tym roku zgłosiło swój udział 94 wystawców prezentując ok. 5 tysięcy tytułów. Oprócz bogatej oferty książek katolickich można było również spotkać pozycje dotyczące innych wyznań religijnych, jak chociażby publikacje Towarzystwa Biblijnego czy poznańskiej oficyny Media Rodzina, prowadzonej przez amerykańskiego pastora. Wśród odwiedzających duże zainteresowanie wzbudziły książki o egzorcystach i sektach, biografie świętych, błogosławionych oraz ich dzieła, najczęściej: św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Katarzyny z Sienny, czy Matki Teresy z Kalkuty. Natomiast duchowni szczególną uwagę zwracali na trzy tytuły: "Leksykon zakonów w Polsce" Bogumiła Łozińskiego oraz "Sobory powszechne. Punkty zwrotne w historii Kościoła" i "Dokumenty Soborów Powszechnych".

Na Targach nie zabrakło również, cieszących się obecnie ogromnym powodzeniem, pozycji poradnikowych dla rodziców, małżonków, narzeczonych i wychowawców, czego przykładem była seria "Dlaczego warto kochać, żyć i mieć nadzieję" Jose Luisa Martina Descalzo. Poza wydawnictwami zwartymi czytelnicy mogli zaopatrzyć się w najnowsze i archiwalne numery: "Gościa Niedzielnego", "Niedzieli", "Tygodnika Powszechnego", "Życia" itp.

Obok bogatej oferty pozycji drukowanych na kupujących czekały także kartki pocztowe zakładki do książek czy papeterie. Znaczącą część oferty stanowiły multimedia: płyty CD, kasety audio i wideo oraz prezentacje stron internetowych.

Ważnym elementem VIII Targów Wydawnictw Katolickich były towarzyszące im spotkania autorskie (np. z Ernestem Brylem, ks. Janem Twardowskim, o. Józefem Augustynem SJ, s. Mariolą Kłos z "Ziarna", z Łukaszem Kamykowskim) oraz liczne dyskusje panelowe, których w tym roku czekało na wszystkich rekordowe ilości. I tak w pierwszym dniu Targów dyskutowano o tym jaki powinien być ksiądz w przeszłości i dziś, w odniesieniu do różnych osób i sytuacji. Niezwykłe zainteresowanie, zwłaszcza wśród wydawców i ludzi bezpośrednio związanych z książką, wzbudziła debata nt. "Szans dla książki katolickiej". Zastanawiano się , co należy zrobić, aby tego rodzaju literatura lepiej się sprzedawała i jednocześnie nie była traktowana tylko i wyłącznie jako towar. Podczas kolejnych dwóch dni spotkanie zdominowały między innymi takie zagadnienia jak: "Ksiądz - Polityka - Europa", "Alkohol - Człowiek - Bóg", "Prawa kobiet a aborcja". Po raz pierwszy odbyło się spotkanie uczniów warszawskich szkół z autorami książek dla dzieci, w czasie którego dyskutowano nt. "Jak pisać książkę katolicką dla dzieci?". Pozwoliło ono pisarzom oraz wydawcom zorientować się jakie są oczekiwania młodych czytelników, co w przyszłości może zaowocować interesującymi publikacjami.

Targom towarzyszyła bogata oprawa artystyczna i religijna, odbył się koncert Haliny Frąckowiak, podczas niedzielnej Mszy Świętej śpiewały "Poznańskie Słowiki" - Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej. Natomiast najważniejszy punkt programu Targów - wręczenie Nagród Wydawnictw Katolickich 2002 rozpoczęło "Te Deum" Karola Kurpińskiego w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego. Główną nagrodę przyznano w tym roku o. prof. Mieczysławowi Albertowi Krąpcowi OP za całokształt twórczości. W czasie uroczystości wręczono również 8 Feniksów w 6 kategoriach, w tym po raz pierwszy w kategorii książek dla dzieci, a także 7 wyróżnień oraz "Małe" Feliksy przyznawane dziennikarzom za promowanie książki katolickiej - w tym roku otrzymali je między innymi szefowie Redakcji Programów Katolickich w TVP i Polskim Radiu oraz redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Tegoroczne Targi Wydawców Katolickich cieszyły się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyła 6 tysięczna rzesza odwiedzających. Wydaje się, że organizatorom udało się osiągnąć zamierzony cel, tj. dotrzeć do różnych czytelników i przekonać ich, że książki religijne to nie tylko modlitewniki, ale także głębsza literatura, która ma przyczyniać się do rozwoju duchowego człowieka.

Jedynym mankamentem Targów, zdaniem wystawców i odwiedzających była ciasnota pomieszczeń, która jednak nie wpłynęła na dobrą atmosferę spotkania. Przewodniczący Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Marek Otolski tłumaczył tą drobną niedogodność przyczynami ekonomicznymi oraz podkreślił, że rezygnacja z sąsiedztwa Kościoła mogłaby odebrać Targom ich religijny charakter.

Autorzy: Agata Wojtasik